Fundoplikacja

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i możliwe powikłania

Pacjenci cierpiący na refluks żołądkowo-przełykowy najczęściej uskarżają się na zgagę, odbijanie, wymioty i nudności. Ponadto doskwierają im bóle w klatce piersiowej, mogące imitować bóle niedokrwienne serca. Uskarżają się na bóle i owrzodzenia gardła oraz chrypkę. Nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy może prowadzić do różnych powikłań, szczególnie niebezpiecznym jest zapalenie przełyku tzw. przełyk Barretta, zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu. Ponadto mogą wystąpić krwawienia, zwężenia, perforacje przełyku, przetoki do tchawicy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W terapii refluksu żołądkowo-przełykowego warto zastosować także leczenie zachowawcze, polegające na unikaniu obfitych i ciężkostrawnych pokarmów, spożywanych w towarzystwie wysokoprocentowego alkoholu. Ponadto skutecznym elementem leczenia refluksu jest zaprzestanie palenia papierosów. Pozytywny wpływ na poprawę jakości życia ma także zmniejszenie masy ciała.

Farmakologiczne leczenie polega na przyjmowaniu środków zobojętniających sok żołądkowy. W razie przeciwwskazań do wykonania zabiegu operacyjnego, jedyną metodą leczenia jest leczenie zachowawcze.

Graficzne przedstawienie zabiegu fundoplikacji

Fundoplikacja stosowana jest najczęściej u osób z zarzuceniem żołądkowo-przełykowym.

Przygotowania do fundoplikacji i przebieg zabiegu

Przed kwalifikacją pacjenta do zabiegu fundoplikacji wykonywany jest szereg badań, m.in. badanie rentgenowskie w pozycji stojącej w celu uwidocznienia zmian w obrębie przełyku, a także badanie endoskopowe w celu pobrania wycinków do badania histopatologicznego, w celu wykluczenia zmian nowotworowych lub stanów przednowotworowych.

Podczas operacji część żołądka, będąca najbliżej wejścia do przełyku, jest zebrana, zwijana i zszywana wokół ujścia przełyku i dolnego zwieracza przełyku, co pozwala na zmniejszenie refluksu. Poza tym, jeśli pacjent ma np. przepuklinę rozworu przełykowego, worek przepuklinowy może być ściągnięty z klatki i przyszyty tak, że pozostaje w obrębie brzucha. Fundoplikacja może być przeprowadzona poprzez wykonanie dużego nacięcia lub laparoskopowo.

Oprócz fundoplikacji można również przeprowadzić zabieg endoskopowy – pacjent połyka giętką, gumową rurkę, poprzez którą można wprowadzić różne narzędzia do przeprowadzenia zabiegu. Za pomocą prądu elektrycznego dolny zwieracz przełyku jest naprężany.

Jakie są wskazania do leczenia operacyjnego refluksu żołądkowo-przełykowego?

Zabieg operacyjny wykonuje się wówczas, gdy zachowawcze metody leczenia nie przynoszą zadowalających efektów. Przy rozległych i niegojących się owrzodzeniach warto także rozważyć przeprowadzenie fundoplikacji. Leczenie operacyjne przełyku przynosi zazwyczaj oczekiwany rezultat.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fundoplikacja
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Fundoplikacja
Choroby i dolegliwości

Chirurgia

refluksowej przełyku i przepuklin rozworu przełykowego (fundoplikacja laparoskopowa); laparoskopowe operacje żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego