Futrzasta recepta na stres, czyli dlaczego powinniśmy oglądać koty nie tylko w Internecie

Chcesz być szczęśliwy i obniżyć swój poziom stresu? Możesz to zrobić, nie wstając od komputera i oglądając tak popularne filmiki z kotami, ale jeszcze lepszy efekt osiągniesz, kiedy w twoim domu pojawi się nowy, futrzasty lokator. Badania naukowców z Uniwersytetu Miami w Oxford w stanie Ohio (USA) pokazują, że osoby mające zwierzęta domowe są szczęśliwsze, ale też zdrowsze niż inni ludzie.

Kotki na zmniejszenie ciśnienia i redukcję stresu

Okazuje się, że wystarczy obejrzeć film ze zwierzakami, aby obniżyć tętno i ciśnienie. Bardzo przyjemny dla uczestników eksperyment przeprowadzono nieopodal sądu w Los Angeles (a więc miejsca, gdzie spotkamy niejednego zestresowanego człowieka). Osoby wychodzące z sądu zapraszano do „klatki” mającej szyby zamiast ścian i proszono o zdjęcie butów, zamknięcie oczu i nałożenie słuchawek, z których wydobywało się mruczenie kotów. Kiedy już uczestnicy badania wstępnie się zrelaksowali, pozwolono im otworzyć powieki. Widok był zaskakujący, lecz jeszcze bardziej kojący niż samo mruczenie. Były to mianowicie wychodzące z różnych miejsc małe kotki.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Obcowanie ze zwierzętami to wspaniała terapia dla zestresowanych. Jak mówili uczestnicy opisywanego wyżej eksperymentu, słysząc mruczenie i bawiąc się oraz głaszcząc kociaki, zapominali o swoich codziennych problemach. Skupiali całą swoją uwagę na domagających się zabawy puszystych futrzakach i zachwycali ich wdziękiem.

Zwierzęta nie tylko odstresowują nas, ale też chronią przed stresem i pozwalają lepiej sobie z nim radzić. Interakcje z udomowionymi czworonogami odrywają nasze myśli od kłopotów. Koty czy psy nie oceniają – można się z nimi bawić w dowolny sposób, jeśli tylko mają na to ochotę. Wspaniale zrelaksujemy się, widząc „czającego się” na zabawkę kota bądź machającego ogonem na nasz widok psa.

Dla kogo jest felinoterapia, a kto powinien wybrać dogotrapię?

Felinoterapia, czyli kontakt z kotem, pomaga w wielu zaburzeniach psychicznych, ma też pozytywny wpływ na chorych na alzheimera, dystrofię mięśniową czy artretyzm. Stosuje się ją z powodzeniem u osób z ADHD, autyzmem, zaburzeniami lękowymi czy zahamowaniami społecznymi oraz u pacjentów z depresją.

Przebywając ze zwierzętami, wzmacniamy też swój system immunologiczny. Osoby, w których domu są zwierzęta, chorują nawet o 15–20% rzadziej niż te niemające stałego kontaktu z futrzakami. Badania wykazały, że już 15-minutowe przebywanie z psem polepsza naszą odporność. Chorzy przewlekle dzięki spotkaniom z psami odczuwali znacząco mniejszy ból. Uczestnicy jednego z badań przyjmowali aż o 25% mniej morfiny (dziennie!), a u drugiej grupy badanych odczuwany ból zmniejszył się nawet o 23%.

Jak widać na przykładach, kontakt ze zwierzętami przynosi wiele korzyści. Zrób to dla swojego zdrowia i pamiętaj, że zwykła zabawa z kotem czy spacer z psem wpłyną pozytywnie na samopoczucie, a także komfort życia. Zrelaksowanym żyje się lżej!

Agnieszka Wadowska, ponad rok temu

Stres

Komentarze (2)
~filrmonica
~filrmonica ponad rok temu

no tak niektórzy mają uczulenie na sierść wieć zwierzaki nie dla każdego będą się sprawdzały, aczkolwiek mogą rzeczywiście ukoić nerwy. Jełśi jesteś uczulona na sierść to suplementy mogą być jakąś alternatywą, ale trzeba pamietać aby były to suplementy w pełni ziołowe tak jak jest nervomix.

Odpowiedz
~jewwa
~jewwa ponad rok temu

No na mnie to wcale nie działa, a mój syn ma alergię na sierść :( Ale kiedy mam większy stres z którym sobie nie radzę w żaden sposób to wtedy łykam ziołowy nervomix i zawsze po nim lepiej się czuję.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stres
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Stres
Stres

Jak pozbyć się stresu?

Jak pozbyć się stresu?

Joga na stres Ćwiczenie jogi pomaga się zrelaksować i zapomnieć o nurtujących nas problemach.

Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Stres

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres

z zewnątrz, obniżają stężenie kortyzolu, określanego jako hormon stresu, a tym samym pomagają nam zapanować nad zszarganymi nerwami. Udowodniono ponadto (...) nim stajemy się mniej podatni na stres w codziennym życiu. Kąpiel...

Stres

Sprawdzone sposoby na zwalczenie stresu przed egzaminem

Sprawdzone sposoby na zwalczenie stresu przed egzaminem

Nie wkuwaj na ostatnią chwilę Wiele osób czeka z nauką do egzaminu do ostatniej chwili. Niestety często kończy się to zbyt dużym stresem (...) w trakcie nauki potrzebuje dużej ilości glukozy - dostarczysz jej organizmowi, spożywając...

Stres

Jak uodpornić się na stres (WIDEO)

Jak uodpornić się na stres (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak uodpornić się na stres? Idealną formą walki ze stresem jest uprawianie sportu. Zwłaszcza sporty ekstremalne, które wyzwalają w uprawiającej (...) je osobie silne emocje, pozwalają na przyzwyczajenie się do stałego...

Stres

Zdenerwowanie u młodej dziewczyny

Zdenerwowanie u młodej dziewczyny

Tak naprawdę to jedynie od człowieka zależy, czy pozwoli przytłoczyć się stresom, które zazwyczaj wynikają z chorych ambicji i pragnień odniesienia sukcesów.

Stres

Depresja: obniżanie stresu (WIDEO)

Depresja: obniżanie stresu (WIDEO) Odtwórz wideo

Stres wykazuje negatywne działanie na organizm człowieka - odbiera chęci do życia, obniża poczucie własnej wartości i wpływa na postrzeganie świata (...) , konieczne okazuje się leczenie i wsparcie najbliższych. Na szczęście, depresja...

Stres

Sytuacje, o których nie śniłaś w najgorszych koszmarach

Są takie dni, gdy wszystko idzie jak z płatka. Wszystkie starania są zwieńczone sukcesem, a problemy omijają cię szerokim łukiem. Gdy sprzyja ci los, trudności wydają się odległym wspomnieniem, ale - bądźmy szczerzy - taki stan nie trwa wiecznie. Prędzej...

Stres

Nie taki stres straszny, jak go malują!

często wywołuje stres, który potrafi zepsuć nawet najpiękniejsze chwile. Choć krępujących i nerwowych sytuacji nie da się uniknąć, każde napięcie (...) można rozładować. Wystarczy szczypta pozytywnego myślenia i czasem tabliczka czekolady! Największym...