Trwa ładowanie...

Gargarin - skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Gargarin to lek w postaci proszku, który służy do przygotowania roztworu do płukania. Płyn może być stosowany w przypadku bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego zapalenia jamy ustnej lub gardła. Co warto wiedzieć o leku Gargarin?

spis treści

1. Skład leku Gargarin

Gargarin to lek w formie proszku do sporządzania roztworu do płukania gardła. Wskazania do stosowania leku Gargarin to zapalenie gardła lub jamy ustnej na tle bakteryjnym, grzybiczym oraz wirusowym. 5 g proszku zawiera: 1,74 g sodu tetraboranu, 1,74 g sodu wodorowęglanu, 0,75 g sodu chlorku, 0,75 g sodu benzoesanu oraz 0,02 g mentolu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Działanie leku Gargarin

Gargarin ma właściwości odkażające i znieczulające w miejscu zastosowania. Preparat wykazuje również działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a więc zmniejsza ilość drobnoustrojów chorobotwórczych i ich rozprzestrzenianie się.

Dodatkowo zmniejsza obrzęk, związany ze stanem zapalnym i obkurcza błonę śluzową jamy ustnej. Jeden ze składników (węglan sodu) zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych i ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny.

Chlorek sodu wyrównuje równowagę elektrolitów w organizmie, a mentol chłodzi, znieczula oraz odkaża. Produkt wykazuje właściwości lecznicze w przypadku bólu gardła, a także usuwa nieprzyjemny posmak i zapach z ust.

Zobacz także:

3. Dawkowanie leku Gargarin

Do przygotowania roztworu do płukania gardła wystarczy jedną łyżeczkę proszku rozpuścić w szklance letniej, przegotowanej wody. Tak przygotowaną mieszanką należy płukać gardło 2-3 razy na dobę.

Jeżeli objawy zapalenia gardła lub jamy ustnej nie ustąpią po kilku dniach warto skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci stosowanie innego leku.

4. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Gargarin

Proszek do sporządzania roztworu jest w większości przypadków bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Jedynie u niektórych osób może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych lub wywołać reakcję alergiczną (szczególnie u osób uczulonych na którykolwiek składnik leku).

5. Przeciwwskazania do stosowania leku Gargarin

Produktu nie można stosować w przypadku uczulenia na substancje, takie jak: tetraboran sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, benzoesan sodu oraz mentol.

Lek Gargarin nie jest wskazany również w przypadku uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej, ponieważ może zaognić istniejące rany, spowodować pieczenie i ból. Kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem proszku Gargarin.

6. Ostrzeżenia

Proszek ani roztwór leku Gargarin nie może być spożywany, ponieważ może spowodować problemy zdrowotne. Płukanie jamy ustnej w przypadku uszkodzonej błony śluzowej może doprowadzić do objawów zatrucia boraksem, ze względu na skumulowanie substancji w organizmie.

Jednym ze składników produktu jest benzoesan sodu, który może wywoływać podrażnienie oczu, skóry lub błon śluzowych. Z tego względu zalecana jest szczególna ostrożność i unikanie przedostania się proszku do oczu.

Lek Gargarin należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni, w szczelnie zamkniętym opakowaniu w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Proszek po upływie terminu przydatności nie będzie miał efektu leczniczego i należy wyrzuć go w przeznaczonym do tego miejscu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza