Trwa ładowanie...

Gdy mężczyźnie zaczynają rosnąć piersi

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 19.07.2021 13:13
Gdy mężczyźnie zaczynają rosnąć piersi
Gdy mężczyźnie zaczynają rosnąć piersi

Powiększenie biustu to dla wielu mężczyzn wstydliwy problem. U niektórych to skutek nadwagi czy otyłości, u innych naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. W żadnym wypadku nie można ignorować przerostu piersi - może się okazać, że to objaw poważnych zaburzeń hormonalnych.

spis treści

1. Męski problem

Ginekomastia, bo tak fachowo określa się powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn, może być objawem hipogonadyzmu. Choroba pojawia się u mężczyzn, którzy cierpią na niedobory testosteronu. Jak ją rozpoznać?

- Do najczęstszych objawów zalicza się brak porannych wzwodów, zaburzenia erekcji, a nawet impotencję. Mężczyźni skarżą się na zupełny brak fantazji seksualnych oraz obniżony nastrój i mniejszą pewność siebie. Istotnym problemem mogą być zaburzenia płodności. U mężczyzn z hipogonadyzmem zmniejsza się lub zupełnie spada zainteresowanie seksem, często zaś występuje przewlekłe zmęczenie oraz trudności z koncentracją - wyjaśnia endokrynolog, dr Marek Derkacz.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Dodatkowo pacjenci mogą zauważyć, że “zaokrąglają” się w okolicach brzucha i bioder, a piersi zaczynają się powiększać.

2. Dlaczego mężczyznom rosną piersi?

Dr Marek Derkacz podkreśla, że istnieje kilka przyczyn powiększania się piersi u mężczyzn.

- Problem ten może dotyczyć niemal połowy starzejących się mężczyzn. W starszym wieku dochodzi do wzrostu aromatyzacji, czyli przekształcania się testosteronu w tkance tłuszczowej w estradiol. Do tego mogą “dołożyć” się leki, np. dość często przyjmowany spironolakton, stosowany m.in. jako lek na nadciśnienie - mówi ekspert.

Ale nie tylko wiek ma znaczenie. Ginekomastia może być wynikiem hipogonadyzmu, ale też innych schorzeń. Jakich?

- Warto pamiętać, że wiele chorób ogólnoustrojowych, takich jak choroby wątroby, przewlekła niewydolność nerek, czy nadczynność tarczycy mogą prowadzić do rozwoju ginekomastii - wyjaśnia dr Marek Derkacz.

Oczywiście, przyczyną nie muszą być poważne choroby. Bywa, że piersi zaczynają rosnąć pod wpływem przyjmowanych leków. Niektóre medykamenty mają działanie estrogenopodobne. Podczas wizyty u lekarza należy powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach.

Dr Marek Derkacz zaznacza, że podobne działanie mają też niektóre kosmetyki, a nawet… jedzenie. - Należy do nich na przykład soja - wyjaśnia specjalista.

3. Problem wielu mężczyzn

Chociaż panowie niechętnie przyznają się do przerostu biustu, to z danych statystycznych wynika, że to powszechny problem.

- Ogólnie przyjmuje się, że u 60-90 proc. noworodków występuje ginekomastia fizjologiczna. W okresie dojrzewania płciowego problem zwykle dotyczy ok. 30-50 proc. chłopców. Niektóre źródła podają nawet wartość 70 proc., co z punktu widzenia endokrynologa praktyka wydaje się znacznie przesadzone. W okresie starzenia się problem może dotyczyć nawet połowy mężczyzn, jednak w tym przypadku należy różnicować ginekomastię ze zwykłym rozrostem tkanki tłuszczowej, czyli steatomastią - mówi dr Marek Derkacz.

Zauważyłeś, że piersi się powiększyły, a w dodatku masz kilka objawów opisanych wyżej? Czas na wizytę u lekarza. Należy wybrać się do endokrynologa. Nie trzeba się bać skomplikowanych badań. Lekarz może postawić diagnozę na podstawie badania fizykalnego.

- Gruczoł piersiowy bada się, ujmując go palcami i oceniając jego utkanie oraz sprężystość. Podczas badania powinniśmy ocenić również jego ruchomość względem podłoża. W badaniu przydatna jest przezroczysta linijka, która pozwala ocenić powiększenie otoczki brodawki sutkowej oraz umożliwia późniejszą ilościową ocenę powodzenia zastosowanej terapii - tłumaczy dr Derkacz.

Jak zaznacza ekspert, przydatne może się też okazać USG piersi, a w niektórych przypadkach również USG jąder.

4. Jak się pozbyć męskich piersi?

W sieci roi się od sposobów na pozbycie się potocznie określanego “męskiego biustu”. O ile rozrost piersi jest wynikiem przybrania na wadze związanego ze wzrostem ilości tkanki tłuszczowej, pomóc może odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Jeśli jednak przyczyną problemu są zaburzenia hormonalne i rozrost tkanki gruczołowej, niezbędne jest leczenie. Może się okazać, że potrzebny będzie zabieg chirurgiczny.

- Leczenie ginekomastii w pierwszej kolejności polega na ustaleniu i ewentualnym usunięciu przyczyny ją wywołującej – np. na opanowaniu hiperprolaktynemii, która może prowadzić do rozwoju ginekomastii, zlokalizowaniu nowotworu, który może być przyczyną zaburzeń hormonalnych, czy wyeliminowaniu niekorzystnie działających leków lub innych substancji, które pacjent przyjmuje i zamianie ich na bardziej bezpieczne. Równocześnie należy wdrożyć leki, które zatrzymają lub cofną postęp choroby, o ile w tkance gruczołów piersiowych nie doszło jeszcze do nieodwracalnych farmakologicznie zmian - wyjaśnia ekspert.

Im szybciej mężczyzna zgłosi się do specjalisty, tym lepiej. Lekarz będzie miał możliwość skutecznego leczenia farmakologicznego.

Jak tłumaczy dr Marek Derkacz: - Leczenie powinno być prowadzone przez mających doświadczenie w leczeniu ginekomastii endokrynologów. Niestety żaden z preparatów, które stosujemy w leczeniu choroby nie jest zarejestrowany w Polsce do leczenia ginekomastii. Dlatego pacjent powinien na piśmie wyrazić zgodę na leczenie “off-label”l, czyli poza wskazaniami rejestracyjnymi leku z charakterystyki produktu leczniczego.

Ginekomastia pogarsza jakość życia. Jest źródłem kompleksów i niskiej samooceny. Nie warto zwlekać z konsultacją u lekarza - dzięki wczesnemu leczeniu można skutecznie pozbyć się wstydliwej przypadłości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze