Gencjana - co to jest, wskazania, przeciwwskazania, cena, gencjana na włosy
Gencjana, zwana również fioletem gencjanowym, dostępna jest w aptekach bez recepty. Preparat ten stosuje się miejscowo na skórę. Wskazaniem do stosowania fioletu gencjanowego są rany, owrzodzenia, nadkażenia, ale również niektóre infekcje grzybicze. Co jeszcze warto wiedzieć o tym preparacie?
1. Co to jest gencjana (fiolet gencjanowy)
Gencjana, znana również jako fiolet gencjanowy, fiolet goryczki, pioktanina czy fiolet paryski jest preparatem o właściwościach antyseptycznych i osuszających. Substancją czynną zawartą w gencjanie jest metylorozanilinowy chlorek.
Fiolet gencjalnowy, występujący pod postacią roztworu wodnego lub spirytusowego, dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych bez recepty.
2. Wskazania do stosowania
Wskazaniami do stosowania gencjany są: powierzchowne uszkodzenia naskórka, powierzchowne uszkodzenia błon śluzowych, ropne zakażenia skóry, a także nadkażenia powstałe w obrębie błon śluzowych.
Gencjanę można stosować również na niektóre zakażenia grzybicze i drożdżakowe. Preparat ten wykazuje silne działanie antybakteryjne, w głównej mierze na bakterie gram dodatnie oraz drożdżaki. Dodatkowo, doskonale oczyszcza i dezynfekuje skórę.
3. Gencjana na włosy
Gencjana na włosy? Okazuje się, że preparat ten może być stosowany nie tylko jako lek, ale również kosmetyk. Zastosowanie roztworu na włosy blond, niweluje nieestetycznie wyglądający, zółty odcień, a także nadaje fryzurze bardziej chłodnego koloru.
Osoby, które chcą zastosować ten trik na swoje włosy nie powinny jednak przesadzić z ilością preparatu, ponieważ może to przynieść jeszcze gorsze skutki. Zabiegi z wykorzystaniem fioletu gencjanowego mogą nieco wysuszyć włosy, z tego powodu w pielęgnacji warto uwzględnić szampony nawilżające, a także regenerujące maski i odżywki.
4. Przeciwwskazania
Gencjana nie powinna być stosowana na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry oraz ziarninujących czy otwartych ranach. Odradza się używania jej u pacjentów z nadwrażliwością na chlorek metylorozanilinowy.
Preparat nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z porfirią. Gencjany pod postacią roztworu spirytusowego pod żadnym pozorem nie powinno się stosować w obrębie błon śluzowych. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania są wrzodziejące zmiany w obrębie twarzy.
5. Jak zmyć gencjanę ze skóry?
Wielu pacjentów zastanawia się, czym zmyć gencjanę ze skóry. Okazuje się, że tanim, a zarazem bardzo skutecznym środkiem zmywającym fiolet gencjanowy jest sok z cytryny.
Nieestetycznie wyglądające plamy po gencjanie usunąć można również za pomocą mleczka do demakijażu lub mieszanki wody z octem jabłkowym (w proporcjach dwa do jednego, czyli dwie części wody i jedna część octu jabłkowego). Pobrudzone gencjaną tkaniny można wyczyścić przy użyciu mieszanki etanolu i kwasu octowego.
6. Ile kosztuje gencjana?
Cena fioletu gencjanowego jest bardzo niska. Za jedną buteleczkę gencjany trzeba zapłacić zaledwie 5-6 złotych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.