Trwa ładowanie...

Generuje zawał, udar, cukrzycę. "Jest szkodliwy i może prowadzić do śmiertelnych powikłań"

 Katarzyna Prus
23.12.2023 16:53
Nadmiar cholesterolu może prowadzić do śmiertelnie groźnych powikłań
Nadmiar cholesterolu może prowadzić do śmiertelnie groźnych powikłań (Getty Images)

Choć budzi obawy szczególnie przed zawałem i udarem, to jego destrukcyjne możliwości są znacznie większe. Okazuje się, że nadmiar cholesterolu w diecie zwiększa także ryzyko cukrzycy typu 2. - Ważna jest specyfika cholesterolu u takich pacjentów. Jest on szkodliwy i może prowadzić do śmiertelnych powikłań, nawet jeśli jego stężenie nie jest wysokie - ostrzega prof. Grzegorz Dzida.

Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

spis treści

1. Cholesterol zwiększa ryzyko cukrzycy

"Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie ze spożyciem cholesterolu w diecie" - ostrzega na Instagramie Szymon Suwała, endokrynolog. Lekarz powołuje się na wyniki nowej analizy, które ukazały się na łamach czasopisma "Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases".

Zobacz film: "Przyczyny wysokiego cholesterolu we krwi"

Okazuje się, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie o pięć proc. na każde 100 mg dziennego spożycia cholesterolu.

W Polsce żyje blisko trzy miliony chorych na cukrzycę. Zdecydowana większość z nich (ok. 90 proc.) cierpi na cukrzycę typu 2, która dużo częściej prowadzi do poważnych powikłań, między innymi zawałów, udarów, niewydolności nerek z koniecznością dializ, a nawet przeszczepu, utraty wzroku czy amputacji nóg. Niestety nie wszyscy wiedzą, że mają problem. Szacuje się, że od pół do nawet miliona osób Polaków nie wie, że choruje.

Co wysoki cholesterol ma wspólnego z cukrzycą? "Badania wykazywały, że wysoki poziom cholesterolu upośledza funkcję komórek beta trzustki, upośledzając metabolizm węglowodanów" - zaznacza dr Suwała. Dodaje jednak, że mechanizm tego upośledzenia nie został do końca poznany.

"Podwyższone stężenie cholesterolu upośledza wydzielanie insuliny z komórek beta trzustki, zmniejsza masę mięśni szkieletowych, powoduje ogólnoustrojowe zapalenie, nadaje trend ku chorobie otyłościowej i w ten sposób zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2" - wskazuje lekarz.

2. "Szczególnie miażdżycorodny typ"

- Cholesterol to nie tylko choroby serca, choć to z nimi najczęściej jest kojarzony. Zwiększa on również ryzyko cukrzycy typu 2. Przy czym ważna jest specyfika cholesterolu u takich pacjentów. Jest on "zapakowany" niejako w szczególnie miażdżycorodny typ lipoprotein - zwraca uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.

- To sprawia, że jest on szkodliwy i może prowadzić do śmiertelnych powikłań, w tym chorób serca, nawet jeśli jego stężenie nie jest wysokie - tłumaczy prof. Dzida.

Lekarz zaznacza, że ta specyfika w pewnym stopniu zależy od uwarunkowań genetycznych, ale w dużej mierze jest za to odpowiedzialna niezdrowa dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce i wysokoprzetworzoną żywność. - Niestety taką dietę bardzo często stosują młodzi ludzie, dlatego cukrzyca może się po cichu rozwijać już w młodym wieku, nie dając przy tym żadnych objawów. Stosując prawidłową dietę możemy ten proces zatrzymać lub się przed nim uchronić - wyjaśnia prof. Dzida.

3. Dieta przeciwzapalna

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dzienne spożycie cholesterolu w diecie nie powinno przekraczać 200 mg.

Dlatego należy zwracać uwagę na to, co jemy.

Dieta o wysokiej zawartości cholesterolu zwiększa ryzyko cukrzycy
Dieta o wysokiej zawartości cholesterolu zwiększa ryzyko cukrzycy (Getty Images)

- Optymalną dietą, którą powinniśmy stosować jest dieta śródziemnomorska bogata w warzywa i owoce oraz oleje roślinne lub zwierzęce, ale te zdrowsze, których źródłem są ryby - zaznacza prof. Dzida.

- Taka dieta ma właściwości przeciwzapalne, a pamiętajmy, że podwyższony tzw. zły cholesterol, czyli hiperlipidemia, podobnie jak hiperglikemia, wywołują stan zapalny w organizmie, który jest pierwszym krokiem do cukrzycy - dodaje.

Najbardziej naszpikowane cholesterolem są:

  • produkty smażone na oleju i tłuste dania,
  • wędliny, boczek, kiełbasy, podroby,
  • jajka, śmietana, sery,
  • produkty zawierające olej palmowy,
  • fast foody: frytki, hot dogi, hamburgery, chipsy.

4. "Bezbólowy zabójca"

Hiperlipidemia razem z nadciśnieniem tętniczym i hiperglikemią tworzy podstępne i zabójcze trio, z którym walczy coraz więcej młodych ludzi.

- Wielu chorych nie zdaje sobie nawet sprawy, że ma problem, bo te zaburzenia długo nie dają żadnych objawów. Dlatego nazywamy je "bezbólowymi zabójcami". Rezygnując z regularnych badań, igramy z własnym zdrowiem, a nawet życiem - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Michał Chudzik z Uniwersytetu Medyczego w Łodzi, kardiolog, specjalista medycyny stylu życia, koordynator programu STOP-COVID.

Skala problemu, którą potwierdziły badania w ramach programu STOP-COVID, jest ogromna. W ramach programu zostało przebadanych około trzy tysiące pacjentów w wieku około 45 lat. Okazało się, że co trzeci miał nadciśnienie i hiperglikemię, a ponad połowa - hiperlipidemię.

Dr Chudzik zwraca uwagę, że jeśli lekceważymy regularne badania, te dolegliwości mogą się bez przeszkód rozwijać, a nieleczone prowadzą do bardzo poważnych chorób.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze