Trwa ładowanie...

Geny, które powodują trądzik, mogą też chronić przed starzeniem

Avatar placeholder
11.10.2022 14:08
Geny, które powodują trądzik, mogą też chronić przed starzeniem
Geny, które powodują trądzik, mogą też chronić przed starzeniem

Naukowcy z Kings College w Londynie (część Uniwersytetu Londyńskiego) odkryli, że ludzie, którzy cierpieli na trądzik, mogą mieć dłuższe telomery (chronią one nukleotydy, które są umieszczone na końcu chromosomów) w białych krwinkach, co oznacza, że ich komórki mogą być lepiej zabezpieczone przed starzeniem się.

spis treści

1. Ważna rola telomerów

Telomery to powtarzalne sekwencje nukleotydowe, znajdującą się na końcu chromosomów, które chronią je przed zużywaniem się  podczas replikacji. Telomery stopniowo rozpadają się i kurczą, przez co komórki się starzeją i umierają. Jest to normalna część ludzkiego rozwoju i starzenia się.

Poprzednie badania wykazały, że długość telomerów białych krwinek może determinować proces  biologicznego starzenia i jest to związane z długością telomerów w innych komórkach  organizmu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W badaniu opublikowanym w "Journal of Investigative Dermatology" naukowcy zmierzyli długość telomerów białych krwinek u 1205 bliźniaków z kohorty TwinsUK (organizacja zrzeszająca bliźnięta). Jedna czwarta z badanych zgłosiła, że kiedyś miała trądzik.

Analizy statystyczne, które dostosowano do wieku, pokrewieństwa, wagi i wzrostu, wykazały, że telomery u osób, cierpiących kiedyś na trądzik, były znacznie dłuższe, co oznacza, że ​​białe krwinki były lepiej chronione przed degradacją wynikającą z wieku. Eksperyment dokonanym przez naukowców z UK Acne Genetic (fundacji zajmującej się badaniami nad trądzikiem) dowiódł, że jeden z genów warunkującym długość telomerów wiąże się również z trądzikiem.

Osoby, które miały problem z trądzikiem, dłużej będą cieszyć się młodą skórą
Osoby, które miały problem z trądzikiem, dłużej będą cieszyć się młodą skórą (Shutterstock)

2. Osoby z trądzikiem mają mniej zmarszczek

Dermatolodzy od dawna zauważali, że skóra cierpiących na trądzik starzeje sie wolniej wolniej niż cera osób, które nigdy nie cierpiały na tą przypadłość. Znacznie później pojawiają się u nich takie oznaki starzenia, jak zmarszczki i zwiotczenie. Sugerowano, że to ze względu na zwiększenie produkcji łoju, ale są prawdopodobnie ma na to wpływ więcej czynników.

Zobacz także

"Od wielu lat dermatolodzy wiedzieli, że skóra cierpiących na trądzik starzeje się się wolniej niż u tych, którzy nigdy nie mieli tego problemu. Chociaż zaobserwowano to w warunkach klinicznych, przyczyna nie była dotychczas znana. Nasze odkrycia sugerują, że przyczyna może się wiązać z długością telomerów, która wydaje się być różna u cierpiących na trądzik i nie.

To sprawia, że ich komórki mogą być chronione przed starzeniem. Przyglądając się wynikom biopsji skóry, zaczęliśmy rozumieć związaną z tym aktywność genów. Celem dalszej pracy jest zbadanie, czy aktywność genów może być wykorzystywana do użytecznych modyfikacji" - mówi dr Simone Ribero, dermatolog z Department of Twin Research and Genetic Epidemiology i autor badania.

"Dłuższe telomery mogą być jednym z czynników, który wyjaśnia dlaczego skóra pacjentów z trądzikiem starzeje się wolniej" - twierdzi drugi z autorów badania, dr Veronique Bataille, dermatolog z Department of Twin Research and Genetic Epidemiology.

W badaniu wykorzystano przede wszystkim samoocenę uczestników, odnośnie nasilenia trądziku i jego leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze