Trwa ładowanie...

Gęsia stopka – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
18.10.2023 12:46
Gęsia stopka – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Gęsia stopka – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka (Pexels autor: Karolina Grabowska)

Gęsia stopka to przyczep trzech mięśni w okolicy piszczeli i ich uraz powoduje przykre dolegliwości. Do urazów gęsiej stopki dochodzi najczęściej podczas treningów lub nadmiernego obciążenia. Do najczęstszych objawów gęsiej stopki zaliczamy ból poniżej kolana oraz obrzęk.

spis treści

1. Gęsia stopka – charakterystyka

Trzy mięśnie, które tworzą gęsią stopkę: krawiecki, smukły oraz półścięgnisty znajdują się w kości piszczelowej i odpowiadają za zginanie stawu kolanowego i rotację uda do wewnątrz oraz stanowią dynamiczny stabilizator przeciwdziałający koślawości kolan. Na urazy gęsiej stopki narażeni są najczęściej sportowy (bieganie, kolarstwo, pływanie). Do problemów z gęsią stopką przyczyniają się także choroby ogólnoustrojowe lub schorzenia układu kostno – mięśniowego, które przeciążają i obciążają gęsią stopkę.

Gęsia stopka to trzy mięśnie, które znajdują się w kości piszczelowej
Gęsia stopka to trzy mięśnie, które znajdują się w kości piszczelowej

2. Gęsia stopka – najczęstsze przyczyny

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania nogi"

Jak już wspomnieliśmy wyżej urazy gęsiej stopki dotykają najczęściej biegaczy. Bardzo często dochodzi do przetrenowania i obciążenia. Do czynników, które zwiększają ryzyko przeciążenia gęsiej stopki zaliczamy: choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy otyłość, nadmierne skierowanie stopy do wewnątrz, koślawość stawów kolanowych, wcześniejsze urazy, schorzenia układu stawowego.

3. Gęsia stopka – objawy

Do charakterystycznych objawów gęsiej stopki zaliczamy umiarkowany ból poniżej stawu kolanowego. Ból nasila się podczas rozciągania i aktywności fizycznej. Kolejnymi objawami jest miejscowy obrzęk, napięcie mięśni, które budują gęsią stopkę a także dyskomfort podczas wstawania, wchodzenia lud schodzenia po schodach.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

4. Gęsia stopka – leczenie

Rozpoznanie gęsiej stopki stawia pewne trudności, ponieważ często jest mylona z innymi kontuzjami stawu kolanowego. Lekarz przeprowadza badanie ogólne a także ocenia tkliwość i obrzęk chorej okolicy. Wykonywane jest także badanie USG. Zapalenie gęsiej stopki najczęściej ma charakter przeciążeniowy, dlatego leczenie można podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie modyfikuje się aktywność fizyczną a następnie wprowadza się fizjoterapię.

Zobacz także:

5. Gęsia stopka – profilaktyka

W profilaktyce ważne są działania, które uchronią pacjenta przed ponownymi urazami gęsiej stopki. Systematyczne rozciąganie około treningowe mięśni nóg, poprawianie siły mięśniowej, regularne ćwiczenia stabilizacji pomogą uchronić przed kolejnymi urazami. Należy pamiętać, że gęsia stopka mimo swojej małej popularności może narobić wiele szkód. Dlatego zwłaszcza sportowcy powinni mieć wystarczającą wiedzę na jej temat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze