Trwa ładowanie...

GIF wycofuje lek na wstydliwy problem. 3 serie leku Hemkortin-HC znikną z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z aptek w całym kraju popularnego leku na hemoroidy. Z obrotu znikną trzy partie preparatu.

spis treści

1. Lek na hemoroidy wycofany

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) pochodzi z 18 lutego 2021 r. Zgodnie z nią z obrotu w całym kraju zostaną wycofane 3 serie czopków Hemkortin-HC.

Zobacz film: "Dr Tomasz Karauda o konieczności zmian legislacyjnych dot. pandemii COVID-19"
Popularny lek na hemoroidy wycofany z aptek
Popularny lek na hemoroidy wycofany z aptek (Getty Images)

O wycofanie leku wnioskował Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Przyczyną wycofania są błędne informacje dotyczące mocy produktu leczniczego, zawarte na opakowaniu bezpośrednim produktu.

Na opakowaniu bezpośrednim (tubie) Hemkortin-HC widnieje błędny zapis:

"Hemkortin-HC, 10 mg +10 mg, maść Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas",

Kiedy prawidłowa zapis powinien być następujący:

"Hemkortin-HC, (5 mg + 5 mg)/g, maść Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas".

2. Jakie serie Hemkortin-HC zostały wycofane?

Podmiotem odpowiedzialnym jest Polmex Pharma Biniecki & Malinowski Sp. j. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

3 serie leku Hemkortin-HC wycofane z obrotu
3 serie leku Hemkortin-HC wycofane z obrotu

W związku z tym z obrotu znikną następujące partie Hemkortin-HC (Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas), (5 mg + 5 mg)/g, maść, 1 tuba 30g o numerach serii:

numer serii: A0030, termin ważności: 02.2022 numer serii: B0131, termin ważności: 05.2023 numer serii: C0143, termin ważności: 07.2024

3. Lek Hemkortin-HC. Stosowanie

Hemkortin-HC jest popularnym lekiem stosowanym m.in. w leczeniu żylaków odbytu.

Preparat ma postać czopków doodbytniczych. Substancją czynną leku jest octan hydrokortyzonu oraz siarczan cynku.

Czopki Hemokortin- HC zawierają hydrokortyzon, który działa przeciwzapalnie i siarczan cynku działający ściągająco. Lek zmniejsza obrzęk i stan zapalny odbytu, hamuje krwawienia i działa przeciwświądowo.

4. Przyczyny powstawania hemoroidów

Guzki krwawnicze powstają wskutek znacznego wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych końcowego odcinka jelita grubego i odbytu. Nadmierne parcie na stolec przy zaparciach, czy zastoje żylne powstające wskutek "siedzącej" pracy, to główne powody podwyższonego ciśnienia w żyłach odbytu.

Do czynników ryzyka powstania hemoroidów należą: dieta ubogobłonnikowa, notoryczne zaparcia lub biegunki, otyłość, siedzący tryb pracy, * ciąża.

Zobacz także: Leczenie hemoroidów zewnętrznych - klasyfikacja zaawansowania, leczenie niefarmakologiczne, leczenie instrumentalne, leczenie operacyjne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza