Głęboka oscylacja (deep oscillation) - efekty, wskazania, przeciwwskazania
Głęboka oscylacja (deep oscillation) to w pełni bezbolesny i bezpieczny zabieg fizjoterapeutyczny, który przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i organizmu. Może być stosowany w przypadku świeżych kontuzji, złamań, urazów i ran, również otwartych. Głęboka oscylacja sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia i odzyskaniu sił, regeneruje organizm i przyspiesza przemianę materii. Co warto wiedzieć o zabiegu deep oscillation?
1. Co to jest głęboka oscylacja?
Głęboka oscylacja (deep oscillation) to bezbolesny zabieg fizjoterapeutyczny i metoda terapeutyczna, wykorzystująca przerywane pole elektrostatyczne. Jest to rodzaj masażu wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia z aplikatorem, który po dotknięciu do ciała wytwarza oscylacje, czyli drgania spowodowane ładunkami elektrycznymi.
Drżenia w zakresie od 5 do 250 Hz przynoszą właściwości lecznicze. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, można wykonywać go codziennie. Wymaga jedynie podłączenia ciała do elektrod i pokrycia talkiem miejsc, do których będzie przykładany aplikator.
Głęboka oscylacja wykonywana jest zgodnie z położeniem naczyń limfatycznych i krwionośnych. Nie wiąże się z żadnym dyskomfortem w trakcie ani po zabiegu, w odczuciu jest to przyjemny i łagodny masaż ciała.
2. Efekty głębokiej oscylacji
Głęboka oscylacja jest korzystna dla organizmu, ma właściwości regenerujące i odżywcze. Zabieg przyspiesza przemianę materii, redukuje dolegliwości bólowe i zmniejsza stan zapalny. Sprzyja również stymulacji limfy oraz gojeniu się ran, również tych otwartych.
Oscylacja ma również wpływ na niwelowanie sińców i obrzęków, wspomaga leczenie uszkodzeń mięśni i proces odbudowy organizmu. Zabieg fizjoterapeutyczny poprawia też jakość blizn, co pozwala na szybsze wprowadzenie innych sposobów rehabilitacji.
Głęboka oscylacja cieszy się ogromną popularnością wśród sportowców, ponieważ umożliwia zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz bólu, a także redukcję ryzyka wystąpienia mikrourazów.
Przyczynia się dodatkowo do sprawnego pozbycia się pozostałości metabolizmu, co ma wpływ na odżywienie tkanek i szybszy powrót do pełnej sprawności.
Sportowcy regularnie korzystający z oscylacji są w stanie szybciej regenerować się między treningami i odzyskują pełną wydolność w dużo krótszym czasie. Doceniają również działanie przeciwbólowe zabiegu, które pozwala na ograniczenie ilości przyjmowanych leków.
3. Wskazania do zabiegu głębokiej oscylacji
Głęboka oscylacja jest bezbolesnym, a co najważniejsze bezpiecznym zabiegiem. Może być wykonywana w przypadku świeżych kontuzji, bez obaw o pogłębienie uszkodzeń, jak również u osób po operacjach. Najczęstsze wskazania do głębokiej oscylacji to:
- naciągnięcie więzadeł,
- zerwanie więzadeł,
- złamanie,
- stłuczenie,
- skręcenie lub uraz stawu,
- blizny,
- zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych,
- blokada odcinka lędźwiowo-krzyżowego,
- obrzęki,
- ostroga piętowa,
- bóle lędźwiowe,
- bóle mięśni i stawów,
- zespół Sudecka,
- stopa cukrzycowa,
- liposukcja,
- regeneracja po treningu,
- choroby układu oddechowego,
- cesarskie cięcie.
4. Przeciwwskazania do wykonania głębokiej oscylacji
Głęboka oscylacja nie powinna być wykonywana w przebiegu infekcji bakteryjnych i wirusowych, wywołujących osłabienie organizmu lub gorączkę.
Zabieg nie jest wskazany również u pacjentów z zakrzepicą naczyń krwionośnych i ciężką niewydolność serca. Oscylacja nie powinna być przeprowadzana u osób z wszczepionymi implantami elektronicznymi, a także u pacjentów onkologicznych, u których aplikator stykałby się z ciałem zmienionym nowotworowo.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.