Trwa ładowanie...

Objawy glisty ludzkiej - pierwsze symptomy, diagnostyka

Avatar placeholder
19.08.2021 13:10
Zakażenie pasożytami - glista ludzka
Zakażenie pasożytami - glista ludzka (123rf)

Glistnica jest jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych zarówno u osób dorosłych jak i najmłodszych. Ze względu na sposób zakażenia, do którego dochodzi drogą pokarmową poprzez połknięcie jaj, na chorobę „brudnych rąk”, wywoływaną przez glistę ludzką, najbardziej narażone są dzieci, u których nie wykształciły się jeszcze nawyki związane z utrzymywaniem higieny osobistej. To u nich najczęściej zauważalne są objawy glisty ludzkiej.

spis treści

1. Sposoby zarażenia glistą ludzką

Człowiek zakaża się glistą ludzką najczęściej w trakcie spożywania produktów, które zostały zanieczyszczone jajeczkami z larwami. Do zarażeń i pojawienia się objawów glisty ludzkiej dochodzi przez dostanie się jaj do jelit, gdzie wykluwają się larwy, które następnie przedostają się do płuc przez układ krwionośny.

Samice osiągają długość ok. 40-50 cm, samce 15-35 cm.  Podczas zabawy w brudnej piaskownicy dzieci mogą przenieść do ust larwy glisty, także ludzie dorośli jedząc nieumyte owoce i warzywa oraz spożywając nieprzegotowaną wodę narażają się na zakażenie wystąpienie objawów glisty ludzkiej.

Organizm człowieka jest zagrożony zakażeniem glistą także wtedy gdy nie dochodzi do zachowania zasad higieny podczas pracy w ogrodzie czy w kontakcie ze zwierzętami. Aby uchronić się przed objawami glisty ludzkiej należy przestrzegać zasad higieny osobistej (mycie rąk przed posiłkiem), a także zadbać o czystość spożywanych produktów.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

2. Objawy obecności pasożyta w organizmie

Objawy glisty ludzkiej nasilają się wraz ze wzrostem ilości pasożytów w organizmie człowieka. Zaatakowany organizm jest osłabiony z powodu silnych toksyn wydzielanych przez obumierające pasożyty. Zakażenie_ Ascaris lumbricoides _nie zawsze powoduje szereg objawów glisty ludzkiej, wskazujących na zainfekowanie organizmu. Może przebiegać bezobjawowo lub wręcz przeciwnie, może dojść do braku łaknienia, bólu brzucha i wymiotów, nudności, zaparć i biegunek a także silnych bólów głowy.

W związku z postępowym charakterem rozprzestrzeniania się glisty w ciele człowieka, można zaobserwować różne objawy glisty ludzkiej wskazujące na etap inwazji w organizmie. Podczas wędrówki larw w ustroju glistnica wywołuje objawy skórne i płucne. U części osób zarażonych glistą ludzką występują objawy alergiczne (np. napady duszności,  pokrzywka,  świąd skóry,  obrzęki twarzy i rąk, zapalenie spojówki,  łzawienie, suchy kaszel).

Objawy glisty ludzkiej mogą pojawić się po spożyciu pokarmu brudnymi rękoma
Objawy glisty ludzkiej mogą pojawić się po spożyciu pokarmu brudnymi rękoma

W momencie dostania się larw do płuc może dojść do objawów glisty ludzkiej w postaci zapalenia oskrzeli, odoskrzelowego zapalenia płuc a także nacieku płuca. Gdy glisty przebywają w jelitach mogą pojawiać się objawy glisty ludzkiej takie jak zaparcia, nudności, brak apetytu, osłabienie, rozdrażnienie a także bezsenność.

Objawy glisty ludzkiej to także pobudliwość nerwowa, bóle gardła, duszność spoczynkowa lub wysiłkowa, uczucie ssania w jamie brzusznej. Gdy dojrzała glista przebywa w jelicie człowieka, rozpoczyna się proces zatruwania organizmu, skutkuje to postępującym wychudzeniem, niedokrwistością, obniżeniem ogólnej aktywności oraz zdolności do pracy, które również zaliczają się do objawów glisty ludzkiej.

To musisz wiedzieć

3. Metody zdiagnozowania glity ludzkiej

Aby wykryć objawy glisty ludzkiej w organizmie człowieka wykonuje się badanie kału, a także krwi na obecność pasożyta. Glista ludzka wydostaje się z organizmu człowieka wraz z kałem lub w zwymiotowanej treści pokarmowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze