Główny objaw raka trzustki. Ma go 75 proc. chorych, a i tak go lekceważymy
Rak trzustki potrafi się świetnie ukrywać i latami nie dawać żadnych sygnałów, które mogłyby go zdradzić. Dlatego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów i w wielu przypadkach jest wykrywany zbyt późno. Wczesne objawy choroby mogą być też bardzo nietypowe i pojawiać się w miejscach, które trudno z nią w ogóle skojarzyć.
1. Wczesny objaw raka trzustki na skórze
Rak trzustki jest niezwykle trudny do zdiagnozowania i dlatego tak niebezpieczny, bo może być wykryty w momencie, kiedy szanse na skuteczne leczenie są już biskie zeru.
Pierwsze symptomy mogą wskazywać na przykład na niegroźne problemy gastryczne. Ból pleców czy zmęczenie, które pojawiają się przy tej chorobie też trudno powiązać z nowotworem.
Wśród nietypowych objawów raka trzustki jest też swędząca skóry. Choć pojawia się nawet u 75 proc. chorych, często jest lekceważony. I nic w tym dziwnego, bo może być bardzo mylący. Łatwiej go skojarzyć np. z alergią.
2. Swędząca skóra i żółtaczka
Ten zaskakujący i uciążliwy dla chorego objaw jest związany z lokalizacją guza. Jeśli rozwija się w ogonie trzustki, świąd skóry pojawi się w późniejszej fazie choroby. Jeśli natomiast rak atakuje głowę trzustki (dotyczy to większości przypadków), swędzenie wystąpi już na początku.
Swędzenie jest uporczywe, połączone nawet z uczuciem kłucia. Może być odczuwane na całym ciele, a nie tylko w konkretnych miejscach.
Ponadto, w większości przypadków towarzyszy mu żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu). Rozwijający się guz uciska drogi żółciowe, przez co blokuje odpływ żółci. Żółtaczka w połączeniu ze świądem pojawia się nawet u 75 proc. chorych.
Swędzącej skórze może towarzyszyć także zmiana w rytmie wypróżnień i wyglądzie stolca czy moczu. Stolec staje się blady lub wręcz odbarwiony, pojawia się też problem ze spłukaniem go w toalecie (stolec tłuszczowy). Z kolei mocz nabiera ciemnobrązowego koloru (gromadzenie się bilirubiny).
3. Rak trzustki - nie ignoruj objawów
Rak trzustki może też dawać o sobie znać w inny sposób. Tych objawów nie należy ignorować:
- brak apetytu,
- niewyjaśniony spadek masy ciała,
- zmęczenie i osłabienie,
- pocenie się,
- biegunka lub zaparcia,
- nudności,
- wzdęcia,
- ból w górnej części brzucha i pleców (może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia i ustępować podczas pochylenia do przodu),
- krwotoki z przewodu pokarmowego,
- depresja.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.