Trwa ładowanie...

Paliwo dla komórek nowotworowych. Lekarze ostrzegają

Avatar placeholder
15.06.2023 13:33
Komórki nowotworowe żywią się glukozą
Komórki nowotworowe żywią się glukozą (123rf.com)

Komórki nowotworowe rozmnażają się w organizmie w sposób niekontrolowany. Do tej czynności potrzebują ogromnych ilości energii, pochodzącej z glukozy. Badania wykazują ponadto, że komórki nowotworowe są w stanie utrudniać zdrowym komórkom dostęp do tego związku.

spis treści

1. Paliwo dla nowotworu

Naukowcy z Uniwersytetu w Colorado wykazali, że białaczka obniża zdolność zdrowych komórek do przetwarzania glukozy. Dzięki temu komórki nowotworowe mają więcej ''paliwa'' potrzebnego do namnażania się.

W przypadku białaczki, podobnie jak w cukrzycy, chodzi o prawidłowe działanie insuliny. Komórki nowotworowe wypracowały dwa mechanizmy, dzięki którym mogą zawłaszczyć dla siebie większość glukozy.

2. Zmniejszenie wrażliwości na insulinę

Zobacz film: "Masz nadwagę? Grozi ci 12 nowotworów"

Komórki nowotworowe wymuszają na komórkach tłuszczowych nadekspresję określonego rodzaju białka, które sprawia, że zdrowe komórki stają się mniej wrażliwe na insulinę. Jeśli poziom tego białka jest wysoki, oznacza to, że potrzeba więcej insuliny, aby komórki mogły korzystać z glukozy. U osoby chorej podaż insuliny nie wzrasta, co oznacza, że zdrowe komórki mają utrudniony dostęp do energii z glukozy.

Białko IGFBP1 odpowiedzialne za ten stan, ma również związek pomiędzy nowotworami a otyłością. Im więcej komórek tłuszczowych, tym wyższy poziom białka, a w konsekwencji więcej glukozy dostępnej dla komórek nowotworowych.

Nowotwory nie tylko zmniejszają wrażliwość zdrowych komórek na insulinę, ale też hamują produkcję tej substancji.

3. Obniżenie produkcji insuliny

Naukowcy zaobserwowali również, że komórki nowotworowe działają również w jelitach, wpływając tym samym na obniżenie produkcji insuliny. Niektóre z czynników regulujących poziom glukozy wytwarzane są w jelitach przez bakterie jelitowe. Naukowcy zbadali mikrobiom zwierząt chorych na białaczkę i zwierząt zdrowych. Okazuje się, że u chorych osobników brakuje w jelitach bakterii z rodzaju Bacteroides, które odpowiadają za wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, korzystnie działających na komórki w jelitach.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu
Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu [5 zdjęć]

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich

zobacz galerię

Komórki te odpowiadają m.in. za wydzielanie inkretyn. To hormony obniżające poziom glukozy. W przebiegu białaczki dochodzi do zaburzenia pracy tych hormonów, przez co poziom glukozy we krwi jest stale podwyższony.

Komórki nowotworowe wpływają również na obniżenie aktywności serotoniny, która jest niezbędna do wytwarzania insuliny w trzustce. W efekcie tych działań zdrowe komórki nie mogą prawidłowo korzystać z glukozy i więcej jej zostaje dla komórek nowotworowych. To tłumaczy również fakt, że chorzy na nowotwory są zmęczeni i bardzo chudną.

4. Jak temu zapobiec?

Naukowcy badali również, jak można spowolnić wzrost komórek nowotworowych. Opracowali "terapię Ser-Tri", która została przetestowana na myszach. Okazuje się, że podawanie chorym serotoniny i trybutryny pomaga zmniejszyć poziom białka IGFPB1, a także przywrócić prawidłowy poziom insuliny.

Myszy leczone w ten sposób żyły przeciętnie dłużej niż te nieleczone. Autorzy badań chcą teraz skupić się na przetestowaniu terapii u ludzi.

5. Co najbardziej podnosi poziom glukozy?

Cukier we krwi najczęściej podwyższa nadmierne spożycie węglowodanów oraz przyjmowanie zbyt obfitych, nieregularnych posiłków.

Poziom glukozy podwyższają przede wszystkim:

  • produkty z jasnej mąki, takie jak drożdżówki, bułki maślane, chleb pszenny, białe bułki, makaron z białej mąki, biały ryż, drobne kasze (np. kasza manna),
  • lody, kremy, torty, wyroby cukiernicze, czekolada, batony czekoladowe i cukierki,
  • warzywa: groszek, kukurydza konserwowa, bób, rzepa, pieczone i gotowane ziemniaki,
  • owoce: banany, arbuzy, melony, ananasy z puszki, owoce konserwowe, kandyzowane, suszone i w syropie,
  • dżemy, powidła i marmolady,
  • soki owocowe, słodkie napoje gazowane.

Lepiej się ich wystrzegać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze