Powódź podmywa cmentarze i wypłukuje ścieki. "Stoją w niej po pas przez wiele godzin"
Woda na obszarach powodziowych to nie tylko muł i ziemia, ale także zwłoki dzikich zwierząt, elementy budowlane oraz gleba wymywająca tereny cmentarne. Długotrwałe przebywanie w niej może nieść poważne skutki zdrowotne.
1. Powódź - zagrożenia zdrowotne
Od kilku dni donosimy o najważniejszych wydarzeniach i wypowiedziach ekspertów dotyczących zdrowotnych aspektów powodzi. Informowaliśmy m.in. o wpływie rozwijających się na zalanych terenach pleśni i grzybów, o dramatycznej sytuacji szpitala w Nysie i psychologicznych skutkach powodzi.
Na bieżąco przyglądamy się także zagrożeniom płynącym ze strony bezpośredniego kontaktu z wodą, na który najbardziej narażone są służby ratunkowe – o czym informował w rozmowie z WP abcZdrowie Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Sebastian Kluska.
Choć służby MSPiR są "specjalistami w przeprowadzaniu ewakuacji w bardzo trudnych warunkach", zwłaszcza wodnych, akcje ratunkowe na terenach powodziowych są dla nich trudne.
- Prace ratunkowe przy powodzi są jednak pewnym wyzwaniem nawet dla nas, bo to jest stanie po pas w wodzie przez wiele godzin, gdzie na morzu ten bezpośredni kontakt z wodą jest dużo krótszy - mówi dyrektor MSPiR.
Poza niekomfortowym, wielogodzinnym przebywaniem w wodoszczelnym kombinezonie nieprzepuszczającym powietrza, służby są też stale narażone na bezpośredni kontakt z wodą, a ta zawiera ścieki, elementy budowlane, zwłoki zwierzęce oraz podmywa glebę na terenach cmentarnych.
Działania Lewin Brzeski pic.twitter.com/1LVdO8LjB7
— Sebastian Kluska (@KluskaSebastian) September 17, 2024
2. Powódź podmywa cmentarze. Czym to grozi?
Jak podał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych, woda powodziowa jest skażona na skutek wielu czynników. Do najgroźniejszych należą podmywanie gleby cmentarnej i wypłukiwanie zawartości zbiorników kanalizacyjnych.
Bezpośredni kontakt z wodą wymieszaną ze ściekami pełnymi bakterii może skutkować w pierwszej kolejności schorzeniami układu pokarmowego.
- Będą się one objawiały się biegunką, bólami brzucha, wymiotami. To jest ta główna droga narażenia i objawy z tego układu są najbardziej niebezpieczne dla naszego organizmu - ostrzegał dr Matuszkiewicz.
Do innych objawów, które mogą wystąpić po kontakcie z wodą powodziową, można zaliczyć te dermatologiczne takie jak rumień czy świąd skóry. Toksykolog alarmuje jednak, że do poważnych konsekwencji może doprowadzić zachłyśnięcie.
- Dodatkowo, jeżeli to będzie woda zanieczyszczona glebą, fekaliami czy środkami chemicznymi, typowo chemikaliami, to może nawet dojść do ciężkiego zapalenia płuc - podkreślał specjalista.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.