Trwa ładowanie...

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej narażonych na zwyrodnienia stawów. Czym objawia się gonartroza i jakie są jej przyczyny?

1. Zwyrodnienie stawu kolanowego

Staw kolanowy jest podatny na wszelkiego rodzaju urazy i zwyrodnienia, ponieważ to na nim opiera się cały ciężar ciała. To duże obciążenie powoduje, że stawy szybciej się zużywają. Gonartroza obejmuje wszystkie części tworzące staw kolanowy, czyli: chrząstkę stawową, warstwę podchrzęstną, błonę maziową, torebkę stawową i więzadła stawowe.

Według ekspertów ok. 40 proc. przypadków choroby jest związanych ze starzeniem się organizmu. Pozostałe 60 proc, powstaje w wyniku przeciążenia, urazów i kontuzji. Gonartroza występuje zwykle obustronnie i częściej dotyka otyłe kobiety w wieku 40-60 lat.

Zobacz film: "Nie ignoruj bólu stawów. Może zwiastować chorobę"

2. Gonartroza – przyczyny

Zwyrodnienie stawu kolanowego może mieć różne przyczyny. Do najważniejszych z nich należy zbyt duże obciążenie kolana, spowodowane np. otyłością, ciężką pracą fizyczną czy zawodowym uprawianiem sportu.

Zmiany zwyrodnieniowe mogą też pojawiać się w następstwie urazów mechanicznych lub chorób, takich jak borelioza, zakażenia bakteryjne czy choroby reumatyczne.

Kolejnymi przyczynami mogą być osłabione mięśnie otaczające staw oraz wrodzone zaburzenia budowy kości i stawów. Do tych ostatnich zaliczamy koślawość lub szpotawość kolan, a także dysplazję bioder.

3. Gonartroza – objawy

Objawy pojawiają się stopniowo i z czasem ulegają nasileniu. Początkowo chory może nie odczuwać żadnych objawów, ale to tylko kwestia czasu. Jako pierwsze pojawiają się trudności podczas zginania i prostowania kolan.

Potem dochodzi niewielki obrzęk, który jest spowodowany przez pogrubienie i wysięk błony maziowej. Może pojawiać się też zaczerwienienie i uczucie ciepła w obrębie stawu kolanowego. Pojawia się również charakterystyczne ''trzaskanie'' stawu i bolesność.

Z czasem ból zaczyna towarzyszyć choremu przez cały czas. Nasila się podczas chodzenia, schylania się, wstawania z krzesła, długotrwałego stania, schodzenia ze schodów czy noszenia ciężkich przedmiotów.

4. Gonartroza – leczenie

W przypadku diagnozowania zwyrodnienia stawu kolanowego wykonuje się zdjęcie rentgenowskie i USG. Czasem może być potrzeba badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czasem potrzebna jest także punkcja, w celu odciągnięcia płynu gromadzącego się w kolanie.

Chory dostaje również zastrzyki z glikokortykosteroidów lub kwasu hialuronowego. W przypadku zaawansowanej gonartrozy konieczna jest operacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza