Przejdź na WP

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej narażonych na zwyrodnienia stawów. Czym objawia się gonartroza i jakie są jej przyczyny?

Zobacz film: "Nie ignoruj bólu stawów. Może zwiastować chorobę"

1. Zwyrodnienie stawu kolanowego

Staw kolanowy jest podatny na wszelkiego rodzaju urazy i zwyrodnienia, ponieważ to na nim opiera się cały ciężar ciała. To duże obciążenie powoduje, że stawy szybciej się zużywają. Gonartroza obejmuje wszystkie części tworzące staw kolanowy, czyli: chrząstkę stawową, warstwę podchrzęstną, błonę maziową, torebkę stawową i więzadła stawowe.

Według ekspertów ok. 40 proc. przypadków choroby jest związanych ze starzeniem się organizmu. Pozostałe 60 proc, powstaje w wyniku przeciążenia, urazów i kontuzji. Gonartroza występuje zwykle obustronnie i częściej dotyka otyłe kobiety w wieku 40-60 lat.

2. Gonartroza – przyczyny

Zwyrodnienie stawu kolanowego może mieć różne przyczyny. Do najważniejszych z nich należy zbyt duże obciążenie kolana, spowodowane np. otyłością, ciężką pracą fizyczną czy zawodowym uprawianiem sportu.

Zmiany zwyrodnieniowe mogą też pojawiać się w następstwie urazów mechanicznych lub chorób, takich jak borelioza, zakażenia bakteryjne czy choroby reumatyczne.

Kolejnymi przyczynami mogą być osłabione mięśnie otaczające staw oraz wrodzone zaburzenia budowy kości i stawów. Do tych ostatnich zaliczamy koślawość lub szpotawość kolan, a także dysplazję bioder.

3. Gonartroza – objawy

Objawy pojawiają się stopniowo i z czasem ulegają nasileniu. Początkowo chory może nie odczuwać żadnych objawów, ale to tylko kwestia czasu. Jako pierwsze pojawiają się trudności podczas zginania i prostowania kolan.

Potem dochodzi niewielki obrzęk, który jest spowodowany przez pogrubienie i wysięk błony maziowej. Może pojawiać się też zaczerwienienie i uczucie ciepła w obrębie stawu kolanowego. Pojawia się również charakterystyczne ''trzaskanie'' stawu i bolesność.

Z czasem ból zaczyna towarzyszyć choremu przez cały czas. Nasila się podczas chodzenia, schylania się, wstawania z krzesła, długotrwałego stania, schodzenia ze schodów czy noszenia ciężkich przedmiotów.

4. Gonartroza – leczenie

W przypadku diagnozowania zwyrodnienia stawu kolanowego wykonuje się zdjęcie rentgenowskie i USG. Czasem może być potrzeba badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czasem potrzebna jest także punkcja, w celu odciągnięcia płynu gromadzącego się w kolanie.

Chory dostaje również zastrzyki z glikokortykosteroidów lub kwasu hialuronowego. W przypadku zaawansowanej gonartrozy konieczna jest operacja.

Gonartroza to choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.
Gonartroza to choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. (123rf.com)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy