Trwa ładowanie...

Gorączka przy ząbkowaniu – czy to typowy objaw ząbkowania?

Avatar placeholder
23.12.2021 15:52
Gorączka przy ząbkowaniu
Gorączka przy ząbkowaniu (Adobe Stock)

Gorączka przy ząbkowaniu według wielu rodziców to typowy objaw ząbkowania. To nie do końca prawda. O ile niepokoju w tych okolicznościach nie powinien budzić stan podgorączkowy, o tyle bardzo podwyższona temperatura już tak. Jakie są objawy ząbkowania? Kiedy iść z gorączkującym dzieckiem do lekarza?

spis treści

1. Gorączka przy ząbkowaniu – kiedy się pojawia i jak długo twa?

Gorączka przy ząbkowaniu, rozumiana przez rodziców jako nieznaczne podwyższona temperatura, to jeden z typowych objawów, które zwiastują wyrzynanie się zęba. Najczęściej jej pojawienie się ma związek ze stanem zapalnym, który rozwija się wskutek przeciskania się zęba przez wąską szczelinę kości i przecinania dziąsła.

U większości dzieci w okresie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych obserwuje się wzrost temperatury nawet do 37,8 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak gorączka w ścisłym tego słowa znaczeniu. Mówi się o niej bowiem dopiero wtedy, gdy termometr wskaże więcej niż 38,5 stopnia Celsjusza. Gorączka u dziecka jest więc często mylona ze stanem podgorączkowym.

Zobacz film: "Jak zapobiec wadom zgryzu u dzieci?"

To, czy i na jakim etapie wyrzynania się zęba pojawi się podwyższona temperatura oraz jak długo będzie trwać, to kwestia indywidualna. Dokładnie tak samo, jak w przypadku innych objawów ząbkowania. Trudno tu o jakąś regułę.

U niektórych dzieci podwyższona temperatura ciała pojawia się już na samym początku wyrzynania się zębów, u innych na ostatnim etapie, gdy ząb będzie przebijał się przez dziąsło. Niektóre dzieci wyrzynanie się zębów przechodzą bezobjawowo, inne bardzo cierpią. Zazwyczaj gorączka pojawia się u ząbkujących niemowląt. Gdy zęby wyrzynają się później, u nieco starszych dzieci, proces przebiega łagodniej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy ząbkowania

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych u niemowlęcia i starszego dziecka stanowi normalny etap rozwoju uzębienia. Mleczaki, czyli pierwsze pokolenie zębów, są czasowe. Pojawiają się w buzi dziecka w okolicach 6. miesiąca życia, a ich zawiązki – już w życiu płodowym. Zęby mleczne rosną w określonej kolejności, a proces wyrzynania obejmuje najczęściej 2 lata.

Choć ząbkowanie to naturalny etap rozwoju, jego przebieg zwykle nie jest przyjemny zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców oraz opiekunów. Czasem zdarza się, że przebiega ono bezobjawowo, najczęściej jednak tak nie jest. Gdy wyrzyna się ząb, obserwuje się różne charakterystyczne objawy, takie jak:

  • ból dziąseł, który może promieniować na całą jamę ustną wrażliwość i tkliwość dziąseł,
  • rozpulchnienie i zaczerwienienie dziąseł, zasinienie czy niewielkie krwawienie,
  • ślinienie się,
  • wkładanie do buzi przez dziecko różnych przedmiotów, gryzienie twardych przedmiotów,
  • niespokojny sen, trudności z zasypianiem, wybudzanie się,
  • wysypka wokół ust i podbródka,
  • niechęć do jedzenia, utrata apetytu,
  • rozdrażnienie, niepokój.

3. Gorączka przy ząbkowaniu – kiedy do lekarza?

Ząbkowaniu zwykle towarzyszy stan podgorączkowy, co oznacza, ze temperatura ciała jest wyższa niż zwykle (37⁰C), ale nie przekracza 38⁰C i trwa nie dłużej niż 3 dni. Choć podwyższona temperatura związana z ząbkowaniem pojawia się najczęściej wyłącznie w dniu wyrzynania się zęba, to stan podgorączkowy może się utrzymywać dwa albo trzy dni, dopóki ząb nie przebije się przez dziąsło.

Długo utrzymująca się i wysoka gorączka powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Najczęściej nie jest ona bowiem związana z wyrzynaniem się zębów, a infekcją. W czasie ząbkowania dziecko częściej niż zwykle wkłada do buzi rączki i różne przedmioty, ułatwiając tym samym transmisję wirusów czy bakterii. Do pediatry należy udać się także w sytuacji, gdy gorączka nie mija pomimo pojawienia się zębów.

Na wizytę do pediatry trzeba umówić się także wtedy, gdy gorączkujące dziecko ma mniej niż 3 miesiące lub gdy pojawiły się niepokojące objawy, takie jak biegunka, wymioty lub wysypka z gorączką, a także nadmierna senność.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć

zobacz galerię

4. Co na ząbkowanie?

Aby złagodzić dolegliwości, które towarzyszą wyrzynaniu się zębów, warto zaopatrzyć się w:

  • płyn, żel lub maść na ząbkowanie, czyli preparaty łagodzące do smarowania dziąseł,
  • chłodny i dość twardy gryzak, gryzienie którego przynosi dziecku ulgę,
  • rumianek i gazę do przemywania dziąseł.

A leki przeciwgorączkowe? Lekarze nie zalecają zbijania podwyższonej temperatury, która nie przekracza górnej granicy stanu podgorączkowego. Gorączka u niemowlaka, o której mówi się, gdy temperatura ciała jest wyższa niż 38 stopni C, wymaga podania środków przeciwgorączkowych. Gorączka powyżej 39 stopni C stanowi zagrożenie dla dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze