Trwa ładowanie...

Gorycz w ustach - po posiłku, leki, higiena jamy ustnej, skutki uboczne

Gorycz w ustach to niemiłe i niekomfortowe uczucie. Może ono wynikać z niewłaściwej higieny jamy ustnej. W takim wypadku wyeliminowanie tego uczucia nie nastręcza wielu problemów. Jednak gorycz w ustach może również sygnalizować o różnych chorobach i dolegliwościach naszego organizmu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czy gorycz w ustach może pojawić się po posiłku?

Gorycz w ustach może pojawiać się od razu po spożyciu pokarmu. Ma to często związek z pewnymi schorzeniami. Jednym z nich jest kamica pęcherzyka żółciowego. Ma ona miejsce, gdy w pęcherzyku gromadzą się kamienie, czyli złogi. Również choroby związane z dolegliwościami wątroby (zapalenie wirusowe typu B, C, marskość, choroby autoimmunologiczne) mogą wywołać gorycz w ustach. Przy obniżonym napięciu zwieracza przełyku lub przejściowych spontanicznych relaksacjach dolnego zwieracza przełyku, treść żołądkowa trafia do przełyku. To powoduje gorycz w ustach, a przy okazji uczucie pieczenia w okolicach klatki piersiowej oraz nieprzyjemny zapach z ust. Takie objawy są charakterystyczne dla choroby refluksowej przełyku.

Gorycz w ustach pojawia się także przy spożyciu nadmiernej ilości produktów zawierającej benzopiren. Związek ten, wydziela się podczas nieumiejętnego sposobu grillowania. Warto też zwrócić uwagę na dietę. Gorycz w ustach może być spowodowana zbyt dużą ilością takich produktów jak: czarna herbata, kawa czy rucola. Właściwa dieta odgrywa w tym przypadku istotną rolę.

 

Gorycz w ustach może pojawiać się od razu po spożyciu pokarmu
Gorycz w ustach może pojawiać się od razu po spożyciu pokarmu

2. Czy leki mogą wywołać gorycz w ustach?

Działanie niektórych leków może też mieć wpływ na układ trawienny. Ich przyjmowanie czasami wywołuje różne reakcje w naszym ciele, w tym także gorycz w ustach.  Taka sytuacja może się zdarzyć po przyjęciu niektórych antybiotyków, a także podczas chemioterapii. Dosyć nieprzyjemny posmak w ustach można też poczuć po penicylaminie oraz lekach na astmę.

Gorycz w ustach po przyjęciu farmaceutyków pojawia się u osób chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także u osób stosujących leki zapobiegawcze, farmaceutyki przeciwgruźlicze oraz hamujące nadciśnienie. Podobny efekt dają leki na Alzheimera.

To musisz wiedzieć

  1. O czym świadczy nieprzyjemny posmak w ustach?
  2. Suchość w ustach
  3. Bakterie w ustach mogą wywołać migreny
  4. Metaliczny posmak w ustach

3. Czy niedostateczna higiena jamy ustnej może powodować gorycz w ustach?

Często bezpośrednią przyczyną uczucia nieprzyjemnego smaku jest zły stan uzębienia, czyli np. nieleczona próchnica. Chore zęby. , czy zapalenie dziąseł także może powodować ten przykry stan. Kamień nazębny oraz zapalenie błony śluzowej języka również może wywołać gorycz w ustach. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie odwiedzać stomatologa. Warto codziennie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, myć zęby i język po każdym posiłku. Palenie papierosów także może być przyczyną goryczy w ustach.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości....

zobacz galerię

4. Czy gorycz w ustach może być ubocznym skutkiem groźnych chorób?

Gorycz w ustach występuje razem z wieloma dolegliwościami i chorobami. Można do nich zaliczyć niewydolność nerek, a także cukrzycę i stwardnienie rozsiane. Czynnikiem powodującym gorycz w ustach jest też obecność nowotworów oraz guzów, które oddziaływają na tkanki w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie smaku. Dolegliwością powodującą gorzki smak w ustach może również być padaczka.

Ważną kwestią w życiu człowieka jest odpowiednia, racjonalna dieta. Jeśli nie dostarcza właściwych pierwiastków mineralnych i witamin, w organizmie może pojawić się gorycz w ustach. Organizm w ten sposób sam informuje o deficycie cennych składników.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.