Gorycz w ustach - po posiłku, leki, higiena jamy ustnej, skutki uboczne
Gorycz w ustach to niemiłe i niekomfortowe uczucie. Może ono wynikać z niewłaściwej higieny jamy ustnej. W takim wypadku wyeliminowanie tego uczucia nie nastręcza wielu problemów. Jednak gorycz w ustach może również sygnalizować o różnych chorobach i dolegliwościach naszego organizmu.
1. Czy gorycz w ustach może pojawić się po posiłku?
Gorycz w ustach może pojawiać się od razu po spożyciu pokarmu. Ma to często związek z pewnymi schorzeniami. Jednym z nich jest kamica pęcherzyka żółciowego. Ma ona miejsce, gdy w pęcherzyku gromadzą się kamienie, czyli złogi. Również choroby związane z dolegliwościami wątroby (zapalenie wirusowe typu B, C, marskość, choroby autoimmunologiczne) mogą wywołać gorycz w ustach. Przy obniżonym napięciu zwieracza przełyku lub przejściowych spontanicznych relaksacjach dolnego zwieracza przełyku, treść żołądkowa trafia do przełyku. To powoduje gorycz w ustach, a przy okazji uczucie pieczenia w okolicach klatki piersiowej oraz nieprzyjemny zapach z ust. Takie objawy są charakterystyczne dla choroby refluksowej przełyku.
Gorycz w ustach pojawia się także przy spożyciu nadmiernej ilości produktów zawierającej benzopiren. Związek ten, wydziela się podczas nieumiejętnego sposobu grillowania. Warto też zwrócić uwagę na dietę. Gorycz w ustach może być spowodowana zbyt dużą ilością takich produktów jak: czarna herbata, kawa czy rucola. Właściwa dieta odgrywa w tym przypadku istotną rolę.
2. Czy leki mogą wywołać gorycz w ustach?
Działanie niektórych leków może też mieć wpływ na układ trawienny. Ich przyjmowanie czasami wywołuje różne reakcje w naszym ciele, w tym także gorycz w ustach. Taka sytuacja może się zdarzyć po przyjęciu niektórych antybiotyków, a także podczas chemioterapii. Dosyć nieprzyjemny posmak w ustach można też poczuć po penicylaminie oraz lekach na astmę.
Gorycz w ustach po przyjęciu farmaceutyków pojawia się u osób chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także u osób stosujących leki zapobiegawcze, farmaceutyki przeciwgruźlicze oraz hamujące nadciśnienie. Podobny efekt dają leki na Alzheimera.
To musisz wiedzieć
- O czym świadczy nieprzyjemny posmak w ustach?
- Suchość w ustach
- Bakterie w ustach mogą wywołać migreny
- Metaliczny posmak w ustach
3. Czy niedostateczna higiena jamy ustnej może powodować gorycz w ustach?
Często bezpośrednią przyczyną uczucia nieprzyjemnego smaku jest zły stan uzębienia, czyli np. nieleczona próchnica. Chore zęby. , czy zapalenie dziąseł także może powodować ten przykry stan. Kamień nazębny oraz zapalenie błony śluzowej języka również może wywołać gorycz w ustach. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie odwiedzać stomatologa. Warto codziennie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, myć zęby i język po każdym posiłku. Palenie papierosów także może być przyczyną goryczy w ustach.
4. Czy gorycz w ustach może być ubocznym skutkiem groźnych chorób?
Gorycz w ustach występuje razem z wieloma dolegliwościami i chorobami. Można do nich zaliczyć niewydolność nerek, a także cukrzycę i stwardnienie rozsiane. Czynnikiem powodującym gorycz w ustach jest też obecność nowotworów oraz guzów, które oddziaływają na tkanki w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie smaku. Dolegliwością powodującą gorzki smak w ustach może również być padaczka.
Ważną kwestią w życiu człowieka jest odpowiednia, racjonalna dieta. Jeśli nie dostarcza właściwych pierwiastków mineralnych i witamin, w organizmie może pojawić się gorycz w ustach. Organizm w ten sposób sam informuje o deficycie cennych składników.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.