Przejdź na WP

Gorycz w ustach - po posiłku, leki, higiena jamy ustnej, skutki uboczne

Gorycz w ustach to niemiłe i niekomfortowe uczucie. Może ono wynikać z niewłaściwej higieny jamy ustnej. W takim wypadku wyeliminowanie tego uczucia nie nastręcza wielu problemów. Jednak gorycz w ustach może również sygnalizować o różnych chorobach i dolegliwościach naszego organizmu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Gorycz w ustach - po posiłku

Gorycz w ustach może pojawiać się od razu po spożyciu pokarmu. Ma to często związek z pewnymi schorzeniami. Jednym z nich jest kamica pęcherzyka żółciowego. Ma ona miejsce, gdy w pęcherzyku gromadzą się kamienie, czyli złogi. Również choroby związane z dolegliwościami wątroby (zapalenie wirusowe typu B, C, marskość, choroby autoimmunologiczne) mogą wywołać gorycz w ustach. Przy obniżonym napięciu zwieracza przełyku lub przejściowych spontanicznych relaksacjach dolnego zwieracza przełyku, treść żołądkowa trafia do przełyku. To powoduje gorycz w ustach, a przy okazji uczucie pieczenia w okolicach klatki piersiowej oraz nieprzyjemny zapach z ust. Takie objawy są charakterystyczne dla choroby refluksowej przełyku.

Gorycz w ustach pojawia się także przy spożyciu nadmiernej ilości produktów zawierającej benzopiren. Związek ten, wydziela się podczas nieumiejętnego sposobu grillowania. Warto też zwrócić uwagę na dietę. Gorycz w ustach może być spowodowana zbyt dużą ilością takich produktów jak: czarna herbata, kawa czy rucola. Właściwa dieta odgrywa w tym przypadku istotną rolę.

 

Gorycz w ustach może pojawiać się od razu po spożyciu pokarmu
Gorycz w ustach może pojawiać się od razu po spożyciu pokarmu

2. Gorycz w ustach - leki

Działanie niektórych leków może też mieć wpływ na układ trawienny. Ich przyjmowanie czasami wywołuje różne reakcje w naszym ciele, w tym także gorycz w ustach.  Taka sytuacja może się zdarzyć po przyjęciu niektórych antybiotyków, a także podczas chemioterapii. Dosyć nieprzyjemny posmak w ustach można też poczuć po penicylaminie oraz lekach na astmę.

Gorycz w ustach po przyjęciu farmaceutyków pojawia się u osób chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także u osób stosujących leki zapobiegawcze, farmaceutyki przeciwgruźlicze oraz hamujące nadciśnienie. Podobny efekt dają leki na Alzheimera.

To musisz wiedzieć

  1. O czym świadczy nieprzyjemny posmak w ustach?
  2. Suchość w ustach
  3. Bakterie w ustach mogą wywołać migreny
  4. Metaliczny posmak w ustach

3. Gorycz w ustach - higiena jamy ustnej

Często bezpośrednią przyczyną uczucia nieprzyjemnego smaku jest zły stan uzębienia, czyli np. nieleczona próchnica. Chore zęby, czy zapalenie dziąseł także może powodować ten przykry stan. Kamień nazębny oraz zapalenie błony śluzowej języka również może wywołać gorycz w ustach. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie odwiedzać stomatologa. Warto codziennie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, myć zęby i język po każdym posiłku. Palenie papierosów także może być przyczyną goryczy w ustach.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości....

zobacz galerię

4. Gorycz w ustach - skutki uboczne

Gorycz w ustach występuje razem z wieloma dolegliwościami i chorobami. Można do nich zaliczyć niewydolność nerek, a także cukrzycę i stwardnienie rozsiane. Czynnikiem powodującym gorycz w ustach jest też obecność nowotworów oraz guzów, które oddziaływają na tkanki w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie smaku. Dolegliwością powodującą gorzki smak w ustach może również być padaczka.

Ważną kwestią w życiu człowieka jest odpowiednia, racjonalna dieta. Jeśli nie dostarcza właściwych pierwiastków mineralnych i witamin, w organizmie może pojawić się gorycz w ustach. Organizm w ten sposób sam informuje o deficycie cennych składników.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy