Przejdź na WP

Gorzki smak w ustach – mocznica, zapalenie migdałków, kamica żółciowa, refluks

Gorzki smak w ustach może być odczuciem, który spotyka każdego raz na jakiś czas. Jeżeli uczucie gorzkiego smaku w ustach utrzymuje się i towarzyszą mu inne dolegliwości, warto ich nie bagatelizować. Na jakie dolegliwości i problemy zdrowotne może wskazywać gorzki smak w ustach?

Zobacz film: "Domowe sposoby na afty"

spis treści

1. Gorzki smak w ustach – mocznica

Gorzki smak w ustach może nie być jedynie objawem nieświeżego oddechu, ale jednym z objawów mocznicy. Odczuwany wówczas nieprzyjemny posmak jest słono-kwaśny. Innymi objawami mocznicy, które pojawiają się wraz z gorzkim smakiem w ustach, są nudności, zaburzenia rytmu serca, a także pobudzenie. Mocznica jest najczęściej spowodowana przez miąższ nerkowy. Zmiany naczyniowe, które wpływają na gorsze ukrwienie tego narządu lub utrudniony odpływ moczu znacznie rzadziej doprowadzają do mocznicy.

Gorzki smak w ustach może być objawem mocznicy, zapalenia migdałków, a także refluksu żołądkowego.
Gorzki smak w ustach może być objawem mocznicy, zapalenia migdałków, a także refluksu żołądkowego.

2. Gorzki smak w ustach – zapalenie migdałków

Nie każdy może wiedzieć, że gorzki smak w ustach może również świadczyć o zapaleniu migdałków. Posmak w ustach może również przypominać smak sera pleśniowego. Zapalenie migdałków objawia się także niewielkim bólem gardła. W przypadku, gdy niesmakowi w ustach towarzyszy żółto-zielona wydzielina z ust przyczyną może być zapalenie zatok. W tym celu warto odwiedzić laryngologa.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości....

zobacz galerię

3. Gorzki smak w ustach – kamica żółciowa

Gorzki smak w ustach może być również objawem kamicy żółciowej. Taki sam posmak może dawać nieodpowiednia dieta, w której spożywamy za dużo tłuszczu, kawy, cukru, a także czarnej herbaty. Nie należy bagatelizować gorzkiego smaku w ustach, jeżeli zmienimy dietę, a objaw nie zniknie. Wówczas lekarz może zlecić szczegółowe badania, na przykład USG jamy brzusznej.

Zobacz też

4. Gorzki smak w ustach – refluks żołądkowo-przełykowy

Gorzki smak w ustach może być również objawem refluksu żołądkowego, czyli cofaniu się soków żołądkowych z powrotem do przełyku. Niesmakowi w ustach towarzyszą duszności, a także boleści w dołku podsercowym. W bardzo poważnych przypadkach refluks leczy się operacyjnie, wykonując laparoskopię.

Gorzki smak w ustach lub nieprzyjemny zapach z ust to nie tylko kwestia higieny, ale również zdrowia. Dlatego, jeżeli uczucie towarzyszy dłuższy czas i pojawiają się dodatkowe dolegliwości, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Należy jednak zawsze dbać o higienę jamy ustnej. Niezbędne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie i regularne odwiedzanie stomatologa.

Następny artykuł: Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy