Trwa ładowanie...

Gorzki smak w ustach. Zobacz, o czym świadczy!

Gorzki smak w ustach. Zobacz, o czym świadczy!
Gorzki smak w ustach. Zobacz, o czym świadczy! (iStock)

Gorzki smak w ustach może być odczuciem, który spotyka każdego raz na jakiś czas. Jeżeli uczucie gorzkiego smaku w ustach utrzymuje się i towarzyszą mu inne dolegliwości, warto ich nie bagatelizować. Gorzki smak może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym lub zaburzeniach trawienia. Na jakie inne dolegliwości i problemy zdrowotne może wskazywać gorycz odczuwana w ustach?

spis treści

1. Gorzki smak w ustach a dieta

Gorzki smak w ustach nie zawsze świadczy o problemach zdrowotnych. Zdarza się, że jest związany z charakterystyką potrawy lub sposobem gotowania lub grillowania danego dania. Zdarza się, ża gorycz w ustach spowodowana jest spożyciem nadmiernej ilości rukoli lub selera. Oprócz tego, gorzki smak w ustach może być wynikiem wypicia nadmiernie mocnej, parzonej kawy lub zbyt gorzkiego napoju.

2. Gorzki smak w ustach a choroby zębów

Gorzki smak w ustach może wynikać ze stanu uzębienia i w pierwszym rzędzie należy przyjrzeć się w jakim stanie jest jama ustna i odpowiednio zadbać o jej higienę - podkreśla lek. med. Magdalena Mroczek.

Zobacz film: "Domowe sposoby na afty"

Jeśli zgłosimy się z taką dolegliwością do lekarza stomatologa, jako przyczyny w pierwszej kolejności będzie on szukał stanu zapalnego dziąseł, obecności kamienia nazębnego, nieleczonej próchnicy. Gorzki posmak może być także efektem długotrwałego palenia papierosów i braku higieny jamy ustnej. Może też wynikać z chorób przyzębia, wtedy pojawia się zazwyczaj rano. Problem może rozwiązać stosowanie nici dentystycznej czy płukanie jamy ustnej naparami ziołowymi.

3. Gorzki smak w ustach a mocznica

Gorzki smak w ustach może nie być jedynie objawem nieświeżego oddechu, ale jednym z objawów mocznicy. Odczuwany wówczas nieprzyjemny posmak jest słono-kwaśny. Innymi objawami mocznicy, które pojawiają się wraz z gorzkim smakiem w ustach, są nudności, zaburzenia rytmu serca, a także pobudzenie. Mocznica jest najczęściej spowodowana przez miąższ nerkowy. Zmiany naczyniowe, które wpływają na gorsze ukrwienie tego narządu lub utrudniony odpływ moczu znacznie rzadziej doprowadzają do mocznicy.

4. Gorzki smak w ustach w przebiegu zapalenia migdałków

Nie każdy może wiedzieć, że gorzki smak w ustach może również świadczyć o zapaleniu migdałków. Posmak w ustach może również przypominać smak sera pleśniowego. Zapalenie migdałków objawia się także niewielkim bólem gardła. W przypadku, gdy niesmakowi w ustach towarzyszy żółto-zielona wydzielina z ust przyczyną może być zapalenie zatok. W tym celu warto odwiedzić laryngologa.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości.

zobacz galerię

5. Gorzki smak w ustach jako objaw kamicy żółciowej

Gorzki smak w ustach może być również objawem kamicy żółciowej. U większości pacjentów choroba ta powoduje nie tylko gorycz w ustach, ale również bóle brzucha, nudności i wymioty, szczególnie często występujące po spożyciu tłustego pokarmu.

Zobacz też

6. Gorzki smak w ustach a refluks żołądkowo-przełykowy

Gorzki smak w ustach może być również objawem refluksu żołądkowego, czyli cofaniu się soków żołądkowych z powrotem do przełyku. Niesmakowi w ustach towarzyszą duszności, a także boleści w dołku podsercowym. W bardzo poważnych przypadkach refluks leczy się operacyjnie, wykonując laparoskopię.

Gorzki smak w ustach lub nieprzyjemny zapach z ust to nie tylko kwestia higieny, ale również zdrowia. Dlatego, jeżeli uczucie towarzyszy dłuższy czas i pojawiają się dodatkowe dolegliwości, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Należy jednak zawsze dbać o higienę jamy ustnej. Niezbędne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie i regularne odwiedzanie stomatologa.

7. Gorzki smak w ustach jako wynik przyjmowania leków

Gorzki smak w ustach to dość nieprzyjemne uczucie. Zdarza się, że problem ten jest wynikiem przyjmowania niektórych leków. Które preparaty mogą wywoływać gorycz w ustach? Środki farmaceutyczne zawierające w sobie silne substancje czynne, antybiotyki, preparaty stosowane przez pacjentów z nowotworami lub z przewlekłą obrturacyjną chorobą płuc.

Na odczuwanie gorzkiego smaku w ustach narażeni są także pacjenci chorzy na astmę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy chorobę Alzheimera.

8. Gorzki smak w ustach a zaburzenia przewodu pokarmowego

Gorzki smak w ustach niejednokrotnie mówi nam o zaburzeniach przewodu pokarmowego. Jeśli odczuwasz gorycz bezpośrednio po zjedzeniu posiłku, może być to związane ze zgagą.

Treść z żołądka zarzucana jest wówczas do przełyku, co może prowadzić do powstania uszkodzeń przełyku i w konsekwencji nawet do występowania nowotworu(...)Leczenie może być farmakologiczne np. poprzez przyjmowanie substancji zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego lub poprzez dietę. Ważne jest unikanie potrwaw smażonych, jedzenie małych posiłków o regularnych porach i unikanie ciasnych ubrań i pasków - przyznaje lekarka, Magdalena Mroczek.

9. Podsumowanie

Gorzki smak w ustach może wynikać z zaburzeń przewodu pokarmowego, kamicy żółciowej lub zapalenia migdałków. Odczucie to pojawia się również w przebiegu chorób wątroby, np. zapalenia wątroby typu B, zapalenia wątroby typu C. Często objawem towarzyszącym jest wtedy swędząca skóra o nieprzyjemnym zapachu.

Nieprzyjemny posmak może dawać również nieodpowiednia dieta, w której spożywamy za dużo tłuszczu, kawy, cukru, a także czarnej herbaty.

Jeśli mimo zmiany nawyków zdrowotnych, wprowadzenia lekkostrawnej diety objaw nie znika, należy bezwględnie udać się do lekarza. Specjalista może zlecić szczegółowe badania, na przykład USG jamy brzusznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze