Gronkowiec na brudnych gąbkach do makijażu. Wiele kobiet nie wie, jak bezpiecznie ich używać
Najnowsze badania pokazują, że źle używane gąbki do makijażu mogą być istnymi bombami bakteryjnymi. Szczególnie jeśli kobiety używają ich z przeterminowanymi kosmetykami.
1. Bezpieczny makijaż
Według ostatnich badań amerykańskiej agencji Statista, co trzecia osoba w Stanach Zjednoczonych maluje się na co dzień. Co ciekawe odsetek kobiet używających makijażu nie schodzi poniżej 30 proc. nawet w grupie powyżej 60 roku życia.
Kobiety przyznają się w badaniach również do tego, że zdarza im się malować poza domem.
Najczęściej wymieniane były publiczne toalety, samochody, pociągi, czy samoloty. Okazuje się jednak, że szybki makijaż może być sporym ryzykiem dla zdrowia. Wzrasta bowiem zagrożenie przeniesienia się groźnych bakterii na produkty do makijażu.
Każdy produkt kosmetyczny ma również określony czas przydatności do użycia. Oznacza to, że korzystanie z produktu po tej dacie może być groźne dla naszej skóry.
W niektórych przypadkach czas przydatności do użycia jakiegoś produktu kosmetycznego może być skrócony przez nieprawidłowe użytkowanie. Najlepszym przykładem jest używanie cieni do powiek za pomocą brudnych palców.
Regulacje unijne zmuszają producentów kosmetyków do zamieszczania informacji o przydatności do użycia na opakowaniach. Dlatego na każdym można znaleźć wiadomość – zazwyczaj w formie ilości miesięcy, przez które kosmetyk zachowa swoje właściwości.
2. Bakterie w 90 proc. gąbek do makijażu
Najnowsze badania z School of Life and Health Sciences na Uniwersytecie w Birmingham rzucają na tę kwestię zupełnie nowe światło. Według brytyjskich naukowców bakterie występują na produktach kosmetycznych częściej, niż sądzimy.
Lekarze przebadali próbki z blisko 500 produktów kosmetycznych na brytyjskim rynku. Wśród nich były takie kosmetyki jak: szminki, eyeliner’y, tusze do rzęs, błyszczyki do ust, a także podkłady aplikowane za pomocą gąbek.
Okazało się, że bakterie znajdowały się na niemal wszystkich produktach, które przebadano. Niechlubne pierwsze miejsce zajęły gąbki do makijażu. W ich przypadku groźne mikroorganizmy znajdowały się na 90 proc. przebadanych przykładów.
3. Makijaż w tempie slow
Lekarze podkreślają, że większość z tych bakterii nie jest groźna dla zdrowia. Ostrzegają jednak, że znaleźli również częste przypadki rozwijających się groźnych bakterii Citrobacter, E.coli, a nawet gronkowca. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie ryzykować i czyścić gąbkę regularnie.
Najlepiej również wymieniać ją maksymalnie co trzy miesiące.
Na koniec swojego raportu naukowcy przypominają, że dbanie o higienę makijażu zdecydowanie obniży ryzyko wystąpienia infekcji skórnych. Paradoksalnie, im więcej czasu poświęcamy na makijaż, tym rzadziej będziemy musieli go stosować.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.