Trwa ładowanie...

Groźna choroba weneryczna atakuje Polaków. Gwałtowny wzrost przypadków

 Katarzyna Prus
10.06.2023 12:45
Wzrost przypadków kiły w Polsce
Wzrost przypadków kiły w Polsce (Istock)

Dramatycznie przybywa chorych na kiłę. Tylko w maju tego roku wykryto ponad 1300 nowych przypadków, podczas gdy w tym samym czasie w ubiegłym roku było ich dwa razy mniej. Jakich objawów nie wolno lekceważyć?

spis treści

1. Ponad dwa razy więcej chorych na kiłę

Statystyki dotyczące kiły są alarmujące. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB, tylko w maju zdiagnozowano 1304 nowe przypadki kiły, podczas gdy w tym samym czasie w ubiegłym roku było ich o ponad połowę mniej - 614.

Polska nie jest w tym jednak odosobniona. Wyraźny wzrost widać także w inynych krajach. W Wielkiej Brytanii liczba nowych rozpoznań kiły jest obecnie rekordowa, a eksperci przypominają, by osoby uprawiające seks z nowymi lub przypadkowymi partnerami pamiętały o używaniu prezerwatyw i poddawały się regularnym badaniom kontrolnym.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Kiła to choroba weneryczna wywoływana przez bakterię krętka bladego. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez stosunki seksualne, w tym seks oralny. Zarazić się też można przez pocałunek.

Kiła to choroba weneryczna
Kiła to choroba weneryczna (Getty Images)

W przypadku kiły wrodzonej to matka zakaża płód (dlatego kobieta, która dowiedziała się, że jest w ciąży, powinna wykonać test na obecność kiły).

2. Jak rozpoznać kiłę?

Przebieg choroby można podzielić na cztery stadia: kiłę pierwotną, wtórną, utajoną i późną.

Początkowe objawy kiły mogą być łagodne, a tym samym trudne do zauważenia przez chorego. Mogą to być zmiany skórne w postaci niewielkich i bezbolesnych owrzodzeń na narządach płciowych, a także wokół pośladków i w jamie ustnej.

Stopniowo pojawiają się też inne symptomy m.in. wysypka na dłoniach i podeszwach stóp, która może się rozprzestrzenić na całe ciało.

Ponadto: powiększenie węzłów chłonnych, objawy przypominające przeziębienie lub grypę (gorączka, ból głowy i gardła, osłabienie), białe plamy w jamie ustnej. Można też zaobserwować utratę wagi czy wypadanie włosów (z głowy, ale też brody czy brwi).

Nieleczona kiła może atakować układ nerwowy (m.in. zaburzenia osobowiści, zaniki pamięci, zanik mięśni) i układ krążenia (m.in. zapalenie mięśnia sercowego, tętniak aorty).

Wcześnie rozpoznaną kiłę da się całkowicie wyleczyć. Im później się ją zdiagnozuje, tym trudniejsze jest leczenie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze