Trwa ładowanie...

Groźny czynnik zwiększający ryzyko zakrzepicy. Tak się go pozbędziesz

 Katarzyna Prus
09.02.2023 17:44
Żylaki to problem coraz młodszych osób
Żylaki to problem coraz młodszych osób (Adobe Stock, Instagram)

Nawet drobne "pajączki" mogą być sygnałem ostrzegawczym przed żylakami. Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, bo im wcześniej zaczniemy leczenie, tym większa szansa na jego skuteczność. Czy to jednak oznacza, że mamy problem z głowy? "Z żylakami jest jak z próchnicą. Wyborowanie jej w jednym zębie, powoduje jej usunięcie, natomiast nie zabezpiecza przed jej powstaniem w innych zębach" - tłumaczy flebolog Łukasz Paluch.

spis treści

1. Czy żylaki mogą się odnawiać?

Pierwszymi objawami żylaków są drobne pajączki i zasinienia na nogach. Z czasem pojawiają się obrzęki, skurcze, pieczenie skóry.

Żylaki nie zawsze muszą się odnawiać
Żylaki nie zawsze muszą się odnawiać (Getty Images)
Zobacz film: "Mikstura na pajączki i żylaki"

Żylaki powodują, że nogi są opuchnięte i "ciężkie". Rozszerzające się żyły stają się prawdziwą zmorą szczególnie dla kobiet, bo ta choroba rzadziej atakuje mężczyn. Pierwsze symptomy pojawiają się zazwyczaj około 40. roku życia, ale problem mają coraz młodsi.

Mimo skutecznych metod leczenia, wiele osób zmagających się z tym dotkliwym schorzeniem zastanawia się, czy problem może wrócić.

- Całkowicie czym innym jest powstawanie nowych żylaków, a całkowicie czym innym ich odnawianie. Jeśli żylak został prawidłowo zdiagnozowany, a do jego usunięcia została zastosowana prawidłowa metoda, to nie powinien się odnowić - tłumaczy w krótkim nagraniu na instagramie flebolog Łukasz Paluch.

A co z powstawaniem nowych żylaków? - Jeśli posiadamy predyspozycje do powstawania żylaków, a zwłaszcza jeśli czynniki wywołujące nie zostaną usunięte, to ryzyko powstania nowego żylaka jest bardzo duże - zaznacza flebolog.

2. Żylaki - jak się ich pozbyć?

- Czyli tak, jak z próchnicą - wyborowanie jej w jednym zębie, powoduje jej usunięcie, natomiast nie zabezpiecza przed jej powstaniem w innych zębach - dodaje lekarz.

Skuteczność leczenia żylaków zależy przede wszystkim od wczesnego wykrycia dolegliwości. Co zrobić, żeby się ich pozbyć?

W leczeniu żylaków stosuje się:

  • kompresoterapię,
  • metody farmakologiczne (stosowanie m.in. preparatów zwiększających napięcie ścian żył),
  • skleroterapię,
  • ablację laserową i termoablację falami radiowymi,
  • stripping,
  • kriostripping,
  • miniflebektomię.

Lekarze ostrzegają, że nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zakrzepicy. - To stan, w którym w świetle naczynia dochodzi do wytworzenia się skrzepu. Skrzep może się urwać, przejść do płuc i spowodować zatorowość płucną - ostrzega dr Paluch. Poważnym skutkiem jest też uszkodzenie mikrokrążenia, które prowadzi do zmian skórnych, owrzodzeń czy bólu nóg.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze