Produkt, który prowadzi do rozwoju dny moczanowej. Koniecznie unikaj
Kwas moczowy jest naszemu organizmowi potrzebny jedynie w niewielkich ilościach - to produkt uboczny, który powinien zostać w większości z niego wydalony. Nie zawsze jednak organizm działa tak, jak powinien i zdarza się, że kwasu moczowego mamy w organizmie za dużo. Co się wówczas może stać? Czy poziom kwasu moczowego da się zbadać?
1. Czym jest kwas moczowy?
Kwas moczowy to produkt przemiany materii powstający w wyniku rozkładu puryn, które są składnikami niektórych pokarmów oraz tkanek naszego ciała. Jest wydalany głównie przez nerki wraz z moczem, a niewielka jego część przez jelita.
2. Kwas moczowy - normy
Poziom kwasu moczowego we krwi różni się w zależności od płci i wieku. Najczęściej norma dla dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), dla dorosłych kobiet 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl), natomiast dla dzieci 210-240 µmol/l (3,5-4 mg/dl). Badanie poziomu kwasu moczowego we krwi jest standardowym badaniem laboratoryjnym, które wymaga jedynie pobrania próbki krwi.
3. Czym grozi podniesienie poziomu kwasu moczowego?
Nadmierna produkcja kwasu moczowego lub utrudnione jego wydalanie z organizmu mogą prowadzić do podwyższenia jego poziomu we krwi. To zaś grozi dną moczanową, która objawia się nagłym, intensywnym bólem w jednym stawie (często dotyczy to dużego palca u nogi), zaczerwienieniem, obrzękiem i uczuciem gorąca oraz trudnościami w poruszaniu stawu.
4. Czynniki podwyższające poziom kwasu moczowego
Do czynników podwyższających poziom kwasu moczowego należą dieta bogata w puryny (czerwone mięso, niektóre ryby i owoce morza oraz alkohol, a zwłaszcza piwo), spożywanie nadmiernych ilości fruktozy, niewydolność nerek, choroby genetyczne, stosowanie niektórych leków (diuretyków, aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych) oraz otyłość.
5. Jak obniżyć poziom kwasu moczowego?
By w naturalny sposób obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie, należy unikać alkoholu i produktów bogatych w puryny oraz regularnie się nawadniać. Jeśli to nie wystarcza, lekarz może przepisać odpowiednie leki.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.