Trwa ładowanie...

Gruczoł Bartholina – przyczyny, objawy i leczenie zapalenia

Zapalenie gruczołu Bartholina, zwanego także gruczołem Bartoliniego, to choroba, na którą zapadają najczęściej kobiety w kwiecie wieku. Co się przyczynia do problemów z nim, jakie są objawy zapalenia oraz metody leczenia?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Gruczoł Bartholina – przyczyny

Na zapalenie gruczołu Bartholina zwykle zapadają kobiety po dwudziestym a przed trzydziestym rokiem życia. Warunkiem wystąpienia tej dolegliwości jest aktywność seksualna. Do takiego stanu rzeczy doprowadza w większości przypadków zakażenie bakteryjne. Ich negatywne działanie przejawia się tym, iż produkowana wydzielina zaczyna zalegać w tymże gruczole za sprawą zatkania ujścia przewodów. Miejsca intymne kobiety są wówczas obrzęknięte i zaczerwienione. Może się okazać, iż skutkiem nieleczonego we wczesnym stadium gruczołu Bartholina będzie zakażenie zalegającego w nim płynu, czyli tak zwany ropień.

Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko...

zobacz galerię

2. Gruczoł Bartholina – objawy

Jednym z pierwszych objawów gruczołu Bartholina jest pojawiający się ból w okolicach sromu, który dość szybko staje się coraz bardziej uciążliwy. Sprawia on duży dyskomfort przy siadaniu czy też zmianie pozycji ciała. W okolicach intymnych widoczne jest niepokojące zaczerwienienie i opuchlizna. Pod palcem można także wyczuć pojawienie się guza. Co prawda gruczoł Bartholina nie ma pokaźnych rozmiarów, osiąga zaledwie wielkość ziarenka grochu, ale potrafi sprawić wiele kłopotów. Zwykle osadza się po obu stronach przedsionka pochwy.

Gruczoł Bartolina objawia się zwykle bólem sromu.
Gruczoł Bartolina objawia się zwykle bólem sromu.

Gruczoł Bartholina może mieć dwie odsłony. Mówi się o ostrym oraz o przewlekłym zapaleniu gruczołu Bartholina. W pierwszej przywołanej odsłonie choroby guz jest bolesny i może utrudniać codzienne funkcjonowanie – kobieta odczuwa dyskomfort przy poruszaniu się (chodzeniu, siedzeniu, zmianie pozycji ciała). Kolejnym stadium choroby jest zaczerwienienie gruczołu Bartholina a organizm zaczyna się bronić, co między innymi skutkuje pojawieniem się gorączki.

W wersji choroby gruczołu Bartholina, którą nazywa się przewlekłą, powstały guz nie sprawia dyskomforu. Kobieta nie odczuwa bólu, ani żadnych objawów ogólnych zainfekowania organizmu.

Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie
Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet u ginekologa. Infekcje pochwy wywołujące...

zobacz galerię

3. Gruczoł Bartholina – leczenie

Aby podjąć leczenie gruczołu Bartholina należy najpierw udać się do specjalisty w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia podejrzeń. Diagnoza polega na opisaniu objawów klinicznych, a także na badaniu ginekologicznym. Może być i tak, że lekarz nie będzie pewien, co powoduje zmieniony stan miejsc intymnych kobiety, wówczas może zaleci posiew z gruczołu Bartholina. Jeśli diagnoza będzie pozytywna wówczas stosuje się dwie metody równocześnie. Po pierwsze leczenie zachowawcze, czyli monitorowanie stanu zdrowia chorej, a także, jako drugie, leczenie antybiotykiem. Na dość wczesnym stadium zaawansowania gruczołu Bartholina można także stosować domowe sposoby na polepszenie stanu zdrowia, w tym kąpiele w ziołach.

Warto wiedzieć, iż można wyleczyć gruczoł Bartholina za pomocą operacji, zwłaszcza, gdy jest już na zaawansowanym stadium, czyli powstał ropień.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.