Gruczolakowłókniak

Gruczolakowłókniak (fibroadenoma) to niezłośliwy guzek piersi, który powstaje na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej. Występuje zwykle w górnej połowie piersi. Nie zagraża on zdrowiu, ale wymaga regularnych badań i obserwowania ewentualnych zmian. Występowanie gruczolakowłókniaka nie wpływa na rozwój raka piersi, ale może on rozrastać się, powodując ból piersi. Usunięcie guzka piersi wykonuje się, gdy jego rozmiary są znaczne.

Rodzaje i przyczyny powstawania gruczolakowłókniaka

Fibroadenoma - obraz histopatologiczny

Niezwykle rzadko zdarza się, aby gruczolakowłókniak stał się guzem złośliwym. Po przekwitaniu zmiany te ulegają zwykle regresji i zwapnieniu.

Gruczolakowłókniak to guzek piersi, który można łatwo przesuwać, bezbolesny, dobrze odgraniczony i niepowodujący bólu. Może być elastyczny lub twardy, a jego kształt jest regularny. Jego wielkość to 1-3 cm średnicy, choć może być także większy. Często powiększa się w czasie ciąży i karmienia piersią, a zmniejsza po 30. roku życia. W 1/4 przypadków guzków jest więcej niż jeden.

Zobacz film: "Profilaktyka raka piersi jest najważniejsza, czyli dlaczego warto badać się regularnie"

Rodzaje gruczolakowłókniaków:

 • gruczolakowłókniak prosty – składający się tylko z tkanki gruczołowej i włóknistej, jest niegroźny;
 • gruczolakowłókniak złożony – oprócz tkanek gruczołowej i włóknistej, obejmuje także inne zmiany tkanki piersi, jego obecność zwiększa ryzyko pojawienia się raka piersi;
 • gruczolakowłókniak olbrzymi – guz mający powyżej 5 cm średnicy;
 • gruczolakowłókniak młodzieńczy – pojawiający się u nastolatek.

Gruczolakowłókniaki złożone, w przeciwieństwie do prostych, wiążą się z nieznacznie podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi, szczególnie w przypadku kobiet starszych, z obciążeniem rodzinnym nowotworami złośliwymi piersi. Ryzyko w takich sytuacjach wzrasta dwukrotnie w stosunku do kobiet bez zmian guzowatych w piersiach i dotyczy także gruczolakowłókniaków mnogich.

Najczęściej gruczolakowłókniak występuje u kobiet przed 20. lub między 20. a 30. rokiem życia, bezdzietnych, z nieregularną miesiączką i w rodzinie których pojawił się nowotwór sutka. Podejrzewa się, że powstanie gruczolakowłókniaka wiąże się z poziomem hormonów rozrodczych – estrogenów, gdyż guzy tego typu pojawiają się i powiększają wtedy, kiedy poziom tych hormonów jest najwyższy, a także podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny lub hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Przyczyny powstawania gruczolakowłókniaków nie są znane. Wydaje się, że znaczenie mają zaburzenia równowagi hormonalnej występujące w organizmie kobiety w wieku rozrodczym. Najczęściej gruczolakowłókniaki ulegają regresji po menopauzie, aczkolwiek mogą występować u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.

U kobiet poniżej 40 roku życia, większość (80%) gruczolakowłókniaków nie zmienia swojej wielkości, około 15% może się zmniejszyć lub zaniknąć a pozostałe (5-10%) mogą się powiększać.

Diagnostyka gruczolakowłókniaka

Testy diagnostyczne przeprowadzane w przypadku pojawienia się w tkankach piersi jakichkolwiek zmian, to:

 • badanie palpacyjne piersi – czyli badanie piersi za pomocą dotyku, które może być wykonane samodzielnie (samobadanie) lub u lekarza;
 • badanie USG piersi – to badanie ultrasonograficzne, polecane dla kobiet poniżej 40. roku życia;
 • mammografiabadanie mammograficzne jest najbardziej odpowiednie dla kobiet powyżej 40. roku życia;
 • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – to pobranie próbki płynu z wnętrza guzka i zbadanie jej – w przypadku gruczolakowłókniaka we wnętrzu guzka nie powinno być płynu, a stała tkanka;
 • biopsja gruboigłowa – to pobranie próbki tkanki z wnętrza guzka i zbadanie jej.

Diagnostyka gruczolakowłókniaków uzależniona jest od wieku pacjentki:

 • u pacjentek poniżej 25 roku życia konieczne jest badanie fizykalne (przez lekarza ginekologa lub specjalistę chorób piersi) oraz badanie ultrasonograficzne (USG) piersi. Jeżeli obraz gruczolakowłókniaka jest typowy w badaniu USG nie ma konieczności wykonania biopsji cienkoigłowej. Wskazania do biopsji w tym wieku obejmują istnienie czynników ryzyka raka piersi – np. występowanie raka piersi w rodzinie, lub atypowy obraz guzka w USG. Nowotwór piersi jest niezwykle rzadki w tej grupie wiekowej, dlatego też w większości przypadków diagnostyka za pomocą USG jest wystarczająca do rozpoznania gruczolakowłókniaka,
 • u pacjentek powyżej 25 roku życia, podobnie – wykonuje się badanie palpacyjne oraz USG piersi. USG jest preferowane u kobiet młodych, u których w budowie piersi dominuje tkanka gruczołowa i obraz mammograficzny jest przez to trudniejszy do interpretacji. U większości pacjentek w tym wieku, obraz USG nie jest wystarczającym dowodem na rozpoznanie gruczolakowłókniaka. Konieczna zazwyczaj jest biopsja cienkoigłowa, która niestety nie zawsze pozwala na potwierdzenie rozpoznania. Ze względu na to, że gruczolakowłókniaki zawierają dużą ilość tkanki włóknistej, obraz cytologiczny z biopsji może być niejasny. Wielu specjalistów zaleca, zatem w celu rozpoznania wykonanie biopsji gruboiglowej.

Usuwanie gruczolakowłókniaka

Postępowanie podobnie jak diagnostyka uzależnione jest od wieku pacjentki. U pacjentek poniżej 25 roku życia nie ma konieczności usuwania rozpoznanego gruczolakowłókniaka, chyba, że na życzenie pacjentki. Zalecana jest obserwacja – wykonywanie badania palpacyjnego oraz badania USG raz na 3-6 miesięcy. U pacjentek powyżej 25 roku życia, z potwierdzonym rozpoznaniem gruczolakowłókniaka w drodze biopsji gruboigłowej również nie ma konieczności usuwania guzka, a wskazania do obserwacji – jak powyżej.

Istnieje kilka sytuacji, w których gruczolakowłókniak wymaga jednak chirurgicznego usunięcia. Są to:

 • powiększanie się gruczolakowłókniaka,
 • wyjściowa wielkość guza powyżej 4 cm,
 • guz powoduje asymetrię piersi,
 • istnieje podejrzenie, że guz zawiera jednak komponentę złośliwą,
 • pacjentka odczuwa dolegliwości bólowe związane z guzkiem.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, trwa od 45 do 60 minut. Może być przeprowadzony w ramach chirurgii jednego dnia, lub wiązać się z maksymalnie dwudniowym pobytem w szpitalu. Blizna po wycięciu guzka ma kształt zakrzywionej linii o długości od 1 do 2 cm, po zagojeniu bywa prawie niewidoczna. Zabieg wycięcia można przeprowadzić także za pomocą tzw. mammotomu.

Operacja usunięcia gruczolakowłókniaka ma jednak swoje wady: pierś może utracić swój kształt, na skórze mogą pozostać blizny. Z tego powodu w przypadku młodych kobiet raczej nie usuwa się gruczolakowłókniaków, jeśli wyniki badań są w normie. Zaleca się raczej częste kontrole guza, aby w przypadku powiększania się go lub jakichkolwiek innych zmian szybko go usunąć. Usunięcie gruczolakowłókniaka nie gwarantuje, że już nigdy się nie pojawi. Po operacji także trzeba regularnie się badać.

Lekarz Agnieszka Barchnicka, 5 miesięcy temu

Bibliografia

 • Czekanowski R. Choroby gruczołu sutkowego - menopauza - hormonalna terapia zastępcza, Borgis, Warszawa 2003, ISBN 83-85284-37-0
 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
 • Stavros T. Ultrasonografia piersi, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-37-4
 • Borgen P., King T., Atlas chirurgii piersi, Medipage, Warszawa 2006, ISBN 83-89769-25-5
 • Domagała W., Stachura J. PATOLOGIA znaczy słowo o chorobie, Kraków 2008, ISBN 978-83-60183-64-9
 • Kruś S., Skrzypek-Fakhoury E. Patomorfologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3283-3
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze (17)
Hoska
Hoska ponad rok temu

Witam. Ponieważ sama przed operacją szukałam wiadomości o wycięciu gruczolakowłókniaka i było ich bardzo mało - to chętnie po operacji podzielę się swoimi przeżyciami. Guz "nosiłam" jakiś czas, co roku robiłam usg i co roku był coraz większy, Lekarz zadecydował o jego usunięciu. Operacja trwała około godziny, znieczulenie miałam ogólne. Guz miał 3,5 x 2,5 cm. Umiejscowiony był pod sutkiem, dlatego nacięcie było na sutku. Blizna jest prawie niewidoczna a minął zaledwie miesiąc od operacji. Pani Doktor zrobiła ją na dole linii sutka. Nic a nic mnie nie bolało. Po operacji nie musiałam brać żadnych środków przeciwbólowych. Jednym minusem były wymioty po narkozie. Dostałam 2 tygodnie L4, które wystarczyły mi , aby dojść do siebie. W szpitalu byłam 3 dni. W pierwszym dniu zrobiono mi badania, w drugim była operacja a w trzecim poszłam rano po wizycie do domu. Szwy wyciągnięto mi po 8 dniach. Na piersi miałam przyklejony opatrunek i 3 dni piersi miałam ściągnięte bandażem. Po 3 dniach chodziłam w biustonoszu, żeby blizna się nie rozchodziła. Przemywałam ranę szarym mydłem. Minął miesiąc nie odczuwam żadnych dolegliwości. Wyniki biopsji przyszły po 2 tygodniach. Dobrze, że wycięłam, bo w środku zaczął się "złośliwić". Podobno to bardzo mały procent - a jednak na mnie by trafiło. Dlatego jak ktoś się waha - to lepiej wyciąć. To naprawdę nic a nic nie boli, po wizycie u dentysty muszę wziąć nieraz tabletkę a po takiej operacji nie musiałam. Drogie Panie - nie ma się czego bać !

Odpowiedz
~Natalia
~Natalia ponad rok temu

Ja mam 21 lat, 5 miesięcy temu wycięto mi gruczolakowłókniaka miał 18 mm. Lekarze nie dawali mi wyboru z góry mi powiedziano, że musi być wycięty. Teraz zastanawiam się, czy moje wyniki nie były zbyt dobre, skoro z tego co przeczytałam na tej stronie nie było potrzeby wycinania. Kilka dni temu znowu wyczułam guza w tej samej piersi, ale w innym miejscu i jest o wiele mniejszy. USG mam dopiero na maja. Z tego co tutaj przeczytałam trochę się obawiam, że nie powiedziano mi w prost że sprawa jest poważniejsza.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Gruczolakowłókniak
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Gruczolakowłókniak
Gruczolakowłókniak

Fibroadenoma - obraz histopatologiczny

Fibroadenoma - obraz histopatologiczny

Niezwykle rzadko zdarza się, aby gruczolakowłókniak stał się guzem złośliwym. Po przekwitaniu zmiany te ulegają zwykle regresji i zwapnieniu.

Gruczolakowłókniak

Nowotwory kości - rodzaje, objawy

Nowotwory kości dzielą się na łagodne i złośliwe, łagodne są bardzo często diagnozowane u młodych osób, ponieważ pojawiają się w momencie intensywnego wzrostu kości. Nowotwory łagodne kości są diagnozowane znacznie częściej niż nowotwory złośliwe. Według...

Choroby i dolegliwości

Nie każdy guz to rak. Oto najczęstsze, łagodne choroby piersi

Nie każdy guz to rak. Oto najczęstsze, łagodne choroby piersi

torbieli nie są do końca znane, ale są to zmiany zwykle niegroźne dla zdrowia. Gruczolakowłókniaki Podobnie jak torbiele są twarde i gładkie w dotyku (...) . W jednej piersi może pojawić się nawet kilka takich guzków. Gruczolakowłókniaki...

Rak piersi

Choroby piersi

operacyjnie. Gruczolakowłókniak Gruczolakowłókniak to najczęstszy guz piersi, wykrywany zazwyczaj u kobiet młodych - do 35 roku życia (...) przemiany w zmianę złośliwą jest większe w porównaniu gruczolakowłókniakami....

Objawy raka piersi

Guzek w piersi

: mastopatia, torbiele w piersi, gruczolakowłókniak, brodawczak, infekcja brodawki sutkowej. Mastopatia jest wywołana zaburzeniami hormonalnymi (...) z wnętrza guzka. Biopsja może także przynieść ulgę w przypadku wywołującej ból,...

Niemowlę (1-12 miesięcy)

Rak piersi - czy dotyczy tylko kobiet?

mogą występować inne łagodne nowotwory, charakterystyczne dla kobiet. Należą do nich między innymi: gruczolakowłókniak, brodawczak. Czynniki ryzyka raka

Cysta - przyczyny powstawania, rodzaje, diagnostyka i leczenie

Włókniak - rodzaje, przyczyny, leczenie

Włókniak występuje w dwóch postaciach i tak wyróżnia się: włókniak miękki i włókniak twardy. Oba rodzaje są to guzy nowotworowe, ale są to zmiany łagodne, które nie stanowią zagrożenia dla życia, ponieważ nie ulegają zezłośliwieniu. Włókniak nie musi...