Przejdź na WP

0 Rh – charakterystyka, dieta dla grupy krwi

Ludzkie grupy krwi, prócz zakwalifikowania do jednej z grup A, B, AB oraz 0, dzielą się także ze względu na drugi czynnik – obecności specyficznego typu przeciwciał na powierzchni czerwonych krwinek (erytrocytów), skutkuje to dodatkowym podziałem na dwie grupy: Rh+ oraz Rh-. Najbardziej uniwersalna grupą krwi jest O-, taki rodzaj krwi można przetoczyć każdemu. Czym charakteryzuje się grupa krwi 0 Rh?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. 0 Rh - charakterystyka

Nie każdą krew można przetoczyć każdemu. Przed przetoczeniem krwi należy przeprowadzić badanie zgodności. Ważna jest tu grupa krwi i czynnik Rh. Idealnym dawcą jest osoba z krwią 0-, ponieważ taką grupę można przekazać poprzez transfuzję każdemu organizmowi. Problemem osób z grupą krwi 0 Rh- jest to, że w przypadku konieczności przetoczenia mogą mieć problem ze znalezieniem dawcy z tej samej grupy krwi, czyli 0 Rh. Sama natomiast może mieć problemy ze znalezieniem dawcy dla siebie.

Grupa krwi 0 Rh to zestaw antygenów, które obecne są na krwinkach czerwonych. Istnieje kilka układów grup krwi, jednak układ AB 0, a także czynnik Rh są najpopularniejsze i najważniejsze. Układ AB 0 określa obecność lub brak antygenu A i B (0 oznacza brak obu). Dzięki takim podziałom można wyróżnić np. grupę AB-. Własnie ta grupa krwi oznacza, że we krwi konkretnej osoby znajduje się antygen A, jak i B i nie występuje antygen D., co klasyfikuje do grupy Rh-. Badanie grupy krwi to niezwykle ważne i konieczne badanie przed ciążą. W przypadku, gdy przyszli rodzice nie znają swojej grupy krwi, powinni je jak najszybciej zbadać, aby sprawdzić ich zgodność. W innym przypadku może dojść do konfliktu serologicznego, który może zagrażać życiu dziecka.

Osoby posiadające grupę krwi 0 Rh mogą pomyśleć o dopasowanej do niej diecie
Osoby posiadające grupę krwi 0 Rh mogą pomyśleć o dopasowanej do niej diecie

Krew 0 Rh- może być przetoczona osobom z każdą grupą krwi, z tego względu jest to krew uniersalna, a jej posiadacze są niezwykle cenni w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi. Gdy osoba z grupą krwi 0 Rh- potrzebuje przetoczenia krwi, może otrzymać krew tylko z tej samej grupy, czyli 0 Rh-, w przeciwnym razie może pojawić się konflikt serologiczny, który może być niezwykle niebezpieczny dla życia człowieka. W Polsce najrzadszą grupą krwi jest AB-, zaś najczęstszą grupą krwi jest grupa A+.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,...

zobacz galerię

2. 0 Rh - dieta dla grupy krwi

Każdej grupie krwi odpowiada odpowiednio zbilansowana dieta. Grupa krwi 0 Rh jest najstarszą grupą krwi. Mieli ją nasi przodkowie, kiedy człowiek zajmował się głównie myślistwem i zbieractwem i potrzebował wytrzymałości i siły. W przypadku grupy 0 Rh zaleca się aby była ona przede wszystkim zawierała duże ilości białka zwierzęcego, natomiast ograniczone powinny, a nawet wyeliminowane powinny zostać produkty zbożowe i produkty mleczne.

Uznaje się, że osoby grupą krwi 0 Rh mają również tendencję do niedoboru hormonów tarczycy w organizmie, który spowodowany jest niskim poziomem jodu. Może być to również przyczynną tycia, przez co występuje konieczność uzupełniania w diecie niedoborów tego pierwiastka.

Zalecanymi produktami w diecie zgodnej z grupą krwi 0 Rh są: - ryby i owoce morza, - czerwone mięso, - banany, - kapusta włoska, - szpinak, - brokuły, - papryka czerwona, - wodorosty, - sól jodowana.

Natomiast nie wskazane jest spożywanie takich produktów jak: - soczewica, - ziemniaki, - kalafior, - brukselka, - pestki, - piwo i inne alkohole wysokoprocentowe.

To musisz wiedzieć

Istnieje pogląd, według którego osoby z grupą krwi 0 Rh- posiadają silny układ odpornościowy, jednak może to być przyczyną powstawania chorób autoimmunologicznych. Osoby z grupą krwi 0 Rh mogą mieć problemy z metabolizmem, co może wywoływać tendencję do tycia, miażdżycę, choroby serca oraz cukrzycę, ponadto mogą być narażone na zwyrodnienia stawów i zapalenia jelita grubego. Zaleca się aby osoby z grupą krwi 0 Rh- uzupełniały poziom witaminy z grupy B, głównie B1, B5 i B6.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy