Trwa ładowanie...

Guz mózgu daje nietypowe objawy. Jeden z nich pojawia się po przebudzeniu

Uporczywe bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia mogą być objawami wskazującymi na rozwój guza mózgu
Uporczywe bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia mogą być objawami wskazującymi na rozwój guza mózgu (Getty Images)

- Bóle głowy z nudnościami i wymiotami mogą być objawem guza mózgu, szczególnie jeśli pojawią się dodatkowo objawy ogniskowe, jak niedowład kończyny, zaburzenia widzenia, czy dwojenie w oczach - mówi neurolog prof. Konrad Rejdak. - To są bardzo niepokojące objawy - dodaje lekarz. Dolegliwości bywają niejednoznaczne. Są osoby, które doświadczają pierwszych objawów dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy zgłaszają się na SOR.

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Guzem Mózgu.

spis treści

1. Najbardziej ''złowrogi'' nowotwór mózgu

Guz mózgu - co roku taką diagnozę słyszy 3 tys. Polaków. W obiegowym ujęciu guz mózgu jest utożsamiany z chorobą nowotworową i automatycznie budzi najgorsze skojarzenia.

Zobacz film: "7 możliwych objawów guza mózgu"

- Guzy dzielimy na pierwotne, czyli wywodzące się z komórek układu nerwowego oraz guzy przerzutowe - wtórne, które powstają jako wynik rozsiania guzów z zewnątrz. Są guzy wolno rosnące, jak oponiaki, które wiążą się z dobrym rokowaniem. Często nie wymagają nawet operacji - mówi prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Najbardziej złowrogi jest glejak wielopostaciowy, który ma największy stopień złośliwości i niestety na dziś nie mamy żadnych leków, które mogłyby go powstrzymać, więc jest to ogromne wyzwanie. Co do guzów przerzutowych, to najgroźniejsze są guzy od płuc, piersi oraz czerniaka - dodaje ekspert.

Najliczniejszą grupę wśród nowotworów mózgu stanowią glejaki
Najliczniejszą grupę wśród nowotworów mózgu stanowią glejaki (Getty Images)

Jak wyjaśnia neurolog dr Adam Hirschfeld, pod określeniem "guz" kryją się wszystkie niepożądane zmiany występujące w naszym mózgu.

- Obecność takiej masy może prowadzić do generowania objawów chorobowych. Po pierwsze poprzez bezpośredni ucisk wyspecjalizowanych rejonów mózgu. Po drugie musimy pamiętać, że nasz mózg znajduje się w zamkniętej przestrzeni - czaszce. Guz mózgu niejako rozpycha się w tym obszarze, co w efekcie wywołuje wzrost panującego tam ciśnienia. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne i w bardzo nasilonych stanach - śmiertelne. Oczywiście każda zmiana w specyficzny dla siebie sposób prowokuje też lokalny stan zapalny czy obszary niedokrwienia - tłumaczy dr Adam Hirschfeld, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic.

2. Nietypowe objawy guzów mózgu

Jakie są sygnały, które mogą świadczyć o rozwoju guza mózgu?

- Generalnie do objawów guza mózgu możemy zaliczyć ogólne uczucie osłabienia, uporczywe bóle głowy, napady padaczkowe, ograniczenie pola widzenia, zmiany osobowości, narastające zaburzenia funkcji poznawczych, niedowłady mięśni, zaburzenia równowagi i chodu czy nudności i wymioty niewywołane błędem dietetycznym - wyjaśnia dr Hirschfeld.

Najczęstszym objawem towarzyszącym guzom mózgu są bóle głowy, ale to dość powszechna i częsta dolegliwość. Ból głowy, któremu towarzyszą nudności, równie dobrze może być objawem migreny. Co powinno wzbudzić naszą czujność?

- Są pewne cechy związane z guzami, jak np. bóle poranne, które występują po obudzeniu i ulegają zmniejszeniu w ciągu dnia. Korelować to może ze wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym i zastojem przepływu krwi w związku z pozycją horyzontalną. Generalnie bóle głowy z nudnościami i wymiotami mogą być objawem guza mózgu, a szczególnie jeśli pojawią się dodatkowo objawy ogniskowe, jak niedowład kończyny, zaburzenia widzenia czy dwojenie w oczach. To są bardzo niepokojące objawy - tłumaczy prof. Rejdak i dodaje, że gama dolegliwości sygnalizujących chorobę jest szeroka.

Jak wyjaśniają eksperci, wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby i lokalizacji guza. Są przypadki pacjentów, u który objawy pojawią się nagle i przypominają np. udar mózgu.

- Niestety, bywają również przypadki osób, które doświadczając pierwszych objawów, kiedy zgłaszają się na SOR i dowiadują się o chorobie - komentuje dr Hirschfeld.

- O genezie nowotworowej powinno się pomyśleć w momencie, w którym doświadczamy zupełnie nowego typu bólu głowy lub staje się on coraz silniejszy i nie reaguje na leczenie. Również niespodziewana, często wyraźnie obserwowana przez bliskich zmiana zachowania u dotychczas całkowicie zdrowej osoby powinna skłonić nas do wizyty u lekarza - dodaje specjalista neurologii.

3. Otyłość zwiększa ryzyko guza mózgu

Dr Hirschfeld tłumaczy, że ryzyko rozwoju choroby nowotworowej mózgu rośnie z wiekiem, najwyższe jest w grupie osób po 85. roku życia.

- Niektóre z guzów występują częściej w rodzinach obciążonych wywiadem choroby nowotworowej mózgu - tłumaczy neurolog. - Innym czynnikiem, często lekceważonym, pozostaje otyłość. Statystyki z Wielkiej Brytanii wskazują, że otyłość stanowi tam drugą najczęstszą przyczynę występowania chorób nowotworowych. W grupie najczęściej wymienianych 13 typów nowotworów wywołanych otyłością są też guzy mózgu - konkretnie oponiaki. Spotkałem się również z pracami podkreślającymi zwiększone ryzyko glejaków u kobiet - zaznacza dr Hirschfeld.

4. Przełom w leczeniu nowotworów mózgu

Najliczniejszą grupę wśród rozpoznawanych nowotworów mózgu stanowią glejaki. W przypadku skrajnie złośliwej postaci choroby średni czas przeżycia chorego sięga 15 miesięcy.

Prof. Rejdak zaznacza jednak, że nie zawsze charakter histopatologiczny guza decyduje o rokowaniu. - Taka jest specyfika nowotworów mózgu, bo czasami lokalizacja guza łagodnego wywoła paradoksalnie bardzo poważne skutki. Ponadto guzy mózgu mogą wywoływać szereg powikłań jak wodogłowie, udary mózgu i wzmożone ciśnienie śródczaszkowe, co stanowi poważne zagrożenie dla pacjentów - podkreśla ekspert.

Przygotowanie leków do badania klinicznego
Przygotowanie leków do badania klinicznego (Fot. Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka)

Nadzieje daje immunoterapia oparta na przeciwciałach monoklonalnych. W Polsce ruszają badania, które mają ocenić, jak pacjenci z glejakiem wielopostaciowym mózgu zareagują na włączenie do standardowego leczenia pembrolizumabu - jednego z leków działających na punkty kontroli odpowiedzi immunologicznej.

- Terapia zakłada zmobilizowanie do walki z nowotworem własnego układu immunologicznego poprzez odwrócenie immunosupresyjnego oddziaływania nowotworu (hamowanie odpowiedzi immunologicznej w organizmie - przyp. red.) - tłumaczy dr. hab. n. med. Wojciech Kaspera z Katedry Neurochirurgii i Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych SUM..

Jak wyjaśnia dr Kaspera, trudność w leczeniu glejaka wielopostaciowego wynika z tego, że jego komórki mają zdolność do hamowania odpowiedzi immunologicznej w organizmie człowieka. Lekarze mają nadzieję, że dzięki terapii doprowadzą do ponownej aktywacji układu immunologicznego.

- Chcemy podawać pembrolizumab chorym z rozpoznanym glejakiem wielopostaciowym nie tylko w okresie pooperacyjnym, ale i przed planowanym leczeniem chirurgicznym. Przede wszystkim mamy nadzieję na przedłużenie chorym życia - dodaje dr Kaspera.

Do badania mają być włączeni pacjenci, u których rozpoznano glejaka wielopostaciowego i którzy są jeszcze przed wdrożeniem leczenia chirurgicznego. Zainteresowani projektem mogą kontaktować się z Oddziałem Klinicznym Neurochirurgii SUM w Sosnowcu.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze