Guz tarczycy – charakterystyka, zmiany łagodne, rak tarczycy, leczenie

Schorzenia tarczycy takie jak nadczynność oraz niedoczynność tarczycy należą do jednych z częściej diagnozowanych chorób endokrynologicznych. W przebiegu tych chorób w wyniku powiększenia się tarczycy może pojawić się tak zwane wole. Może pojawić się też guz tarczycy. Zmiany te zazwyczaj początkowo mają łagodny charakter, ale wraz upływem czasu mogą przekształcić się w złośliwą zmianę nowotworową.

spis treści

1. Guz tarczycy - charakterystyka

Główną funkcją tarczycy jest wydzielanie hormonów: tyroksyna, trójjodotyronina, kalcytonina. Hormony te mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Powiększenie się tarczycy nazywane jest wolem lub guzem. Najczęściej występuje ono na skutek zbyt małej ilość jodu w diecie lub w wyniku przyjmowania leków powodujących zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy. Do powiększenia się tarczycy mogą też prowadzić różnego rodzaju stany zapalne tarczycy, guzki oraz guz tarczycy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Guz tarczycy może zostać wykryty podczas badania fizykalnego.
Guz tarczycy może zostać wykryty podczas badania fizykalnego.

2. Guz tarczycy – zmiany łagodne

Guzki oraz guz tarczycy są wyczuwalne palpacyjnie. W przypadku zaobserwowania tego rodzaju struktur w okolicy tarczycy należy zgłosić się do lekarza. Poszerzenie diagnostyki zazwyczaj obejmuje wykonacie badania ultrasonograficznego. Guz tarczycy zazwyczaj w badaniu USG charakteryzuje się wyraźnym obrysem. Guz tarczycy może mieć różną wielkość, w niektórych przypadkach jest prawie niewyczuwalny a w innych jest większy niż tarczyca. W skrajnych wypadkach guz tarczycy może uciskać na przełyk oraz drogi oddechowe. Łagodne guzy tarczycy to najczęściej:

  • wole guzkowe nietoksyczne – ten rodzaj zmiany najczęściej jest nieaktywny hormonalnie;
  • wole guzkowe toksyczne (choroba Plummera) – zmiana ta rośnie w sposób stopniowy i w pewnym momencie staje się czynna hormonalnie. Daje objawy nadczynności tarczycy;
  • guzek autonomiczny – może nie dawać żadnych objawów lub być przyczyną nadczynności tarczycy.
Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?
Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę? [6 zdjęć]

Tarczyca może przysparzać nam wielu problemów. Cierpimy na jej niedoczynność, nadczynność lub zmagamy...

zobacz galerię

3. Guz tarczycy - rak tarczycy

Złośliwy guz tarczycy jest stosunkowo rzadką chorobą. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest niedobór lub nadmiar jodu. Lekarze wyróżniają kilka typów nowotworowych guzów tarczycy:

  • rak brodawkowaty – jest to najczęściej występujący nowotworowy guz tarczycy - to najbardziej łagodny i najlepiej rokujący nowotworowy guz tarczycy;
  • rak pęcherzykowy – ten guz tarczycy zazwyczaj jest wykrywany u osób między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Często daje przerzuty do płuc i kości;
  • rak rdzeniasty – guz tarczycy tego typu pojawia się najczęściej u osób po pięćdziesiątym roku życia. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, śródpiersia i szyi.
  • rak anaplastyczny – to najbardziej złośliwy guz tarczycy. Charakteryzuje się bardzo szybki rozwojem. Zazwyczaj daje przerzuty do płuc, kości i mózgu.
Objawy raka tarczycy
Objawy raka tarczycy [7 zdjęć]

Każdego roku choroba ta diagnozowana jest u 3 tys. osób w Polsce. Jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie...

zobacz galerię

4. Guz tarczycy - leczenie

Terapia guza tarczycy jest uzależniona od tego czy ma on charakter złośliwy czy łagodny. W sytuacji gdy guz tarczycy nie musi być usuwany, zalecane jest między innymi przyjmowanie leków, które hamują wydzielanie hormonów tarczycy. W przypadku, gdy guz tarczycy jest duży i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, należy go usunąć operacyjnie.

Leczenie raka tarczycy najczęściej polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego. W niektórych przypadkach stosuje się także terapię jodem promieniotwórczym.

Następny artykuł: Rak wątroby

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy