Trwa ładowanie...

Guzki Heberdena – przyczyny, objawy, leczenie

Guzki Heberdena są to zmiany o charakterze zwyrodnieniowym dotyczące stawów w obrębie dłoni. Objawiają się przede wszystkim powstawaniem narośli guzkowatych na powierzchni stawów paliczków dalszych dłoni. Pojawia się także bolesność miejsc zmienionych chorobowo a także uczucie sztywności. To schorzenie dotyka głównie kobiet po 50 roku życia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Przyczyny guzków Heberdena

Powstawanie guzków Heberdena ma podłoże choroby zwyrodnieniowej, która zawsze obejmuje wszystkie stawy organizmu jednak czasami objawia się tylko w niektórych. Mechanizm powstawania guzków Heberdena nie został jednak dokładnie poznany. Uważa się, że tworzą się one na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy tworzeniem się a degeneracją chrząstki stawów. Ponadto na krawędzi guzków tworzą się osteofity (wyrośla stawowe prowadzące do ograniczenia ruchomości stawów), które dodatkowo powiększają powierzchnię guzków.

Czynnikami, które mogą predysponować do tworzenia się guzków Heberdena są na przykład:

 • skłonności rodzinne (genetyczne),
 • choroby reumatyczne (zwyrodnieniowe zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i inne, które dotykają małych stawów dłoni),
 • wrodzone schorzenia układu kostno-stawowego,
 • praca manualna,
 • powtarzające się urazy rąk na skutek wykonywanej pracy czy uprawianych sportów.
Guzki Heberdena tworzą się w obrębie drobnych stawów dłoni
Guzki Heberdena tworzą się w obrębie drobnych stawów dłoni

2. Objawy guzków Heberdena

Guzki Heberdena jako, że są zmianami zwyrodnieniowymi powodują przede wszystkim dolegliwości bólowe oraz zaburzenia ruchomości stawów. Dolegliwości bólowe pojawiają się podczas poruszania palcami ale także w niższych temperaturach. Dodatkowo występuje sztywność stawów, która jest szczególnie nasilona w godzinach porannych. Poważnym utrudnieniem dla osób, które cierpią z powodu guzków Heberdena jest także zaburzona ruchomość rąk. Ponadto tego typu zmianom towarzyszą defekty estetyczne polegające na zmianie kształtu palców, które miejscami są zniekształcone i pogrubione. Dla wielu kobiet, które najczęściej też cierpią na tą przypadłość jest to znaczny defekt estetyczny.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również

zobacz galerię

3. Leczenie guzków

Leczenie guzków Heberdena jest głównie oparte o łagodzenie objawów. Niestety jak na razie nie opracowano skutecznej metody pozbywania się tych zmian dlatego też pacjenci borykają się z tym problemem do końca życia. Istnieje kilka metod radzenia sobie z dolegliwościami wynikającymi z obecności guzków:

 • stosowanie preparatów z siarczanem i polisiarczanem chondroityny, które mogą spowalniać tempo tworzenia się guzków,
 • zastrzyki kortykosteroidowe w miejsca zmienione chorobowo, które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny,
 • stosowanie okładów z parafiny,
 • naświetlanie rąk lampą Solux, która wytwarza promieniowanie podczerwone działające rozgrzewająco,
 • terapia ultradźwiękami,
 • masowanie i unikanie wyziębiania dłoni,
 • gimnastyka palców ale też zmniejszenie ilości prac wykonywanych ręcznie,
 • w ostateczności stosuje się zabieg chirurgiczny, który polega na wymianie stawu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza