Gynalgin – skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania
Gynalgin to tabletki dopochwowe zawierające chlorchinaldol i metronidazol. Wskazaniem do ich stosowania są mieszane zakażenia pochwy wywołane przez bakterie, rzęsistka pochwowego i grzyby. Leki są wydawane na receptę. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Gynalgin?
Gynalgin to tabletki dopochwowe i preparat złożony, który zawiera dwie substancje czynne: metronidazol i chlorochinaldol. Wskazaniem do stosowania Gynalgin jest leczenie zakażeń pochwy wywołanych przez wrażliwe bakterie oraz rzęsistka pochwowego. Stosuje się go ze wskazań lekarskich. Gynalgin bez recepty nie jest wydawany. Gynalgin (10 tabletek) kosztuje około 25 zł.
Jedna tabletka dopochwowa Gynalgin zawiera:
- 250 mg metronidazolu
- 100 mg chlorochinaldolu
Metronidazol należy do grupy leków działających przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo. Nie wpływa na fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Z kolei chlorochinaldol cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym.
Dzięki połączeniu tych dwóch substancji otrzymano lek o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwpierwotniakowego. To dlatego Gynalgin jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych jednoczesnym występowaniem bakterii, pierwotniaków oraz grzybów.
Gynalgin jest wskazany u dorosłych kobiet w leczeniu infekcji pochwy o podłożu:
- bakteryjnym,
- pierwotniakowym (rzęsistek pochwowy),
- grzybiczym (infekcje mieszane).
Pozostałe składniki Gynalgin to: kwas cytrynowy bezwodny, laktoza jednowodna, skrobia ryżowa, karboksymetyloskrobia sodowa (typ C), makrogol 6000, magnezu stearynian.
2. Dawkowanie Gynalginu
Gynalgin należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek przeznaczony jest do stosowania dopochwowego. Nie wolno stosować go doustnie.
Jak włożyć Gynalgin? Należy umieścić go głęboko w pochwie, najlepiej na noc. Szczegółowe informacje na temat stosowania i dawkowania zawiera ulotka dołączona do opakowania leku. Zwykle stosuje się jedną tabletkę na dobę.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Ważne jest, by terapię rozpocząć od 2 do 4 dni po zakończeniu menstruacji. Należy unikać stosowania leku w trakcie miesiączki. Czas trwania leczenia wynosi 10 dni. W razie konieczności lekarz zaleca powtórzenie cyklu leczenia.
3. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Przeciwwskazaniem do stosowanie tabletek dopochwowych Gynalgin jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu (uczulenie na metronidazol, chlorochinaldol lub substancje pomocnicze), a także wiek. Nie zaleca się stosowania go u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Nie należy także używać leku Gynalgin w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Trzeba zachować ostrożność stosując lek w okresie karmienia piersią.
Jakie środki ostrożności należy zachować podczas terapii lekiem Gynalgin? Ważne jest, by:
- w czasie leczenia nie pić alkoholu, z uwagi na ryzyko pojawienia się niepożądanych reakcji,
- podczas leczenia zakażenia pochwy u kobiety przeprowadzić odpowiednie leczenia partnera,
- nie stosować leku długotrwale, ze względu ryzyko wystąpienia podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej w związku z zawartością chlorochinaldolu. Objawami są: zaburzenia czucia, osłabienia mięśni, bólu oraz zaburzenia widzenia.
Gdy kobieta zmaga się z ciężką niewydolnością wątroby lub obserwuje się zmiany w składzie morfotycznym krwi (zarówno obecnie, jak i w przeszłości), przed rozpoczęciem stosowania leku powinna o tym poinformować lekarza. Ryzyko stosowania leku u pacjentki przez specjalistę oceniane jest indywidualnie.
Ponadto leku nie można łączyć z: warfaryną, litem, cyklosporyną, disulfiramem, 5-fluorouracylem, związkami metali i jodu.
4. Działania niepożądane
Każdy lek może wywołać działania niepożądane. Te, które pojawiają się najczęściej, zawiera Gynalgin ulotka. To:
- bóle i zawroty głowy,
- nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn,
- depresja,
- zaburzenia snu,
- kurczowe bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia,
- uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach, uczucie suchości w jamie ustnej,
- świąd, podrażnienie i pieczenie w obrębie pochwy, uczucie dyskomfortu w obrębie miednicy, upławy, obrzmienie sromu, zaburzenia miesiączkowania, krwawienie z pochwy, plamienia.
- świąd skóry.
Gdyby doszło do przypadkowego bądź pomyłkowego doustnego zażycia dużej liczby tabletek, trzeba podjąć działania prowadzące do usunięcia leku z organizmu. Chodzi o wywoływanie wymiotów czy płukanie żołądka.
Pomimo możliwych skutków ubocznych Gynalgin opinie ma dobre. Zarówno lekarze, jak i pacjentki doceniają skuteczność i tempo działania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.