Trwa ładowanie...

HE4 – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy i interpretacja wyników

Avatar placeholder
04.11.2021 13:57
HE4 to jeden z nowszych markerów stosowanych w diagnostyce raka jajnika
HE4 to jeden z nowszych markerów stosowanych w diagnostyce raka jajnika (AdobeStock)

HE4 to skrócona nazwa podfrakcji 4 ludzkiego białka z komórek nabłonkowych najądrza. HE4 to bardzo czuły marker nowotworowy. Dzięki niemu możliwe jest badanie zmian zachodzących podczas raka jajnika. Jest częstym oznaczeniem, jednak stosowanym razem z badaniem na obecność antygenu CA 125. Jak wygląda przeprowadzenie badania? Kiedy należy je wykonać? Ile kosztuje badanie?

spis treści

1. HE4 – charakterystyka

HE4 to jeden z nowszych markerów stosowanych w diagnostyce raka jajnika. HE4 jest ludzkim białkiem komórek nabłonkowych najądrza, inaczej zwanych białkiem WFDC2. Antygen HE4 występuje także w komórkach nabłonkowych układu rozrodczego (również w jajnikach) oraz oddechowego. HE4 uznany jest za marker biochemiczny, z tego względu, iż występuje w tkankach raka jajnika.

Marker HE4 cechuje się największą czułością podczas wykrywania raka jajnika, nawet w jego początkowym stadium. Lekarze zalecają, aby badanie wykonywać w połączeniu z antygenem CA125, w celu określenia algorytmu ROMA.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

2. HE4 – wskazania do badania

Oznaczenie antygenu HE4 wykonywane jest przy podejrzeniu raka jajnika, ale również podczas terapii tegoż nowotworu. Dzięki badaniu HE4 możliwe jest wykrycie przerzutów raka jajnika oraz obserwacja rozwoju choroby.

Należy pamiętać, iż z każdym wynikiem należy zwrócić się do lekarza prowadzącego, który dokładnie określi zmiany zachodzące w organizmie pacjenta i zleci odpowiednie leczenie.

3. HE4 – przygotowanie i opis badania

Badanie markera HE4 nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Należy pamiętać jednak o tym, że najlepiej jest stawić się na badanie na czczo. Ostatni posiłek powinien być spożyty do godziny 18 dnia poprzedniego. Badanie HE4 najlepiej jest wykonać we wczesnych godzinach porannych.

Specjalista pobiera krew pacjenta z żyły łokciowej i umieszcza ją w specjalnej probówce. Tak zabezpieczony materiał wysyłany jest do dalszych badań.

Na wyniki badania markera HE4 czeka się około 24 godzin. Koszt badania markera HE4 wynosi około 90 złotych.

4. HE4 – normy i interpretacja wyników

Wyniki badania na oznaczenie markera HE4 najlepiej jest interpretować razem z innymi badaniami obrazowymi oraz laboratoryjnymi, które zostały zlecone wcześniej przez lekarza. Warto wiedzieć o tym, że nie każdy rodzaj nowotworu jajnika prowadzi do podwyższenia stężenia markera HE4.

Musisz to wiedzieć

Badanie HE4 jest bardzo pomocne podczas wykrywania początkowych stadiów nowotworu, jak również, gdy choroba jest zaawansowana. Rak jajnika jest jednym z częstszych chorób tego typu występujących u kobiet. Dotyka najczęściej kobiet, które przechodzą menopauzę albo są już po okresie przekwitania. Niestety większość przypadków raka jajnika diagnozowane jest za późno, gdy choroba jest w stanie zaawansowanym. Większość rodzajów tego nowotworu to choroby złośliwe.

Kobiety często bagatelizują typowe objawy dla raka jajnika, do których należą:

  • częste bóle brzucha;
  • bóle miednicy;
  • częste oddawanie moczu;
  • uczucie pełności w brzuchu;
  • wzdęcia;
  • zwiększone obwody brzucha.

Rak jajnika często wykrywany jest przypadkowo, dlatego tak ważne jest, aby kobiety wykonywały regularne badania, a kiedy tylko pojawią się podstawy, zgłosiły się na badanie HE4.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze