Hemisekcja — charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, rekonwalescencja, cena

Stomatologia proponuje bardzo wiele zabiegów, które mają na celu uratować chorego zęba. Jednym z nich jest zabieg hemisekcji. Na czym polega hemisekcja, jaka jest jego cena i czy warto wykonywać ten zabieg?

Hemisekcja - charaktersytyka

Hemisekcja jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na częściowym usunięciu zęba (części korzeni wraz z odpowiadającą im częścią korony). Innymi słowy, jest to odseparowanie oraz usunięcie chorej części zęba od zdrowej, na której bazie dokonuje się następnie odbudowy protetycznej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Hemisekcja jest przeprowadzana na zębach wielokorzeniowych (przedtrzonowcach i trzonowcach) i jest ona wskazana w przypadku zębów zniszczonych (kiedy to nie ma możliwości prawidłowego wyleczenia kanałowego jednego z korzeni zębowych i konieczne jest jego usunięcie), stanów zapalnych wierzchołków korzeniowych (gdy inne leczenie okazuje się nieskuteczne), złamań pionowych zęba (obejmujących koronę i jeden z korzeni z pozostawieniem pozostałych w dobrym stanie) oraz w problemach periodontologicznych.

Kilka przyczyn nadwrażliwości zębów

Lubisz świeży oddech po użyciu płynu do płukania ust? Niestety, zbyt częste jego stosowanie w ciągu dnia, może powodować nadwrażliwość zębów. Niektóre...

Hemisekcja – wskazania

Hemisekcja jest zazwyczaj przeprowadzana tylko wtedy, kiedy leczenie zachowawcze jest całkowicie niemożliwe. Wskazaniami do hemisekcji są:

 • złamanie korzenia lub zęba;

 • ubytki kości;

 • złe leczenie endodontyczne;

 • zmiany przy korzeniach zębów;

 • pozostałe choroby zębów i przyzębie;

 • duże zmiany próchnicowe.

Hemisekcja – przeciwwskazania

Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania co do przeprowadzenia hemisekcji, jednak nie jest ich wiele. Hemisekcji nie można wykonywać, gdy:

 • leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone niepoprawnie w dwóch korzeniach;

 • zęby są bardzo mocno rozchwiane;

 • nie można odtworzyć zęba protetycznie.

Hemisekcja – rekonwalescencja

Hemisekcja jest bardzo poważnym i czasochłonnym zabiegiem. Jeżeli pacjent bardzo boi się bólu, to można zastosować znieczulenie miejscowe albo znieczulenie ogólne. Podczas znieczulenia ogólnego pacjent będzie nieświadomy, dlatego nie będzie miał możliwości w żaden sposób doświadczyć bólu.

Kilka godzin po zabiegu nie wolno spożywać żadnych napojów zimnych i gorących, a także nie wolno nic jeść.

Po zabiegu hemisekcji możliwe jest wystąpienie opuchlizny, jak i ból zęba. Jeżeli znieczulenie ustąpi, a ból będzie bardzo mocno odczuwalny, to można zażyć środek przeciwbólowy, który uśmierzy ból zęba. Jednak jeżeli ból będzie utrzymywał się przez kilka dni, należy natychmiastowo udać się do dentysty, który może zdecydować się nawet na włączenie antybiotykoterapii.

W przypadku bólu można sięgnąć także po zimny okład, który również może okazać się pomocny w walce z bólem.

Hemisekcja – cena

Zabieg hemisekcji jest dosyć drogi. Jego koszt jest różny i zależy od miasta, doświadczenia lekarza, a także renomy gabinetu. Ceny zaczynają się od 300 złotych, a kończą na 1500 złotych. Dlatego najlepiej jest szukać kliniki, która oferuje jak najniższą cenę.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hemisekcja — charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, rekonwalescencja, cena
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Hemisekcja — charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, rekonwalescencja, cena
Implant zęba - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - zdjęcia

Implanty - zdjęcia

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Najważniejsze informacje o implantach zębowych (WIDEO)

Najważniejsze informacje o implantach zębowych (WIDEO) Odtwórz wideo

Dr Anna Grabowska mówi o tym, kiedy można założyć implanty i w jaki sposób o nie dbać. Implanty zębowe są bardziej wytrzymałe niż zęby naturalne, integrują się z kością. Z filmu dowiesz się również, czy trzeba je wymieniać, jeśli mamy je wiele lat.

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Cena implantu zęba - charakterystyka, zakładanie, koszt

rozwiązania. Cena implantu zęba - charakterystyka Implant zęba to tak naprawdę śruba tytanowa, która jest wwiercana w kość szczękową. Jej funkcją (...) uzupełnienia braków w uzębieniu. Cena implantu...