Hemorol – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Hemorol to preparat w postaci czopków doodbytniczych, stosowany w celu łagodzeniu objawów żylaków odbytu. Preparat zawiera lek o działaniu znieczulającym oraz wyciągi ziołowe. Pomaga także przy przewlekłych stanach zapalnych błony śluzowej odbytu oraz podrażnieniach i pęknięciach śluzówki odbytu. Jak go stosować? O czym pamiętać?
1. Co to jest Hemorol?
Hemorol to produkt leczniczy w postaci czopków, który zawiera lek miejscowo znieczulający oraz wyciągi ziołowe. Wskazaniem są jego stosowania są:
- dolegliwości towarzyszące żylakom odbytu,
- stany zapalne błony śluzowej odbytu,
- podrażnienia i pęknięcia śluzówki odbytu.
Hemoroidy (żylaki odbytu) są dość powszechnym problemem. To zmiany lokalizujące się w obrębie naczyń żylnych odbytu. Pojawiają się, gdy dochodzi do rozszerzenia splotów naczyniowych i powiększenia guzków krwawniczych, które występują w okolicy odbytu.
Szacuje się, że hemoroidy występują u do 50% populacji osób dorosłych. Bardzo rzadko rozwijają się u dzieci. Hemoroidy zewnętrzne to sinawe guzki w pobliżu odbytu. Hemoroidy wewnętrzne powiększają się podczas parcia na stolec, stąd mogą wypadać na zewnątrz i cofać się samoistnie do kanału odbytu.
Objawem hemoroidów jest ból, podrażnienie, pieczenie, dyskomfort, swędzenie i ucisk okolic odbytu, które dokuczą nie tylko podczas wypróżniania. Ponadto może pojawiać się śluzowa wydzielina, uczucie niepełnego wypróżnienia, a niekiedy nawet lęk przed wizytą w toalecie.
Obserwuje się także stany zapalne skóry i zmianę cyklu defekacji. Podczas oddawania stolca często obserwuje się krwawienie z odbytu. W przypadku obfitych częstych krwawień może dojść nawet do głębokiej niedokrwistości.
2. Skład i działanie produktu Hemorol
Substancje czynne preparatu Hemorol to:
- wyciąg gęsty z rumianku (Matricariae extractum spissum),
- wyciąg gęsty z korzenia pokrzyku (Belladonnae radicis extractum spissum),
- wyciąg gęsty złożony z ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika i ziela krwawnika (Extractum compositum spissum, ex: Cytisi scoparii herba, Hippocastani cortice, Tormentillae rhizomate, Millefolii herba),
- benzokaina (Benzocainum). Substancje pomocnicze: glicerol, tłuszcz stały.
Jeden czopek Hemorol (2 g) zawiera:
- 50 mg gęstego wyciągu z rumianku,
- 20 mg wyciągu gęstego z pokrzyku wilczej jagody,
- 80 mg złożonego wyciągu z ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika, ziela krwawnika,
- 100 mg benzokainy.
Jak działa Hemorol?
Preparat ma działanie miejscowe. Benzokaina łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane żylakami odbytu, a wyciągi ziołowe mają działanie przeciwzapalne, ściągające i rozkurczowe i łagodzące ból. Dzięki temu tonują i niwelują dolegliwości bólowe oraz stan zapalny, towarzyszące żylakom odbytu i hemoroidom.
3. Jak stosować czopki Hemorol?
Hemorol należy stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Produkt ma postać czopków i przeznaczony jest do stosowania doodbytniczego.
Dorośli powinni aplikować jeden czopek na noc, w cięższych przypadkach 2-3 czopki w ciągu dnia. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Podczas aplikacji może pojawić się bolesność uciskowa, która ustępuje po rozpuszczeniu się czopka (około 5-10 minut).
4. Działania niepożądane, przeciwwskazania i środki ostrożności
Hemorol, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane. Te nie pojawiają się jednak u każdego pacjenta. Zdarzają się reakcje nadwrażliwości. Możliwe jest wystąpienie świądu lub miejscowego podrażnienia.
W przypadku obecności krwi w stolcu, należy skonsultować się z lekarzem. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.
Czopków Hemorol nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na benzokainę, rośliny z rodziny Asteraceae (Compositae) oraz choroba nowotworowa jelita grubego.
Leku nie należy stosować u osób poniżej 18 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeżeli po kilku dniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem.
Ze specjalistą warto się skontaktować także przed zastosowaniem czopków. Ma to związek z tym, że niektóre choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu.
Czasem może być konieczne przeprowadzanie różnych badań kontrolnych. Czopki Hemorol należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, zawsze w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.