Trwa ładowanie...

Zespół hipereozynofilowy - przyczyny i objawy

Zespół hipereozynofilowy to odczyn jakościowy układu białokrwinkowego, polegający na wybiórczym zwiększeniu ponad granice normy odsetka eozynofilów w krwi obwodowej, co prowadzi do podniesienia ich liczby bezwzględnej. Zespół hipereozynofilowy jest zazwyczaj wynikiem reakcji uczuleniowych, dlatego podniesiona liczba eozynofilów spotykana jest w chorobach o podłożu alergicznym. Zjawisko to często towarzyszy także zakażeniu organizmu pasożytami.

spis treści

1. Przyczyny zespołu hipereozynofilowego

Eozynofile - zdjęcie mikroskopowe
Eozynofile - zdjęcie mikroskopowe

Najwięcej eozynofili wytwarza się podczas rekonwalescencji – usuwane zostają wtedy szkodliwe białka,

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

 • wtórny lub reaktywny – występujący wskutek pojawienia się chorób alergicznych (o dużym nasileniu i dotykających dużej powierzchni, np. skóry), zakażeń pasożytami, chłoniaków, ziarnicy złośliwej, ostrej białaczki limfoblastycznej, chorób zapalnych układu pokarmowego, chorób nowotworowych, sarkoidozy, histiocytozy – w przypadku zespołu hipereozynofilowego wtórnego poziom komórek szpiku jest prawidłowy, a ilość enzynofili nie przekracza zwykle 5000 na mm3;
 • pierwotny – wywołany zaburzeniami hematopoezy komórek szpiku, która ma miejsce w przypadku ostrej białaczki szpikowej lub limfoblastycznej, zespołów mieloproliferacyjnych, zespołów mielodysplastycznych – w przypadku zespołu hipereozynofilowego pierwotnego, IgE jest zwykle prawidłowe, co oznacza, że nie jest wywołany reakcją immunologiczną;
 • samoistny lub idiopatyczny – to zespół hipereozynofilowy, niespełniający kryteriów zespołu hipereozynofilowego pierwotnego ani wtórnego, wywołujący uszkodzenia serca, układu nerwowego i skóry. Nie jest znana przyczyna jego pojawienia się.

Najczęściej poziom eonzynofilów wzrasta przy zakażeniu chorobami pasożytniczymi, takimi jak zakażenia:

 • pierwotniakami,
 • nicieniami,
 • larwami,
 • włośniem krętym,
 • tasiemcem,
 • glistą.

2. Objawy zespołu hipereozynofilowego

Eozynofile inaczej nazywamy eozonocytami, granulocytami kwasochłonnymi lub krwinkami kwasochłonnymi. Są to krwinki białe, które zwalczają obce dla organizmu czynniki – pasożyty i alergeny. Zespół hipereozynofilowy oznacza więc zbyt wysoki poziom białych krwinek.

Norma eozynofili we krwi obwodowej to 350-400/ml u dorosłych i 700/ml u dzieci. Zespół hipereozynofilowy dzielimy na 3 stopnie jego natężenia:

 • łagodny (600-1500 komórek na mm3),
 • umiarkowany (1500-5000 komórek na mm3),
 • ciężki (powyżej 5000 komórek na mm3).

Odmiana łagodna nie wywołuje żadnych objawów i nie jest niebezpieczna, czasem nie jest także zaliczana do zespołu hipereozynofilowego, a określana jako podniesienie poziomu eozynofilów. Jednak już zespół hipereozynofilowy umiarkowany, czyli powyżej 1500 komórek na mm3, powoduje zatruwanie organizmu przez toksyczne substancje kationowe białek, cytokin i enzymów. Pojawiają się objawy, takie jak:

 • osłabienie,
 • gorączka,
 • brak apetytu,
 • chudnięcie.

Jeśli umiarkowany zespół hipereozynofilowy jest wywołany przez reakcję alergiczną, jego objawy zaostrzają się wraz z podnoszeniem się poziomu eozynofili w organizmie i krwi.

W przypadku ciężkiego zespołu hipereozynofilowego konieczne jest jak najszybsze leczenie polegające na obniżeniu poziomu eozynofilów, natomiast przy zespole hipereozynofilowym umiarkowanym leczenie uzależnione jest od wyników badań.

Zespół hipereozynofilowy pojawia się także podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych i w okresie rekonwalescencji. Ich poziom waha się także wskutek wahań hormonalnych, stresu, emocji, zmęczenia, wychłodzenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza