Zespół hipereozynofilowy

Zespół hipereozynofilowy to odczyn jakościowy układu białokrwinkowego, polegający na wybiórczym zwiększeniu ponad granice normy odsetka eozynofilów w krwi obwodowej, co prowadzi do podniesienia ich liczby bezwzględnej. Zespół hipereozynofilowy jest zazwyczaj wynikiem reakcji uczuleniowych, dlatego podniesiona liczba eozynofilów spotykana jest w chorobach o podłożu alergicznym. Zjawisko to często towarzyszy także zakażeniu organizmu pasożytami.

Przyczyny zespołu hipereozynofilowego

Eozynofile - zdjęcie mikroskopowe

Najwięcej eozynofili wytwarza się podczas rekonwalescencji – usuwane zostają wtedy szkodliwe białka, bakterie i wirusy z organizmu.

 • wtórny lub reaktywny – występujący wskutek pojawienia się chorób alergicznych (o dużym nasileniu i dotykających dużej powierzchni, np. skóry), zakażeń pasożytami, chłoniaków, ziarnicy złośliwej, ostrej białaczki limfoblastycznej, chorób zapalnych układu pokarmowego, chorób nowotworowych, sarkoidozy, histiocytozy – w przypadku zespołu hipereozynofilowego wtórnego poziom komórek szpiku jest prawidłowy, a ilość enzynofili nie przekracza zwykle 5000 na mm3;
 • pierwotny – wywołany zaburzeniami hematopoezy komórek szpiku, która ma miejsce w przypadku ostrej białaczki szpikowej lub limfoblastycznej, zespołów mieloproliferacyjnych, zespołów mielodysplastycznych – w przypadku zespołu hipereozynofilowego pierwotnego, IgE jest zwykle prawidłowe, co oznacza, że nie jest wywołany reakcją immunologiczną;
 • samoistny lub idiopatyczny – to zespół hipereozynofilowy, niespełniający kryteriów zespołu hipereozynofilowego pierwotnego ani wtórnego, wywołujący uszkodzenia serca, układu nerwowego i skóry. Nie jest znana przyczyna jego pojawienia się.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęściej poziom eonzynofilów wzrasta przy zakażeniu chorobami pasożytniczymi, takimi jak zakażenia:

 • pierwotniakami,
 • nicieniami,
 • larwami,
 • włośniem krętym,
 • tasiemcem,
 • glistą.

Objawy zespołu hipereozynofilowego

Eozynofile inaczej nazywamy eozonocytami, granulocytami kwasochłonnymi lub krwinkami kwasochłonnymi. Są to krwinki białe, które zwalczają obce dla organizmu czynniki – pasożyty i alergeny. Zespół hipereozynofilowy oznacza więc zbyt wysoki poziom białych krwinek.

Norma eozynofili we krwi obwodowej to 350-400/ml u dorosłych i 700/ml u dzieci. Zespół hipereozynofilowy dzielimy na 3 stopnie jego natężenia:

 • łagodny (600-1500 komórek na mm3),
 • umiarkowany (1500-5000 komórek na mm3),
 • ciężki (powyżej 5000 komórek na mm3).

Odmiana łagodna nie wywołuje żadnych objawów i nie jest niebezpieczna, czasem nie jest także zaliczana do zespołu hipereozynofilowego, a określana jako podniesienie poziomu eozynofilów. Jednak już zespół hipereozynofilowy umiarkowany, czyli powyżej 1500 komórek na mm3, powoduje zatruwanie organizmu przez toksyczne substancje kationowe białek, cytokin i enzymów. Pojawiają się objawy, takie jak:

 • osłabienie,
 • gorączka,
 • brak apetytu,
 • chudnięcie.

Jeśli umiarkowany zespół hipereozynofilowy jest wywołany przez reakcję alergiczną, jego objawy zaostrzają się wraz z podnoszeniem się poziomu eozynofili w organizmie i krwi.

W przypadku ciężkiego zespołu hipereozynofilowego konieczne jest jak najszybsze leczenie polegające na obniżeniu poziomu eozynofilów, natomiast przy zespole hipereozynofilowym umiarkowanym leczenie uzależnione jest od wyników badań.

Zespół hipereozynofilowy pojawia się także podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych i w okresie rekonwalescencji. Ich poziom waha się także wskutek wahań hormonalnych, stresu, emocji, zmęczenia, wychłodzenia.

Anna Szozda, ponad rok temu

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Sułek K. (red.), Hematologia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-70-X
 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2

Źródła zewnętrzne

Krew i naczynia krwionośne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół hipereozynofilowy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 3 godziny temu

12

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół hipereozynofilowy
Zespół hipereozynofilowy

Eozynofile - zdjęcie mikroskopowe

Eozynofile - zdjęcie mikroskopowe

Najwięcej eozynofili wytwarza się podczas rekonwalescencji - usuwane zostają wtedy szkodliwe białka, bakterie i wirusy z organizmu.

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Emocje

Forma zazdrości

Forma zazdrości

Zespół Otella charakteryzuje się brakiem zaufania, agresją, chęcią kontrolowania i sprawowania nadzoru nad drugą osobą.

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO)

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, w efekcie następuje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej, która staje (...) . Czasami pojawia się ból i nadwrażliwość na światło. Powieki sprawiają wrażenie ciężkich. Zespół...

Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Zespół Klippla-Feila. Na zdjęciu widoczne jest charakterystyczne dla tej choroby skrócenie szyi.

Zespół Cushinga - objawy, diagnostyka, leczenie

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Kortyzol wywiera znaczny wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresowym na równi z adrenaliną.