Trwa ładowanie...

Działanie mózgu u kobiet zmienia się wraz z wahaniem poziomu hormonów

Avatar placeholder
13.11.2017 15:15
Działanie mózgu u kobiet zmienia się wraz z wahaniem poziomu hormonów
Działanie mózgu u kobiet zmienia się wraz z wahaniem poziomu hormonów

Mimo że już od jakieś czasu wiadomo, że struktura mózgu nawet w dorosłości nie jest niezmienna, ostatnio badacze dokonali niezwykłego odkrycia. Naukowcy z Instytutu Nauk Kognitywnych i Neuronauk im. Maxa Plancka zauważyli, że mózg jest nie tylko w stanie dostosować się do zmieniających się warunków w długotrwałych procesach, ale może nawet ewoluować co miesiąc.

Jak się okazuje, struktura mózgu kobiety zmienia się wraz ze zmianą poziomu hormonów
Jak się okazuje, struktura mózgu kobiety zmienia się wraz ze zmianą poziomu hormonów (123RF)

Naukowcy zaobserwowali, że u kobiet równolegle do zmian poziomu estrogenu podczas całego cyklu menstruacyjnego struktury hipokampa (część mózgu, która odpowiada za nastrój, emocje i wspomnienia) także ulega modyfikacjom.

Każdego miesiąca kobiety doświadczają wahań poziomu hormonów w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jak się okazuje, oznaczają one nie tylko przejścia pomiędzy dniami płodnymi a niepłodnymi. Te wahania poziomu hormonów również wpływają na zmianę struktury mózgu z zadziwiającą regularnością, na co wskazują wyniki badań nad wpływem hormonów na strukturę mózgu w Instytucie Maxa Plancka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

„Okazało się, że równolegle do wzrostu stężenia estrogenów, które prowadzą do owulacji, hipokamp zwiększa swoją objętość – szarej, a także białej istoty" – wyjaśnia Claudia Barth, pierwszy autor badania, które zostało opublikowane w renomowanym czasopiśmie „Scientific Reports”.

W jaki sposób te zmiany struktur mózgowych wpływają na zachowanie i specyficzne zdolności poznawcze, nie jest jeszcze wyjaśnione. Ale neurolodzy mają jedną teorię.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego [17 zdjęć]

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne

zobacz galerię

Jak twierdzą, hipokamp w kluczowy sposób wpływa na stan naszego nastroju, naszych emocji i pamięci. Badanie przeprowadzone na myszach udowodniło, że ta struktura mózgu odpowiada nie tylko za różne zachowania, ale też niektóre z nich są wynikiem cyklu menstruacyjnego kobiety.

Czy te obserwacje są ważne również dla ludzi, musi być sprawdzone w dalszych analizach. Po przetestowaniu wyników pierwszego badania pilotażowego dotyczącego związku pomiędzy poziomem estrogenu i zachowaniem struktur hipokampa wśród większej grupy uczestników, naukowcy będą badać wpływ tych czynników na zachowanie.

„Jeżeli okaże się, na przykład, że kobiety w niektórych fazach cyklu są szczególnie podatne, mogą one zostać poddane badaniu" – wyjaśniają autorzy badania. Może to odbywać się w określonym czasie.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

Na podstawie tych ustaleń neurolodzy położyli fundament pod ogólny cel – zbadanie natury zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który dotyka jedną na dwanaście kobiet. Te panie skarżą się na ciężkie objawy fizyczne i psychiczne, takie jak apatia lub wahania nastroju porównywalne do epizodu depresyjnego.

„Aby lepiej zrozumieć tę chorobę, musimy najpierw dowiedzieć się, jak funkcjonuje mózg zdrowej kobiety. Dopiero wtedy możemy ujawnić różnice u osób dotkniętych zespołem napięcia przedmiesiączkowego" – mówi Julia Sacher.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze