Histerektomia przezpochwowa z asystą laparoskopową
Histerektomia to usunięcie macicy. W niektórych przypadkach usuwa się także jajniki i jajowody. Najczęściej przeprowadza się histerektomię w przypadku występowania mięśniaków gładkokomórkowych (30% przypadków), nieprawidłowego krwawienia (20%), endometriozy (20%), wypadania narządów płciowych (15%) i przewlekłego bólu miednicy (10%). Rak macicy to rzadki, ale poważny powód usunięcia macicy.
1. Jak wygląda zabieg laparoskopowy?
Laparoskop to rurka, dzięki której można obejrzeć wnętrze jamy brzusznej. Wprowadza się ją przez małe nacięcie na brzuchu. W ten sposób wprowadzane są także pozostałe narzędzia używane w czasie zabiegu. Histerektomia przezpochwowa z asystą laparoskopową pozwala na usunięcie macicy, a jeśli trzeba także jajników i jajowodów. Nie każda histerektomia powinna być prowadzona w ten sposób. Jej rodzaj zależy od schorzenia, kondycji pacjentki i historii medycznej.
2. Przebieg laparoskopii i zalecenia po zabiegu
Podczas zabiegu laparoskopowego wykonuje się trzy lub więcej niewielkich (5-10 mm) nacięć w brzuchu, by wprowadzić nimi narzędzia. Chirurg wprowadza następnie laparoskop, dzięki któremu obraz jamy brzusznej oglądany jest na monitorze i pozwala na działanie lekarzowi. Chirurg wykonuje nacięcie poniżej pępka i za pomocą niego wprowadza do jamy brzusznej dwutlenek węgla, który podnosi ściany brzucha powyżej organów. Daje to chirurgowi lepszy widok, gdy zostanie już wprowadzony laparoskop. Urządzenie ma zamontowaną kamerę i chirurg na monitorze obserwuje wnętrze jamy brzusznej, sprawdzając, czy można wykonać laparoskopię. Jeśli tak, lekarz wykonuje kolejne nacięcia, których rozmieszczenie i ilość zależy od prowadzonej operacji.
3. Powikłania zabiegu laparoskopowego w obrębie miednicy mniejszej
Pomimo, iż laparoskopia należy do stosunkowo małoinwazyjnych i obarczonych niskim ryzykiem powikłań zabiegiem, niekiedy zdarza się, że do nich dochodzi. Najczęstszymi powikłaniami operacji laparoskopowych są uszkodzenia i perforacje jelit, niezatamowanie krwawienia lub jego przeoczenie. Czasami w trakcie zabiegu może się okazać, że miejsce zmienione chorobowo wymaga większego zabiegu i następuje konwersja do operacji metodą tradycyjną.
4. Przebieg histerektomii przezpochwowej z asystą laparoskopową
Histerektomia przezpochwowa z asystą laparoskopową rozpoczyna się od wykonania małych nacięć, przez które wprowadzony zostanie laparoskop i inne narzędzia chirurgiczne. Dzięki kamerze na laparoskopie lekarz obserwuje wnętrze ciała. Za pomocą narzędzi chirurgicznych macica oddzielana jest od miednicy. Jajniki i jajowody również, jeśli jest taka potrzeba. Organy są następnie usuwane przez nacięcie w pochwie. Operacja ta trwa przeważnie dłużej i jest droższa, a czasami bardziej niebezpieczna. Zaletą jest natomiast to, że nacięcia są małe, blizny, ból i czas powrotu do zdrowia krótszy. Jest także mniej obciążająca dla organizmu. Pacjentka budzi się na sali pooperacyjnej, często z maską tlenową na twarzy.
Wieczorem, po operacji pacjentka może zacząć przyjmować płyny, a następnego dnia otrzyma pożywienie stałe. Mogą pojawić się nudności i wymioty, co po znieczuleniu występuje często. Już dzień po operacji pacjentka jest zachęcana do wstawania z łóżka. Ruch zmniejsza możliwość wystąpienia takich komplikacji, jak zapalenie płuc czy zakrzepy żył. Po powrocie do domu pacjentka powinna stopniowo zwiększać swoją aktywność. Najlepszym ćwiczeniem są spacery.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.