Histigen - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Histigen to lek stosowany doustnie w przypadku zespołu Meniere’a, który charakteryzują zawroty głowy, niedosłuch i szumy uszne. Histigen utrzymuje dobrą jakość słuchu i niweluje uciążliwe dolegliwości. Jakie sa przeciwwskazania do zastosowania leku Histigen? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po jego zażyciu?
1. Wskazania do stosowania leku Histigen
Histigen to lek stosowany doustnie. Każda tabletka zawiera 24 mg dichlorowodorku betahistyny oraz 210 mg jednowodnej laktozy. Wskazaniem do jego zażywania jest zespół Meniere’a, który charakteryzują zawroty głowy, szumy uszne i utrata słuchu.
Choroba Meniere'a to schorzenie ucha wewnętrznego, które zwykle dotyka pacjentów w wieku 30-50 lat bez względu na płeć. Najczęściej atakuje jedno ucho, ale u około 45% pacjentów choroba rozwija się w obu.
Objawy zespołu Meniere’a to silne i nawracające zawroty głowy, pogłębiający się niedosłuch, szumy uszne oraz uczucie napełnienia przewodu słuchowego. Lek Histigen hamuje rozwój choroby i utrzymuje jakość słuchu przez długi czas. Ponadto, preparat znacznie osłabia objawy schorzenia.
2. Przeciwwskazania do stosowania leku Histigen
Stosowanie leku Histigen wyklucza nadwrażliwość na betahistynę oraz na inne składniki preparatu. Ponadto, zażywanie preparatu niemożliwe jest także przez pacjentów, u których stwierdzono obecność guza chromochłonnego nadnerczy.
3. Dawkowanie leku Histigen
Histigen należy zażywać doustnie, najlpiej w trakcie posiłku, ponieważ w ten sposób najlepiej wchłaniają się składniki preparatu. Leczenia nie można rozpoczynać bez konsultacji ze specjalistą, który ustali bezpieczne dawkowanie. Zwykle środek jest przepisywany w następujących ilościach:
- dorośli - 12-24 mg dwa razy na dobę,
- dzieci i młodzież - nie zaleca się stosowania leku u osób poniżej 18. roku życia.
Osoby w podeszłym wieku oraz pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie wymagają modyfikacji dawkowania leku Histigen.
4. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Histigen
- nudności,
- zaburzenia trawienia,
- bóle żołądka i jelit,
- wzdęcia,
- gazy,
- bóle głowy,
- senność,
- świąd,
- wysypka,
- pokrzywka.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.