Trwa ładowanie...

HIV - metoda Western blot

Avatar placeholder
08.08.2023 16:34
HIV - metoda Western blot
HIV - metoda Western blot

Testy na HIV metodą Western blot umożliwia wykrycie w organizmie osoby badanej przeciwciał swoistych dla tego wirusa. Testy Western blot wykonywane są w celu ewentualnego potwierdzenia zakażenia wirusem HIV w przypadku, gdy próbka surowicy poddawana testom przesiewowym wykazała wynik dodatni. Badanie na HIV wykonywane jest u kobiet w ciąży, aby zapobiec nieświadomemu zakażeniu dziecka. Tego typu test na HIV wykonywany jest przede wszystkim u osób przyjmujących narkotyki drogą dożylną oraz u osób chcących oddać krew czy spermę do sztucznego zapłodnienia.

spis treści

1. Kiedy przeprowadzane jest badanie Western blot na HIV?

Testom na HIV powinny poddać się osoby podejmujące ryzykowne zachowania. Należą do nich osoby:

  • przyjmujące w sposób dożylny środki odurzające;
  • przyjmujące inne substancje z użyciem igieł i strzykawek wspólnych dla kilku osób;
  • u których wykonano tatuaż niesterylnym sprzętem;
  • prowadzące aktywne życie seksualne bez zabezpieczeń, szczególnie osoby mające kilku partnerów seksualnych;
  • cierpiące na chorobę przenoszoną drogą płciową.
Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Testom na HIV powinny się także poddać kobiety planujące zajście w ciążę. Konieczność ta wynika z faktu, iż do zakażenia wirusem HIV może dojść całkowicie nieświadomie. Wykrycie wirusa u matki w dużym stopniu umożliwia uniknięcie przeniesienia zakażenia na dziecko. To badanie na HIV wykonywane jest głównie przy dodatnim wyniku testu przesiewowego na obecność przeciwciał HIV we krwi. Badanie na HIV wykonywane jest także u osób, u których występują ostre infekcje, grzybicze zapalenie płuc czy mięsak Kaposiego.

2. Na czym polegają testy HIV metodą Western blot?

Test Western blot polega na wyszukiwaniu w badanej krwi przeciwciał przeciw konkretnym antygenom wirusa. Pierwszym etapem badania jest poddawanie denaturacji i rozłożeniu na składniki wirusa otrzymanego z hodowli komórkowej. Po tym składniki nanoszone są na błonę nitrocelulozową. Na paskach, w odpowiednich miejscach, oznaczone są białka HIV. Następnie paski poddawane są działaniu badanej surowicy. Jeśli występują w niej przeciwciała skierowane przeciw danym białkom (wskazujące na zakażenie HIV), nastąpi reakcja połączenia ich z antygenami, w wyniku czego na pasku pojawi się prążek.

Kiedy wykonać test na HIV?
Po 3 - 12 tygodniach od zakażenia możliwe jest wykrycie w organizmie przeciwciał przeciwwirusowych. Dlatego też test na HIV powinien być wykonany 3 miesiące po ryzykownej sytuacji, w wyniku której mogło dojść do zakażenia. Zbyt wczesne wykonanie testu grozi uzyskaniem wyniku błędnie negatywnego. Okres od zakażenia do wytworzenia przez układ immunologiczny przeciwciał nazywa się „okienkiem immunologicznym”.

3. Wyniki badania na HIV metodą Western blot

Test Western blot może dać wynik:

  • dodatni – obecność wirusa HIV w organizmie (nie jest równoznaczna z zachorowaniem na AIDS);
  • ujemny – może oznaczać brak zakażenia wirusem lub że badanie wykonane zostało w tzw. „okienku immunologicznym”;
  • nieokreślony – niekompletny wzór prążków na pasku nitrocelulozy – po kilku tygodniach lub miesiącach niezbędne jest powtórzenie testu.

Gdzie wykonać badanie na HIV?
Test w kierunku HIV można wykonać w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych Krajowego Centrum ds. AIDS. W punktach tych testy na HIV wykonywane są anonimowo, bez skierowania i bezpłatnie.
Testy na HIV są kluczowe w diagnostyce HIV i leczeniu zakażenia tym wirusem. Tylko dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia możliwe jest podjęcie odpowiedniej terapii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Normy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze