Przejdź na WP

HSV

HSV to niezwykle rozpowszechniony wirus odpowiedzialny za zachorowania na opryszczkę pospolitą. Wyróżnia się 2 typy tego wirusa, czyli HSV-1 i HSV-2, przy czym ten pierwszy wywołuje opryszczkę wargową, a drugi opryszczkę płciową. Szacuje się, że nawet co piąta osoba dorosła może być zarażona wirusem HSV. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, przez co wielu chorych nie jest świadomych, iż doszło u nich do zakażenia. Największe zagrożenie wirus opryszczki stanowi wśród kobiet w ciąży.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści
Wyleczalność opryszczki narządów płciowych
Wyleczalność opryszczki narządów płciowych

Kiedy wirus opryszczki przedostanie się do organizmu, nawet po wyeliminowaniu infekcji zawsze w nim pozostaje...

zobacz galerię

1. Objawy opryszczki płciowej

Zakażenie wirusem HSVnie zawsze wywołuje rozwój choroby i pojawienie się objawów. Jeśli jednak do tego dojdzie, zazwyczaj w ciągu 2 tygodni od zakażenia u chorego pojawiają się swędzące pęcherzyki, z czasem przekształcające się w bolesne ranki. Objawami opryszczki płciowej są także: złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i ból przy oddawaniu moczu.

U kobiet opryszczkowe owrzodzenia mogą pojawić się nie tylko na zewnętrznych narządach płciowych. Występują również owrzodzenia cewki moczowej, nadżerki w pochwie lub nadżeki w szyjce macicy.

Nawet jeśli objawy ustąpią, nie oznacza to wcale, że wirus HSV został wyeliminowany. W rzeczywistości pozostaje on w organizmie i ujawnia się około 4-5 razy w ciągu roku. Najbardziej bolesny i dotkliwy jest pierwszy epizod opryszczki. Z czasem stają się one rzadsze i mniej dokuczliwe. Zwykle o nawrocie objawów świadczą swędzenie i pieczenie występujące na około 2 dni przed pojawieniem się owrzodzeń, które lokalizują się wyłącznie po jednej stronie genitaliów.

2. Drogi zakażenia wirusem HSV i leczenie opryszczki płciowej

Wirus HSV przenoszony jest podczas bliskiego kontaktu z osobą zakażoną poprzez niewielkie uszkodzenia w skórze lub śluzówce. Do zakażenia wirusem HSV-2 dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Opryszczką płciową można się zarazić, nawet jeśli u partnera nie występują objawy tej choroby. Możliwy jest także rozwój opryszczki narządów płciowych w wyniku zakażenia wirusem HSV-1 podczas kontaktów płciowo-płciowych lub oralno-płciowych.

Niestety nie istnieje lek, który mógłby całkowicie wyleczyć opryszczkę. Jedyne dostępne formy leczenia opryszczkimają na celu złagodzenie objawów i zmniejszenie ryzyka zarażenia partnera. Leki te występują w formie kremów i maści przeciwzapalnych oraz farmaceutyków doustnych. Przyjmowanie ich zmniejsza częstotliwość nawrotów opryszczki.

3. Wpływ opryszczki płciowej na ciążę

Konsekwencje rozwinięcia się objawów opryszczki płciowej u kobiety ciężarnej mogą być bardzo poważne. Ze względu na ryzyko zarażenia dziecka podczas porodu, zalecane jest w tym przypadku wykonanie cesarskiego cięcia. W wyniku zakażenia, wirus HSV zagnieżdża się w zwojach nerwowych noworodka i może doprowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym, a nawet do zgonu dziecka w wyniku poronienia.

Opryszczka płciowa jest niezwykle nieprzyjemną chorobą, której można zapobiec jedynie przez unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych i wierność jednemu partnerowi, u którego nie stwierdzono wirusa HSV. W przypadku podejrzenia zakażenia należy zgłosić się na badania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy