Trwa ładowanie...

HSV - drogi zakażenia HSV, objawy i leczenie opryszczki płciowej, ciąża

HSV - drogi zakażenia HSV, objawy i leczenie opryszczki płciowej, ciąża
HSV - drogi zakażenia HSV, objawy i leczenie opryszczki płciowej, ciąża

HSV to niezwykle rozpowszechniony wirus odpowiedzialny za zachorowania na opryszczkę pospolitą. Wyróżnia się dwa typy tego wirusa - HSV-1 i HSV-2, przy czym ten pierwszy wywołuje opryszczkę wargową, a drugi opryszczkę płciową. Szacuje się, że nawet co piąta osoba dorosła może być zarażona wirusem HSV. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, przez co niektóre osoby nie są świadome, że doszło do zakażenia. Największe zagrożenie wirus opryszczki stanowi dla kobiet w ciąży.

spis treści

1. Drogi zakażenia wirusem HSV

Wirus HSV przenoszony jest podczas bliskiego kontaktu z osobą zakażoną poprzez niewielkie uszkodzenia w skórze lub śluzówce. Do zakażenia wirusem HSV-2 dochodzi podczas kontaktów seksualnych.

Opryszczką płciową można się zarazić, nawet jeśli u partnera nie występują objawy tej choroby. Możliwy jest także rozwój opryszczki narządów płciowych w wyniku zakażenia wirusem HSV-1 podczas kontaktów płciowo-płciowych lub oralno-płciowych.

2. Objawy opryszczki płciowej

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zakażenie wirusem HSVnie zawsze wywołuje rozwój choroby i pojawienie się objawów. Jeśli jednak do tego dojdzie, zazwyczaj w ciągu 2 tygodni od zakażenia u chorego pojawiają się swędzące pęcherzyki, z czasem przekształcające się w bolesne ranki.

Objawami opryszczki płciowej są także: złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i ból przy oddawaniu moczu. U kobiet opryszczkowe owrzodzenia mogą pojawić się nie tylko na zewnętrznych narządach płciowych.

Występują również owrzodzenia cewki moczowej, nadżerki w pochwie lub w szyjce macicy. Nawet jeśli objawy ustąpią, nie oznacza to wcale, że wirus HSV został wyeliminowany.

W rzeczywistości pozostaje on w organizmie i ujawnia się około 4-5 razy w ciągu roku. Najbardziej bolesny i dotkliwy jest pierwszy epizod opryszczki, z czasem stają się one rzadsze i mniej dokuczliwe.

Zwykle o nawrocie objawów świadczą swędzenie i pieczenie występujące na około 2 dni przed pojawieniem się owrzodzeń, które lokalizują się wyłącznie po jednej stronie genitaliów.

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych
Wyleczalność opryszczki narządów płciowych

Kiedy wirus opryszczki przedostanie się do organizmu, nawet po wyeliminowaniu infekcji zawsze w nim

zobacz galerię

3. Leczenie opryszczki płciowej

Niestety nie istnieje lek, który mógłby całkowicie wyleczyć opryszczkę. Jedyne dostępne metody mają na celu złagodzenie objawów i zmniejszenie ryzyka zarażenia partnera. Leki te występują w formie kremów i maści przeciwzapalnych oraz farmaceutyków doustnych. Przyjmowanie ich zmniejsza również częstotliwość nawrotów opryszczki.

4. Wpływ opryszczki płciowej na ciążę

Konsekwencje rozwinięcia się objawów opryszczki płciowej u kobiety ciężarnej mogą być bardzo poważne. Ze względu na ryzyko zarażenia dziecka podczas porodu, zalecane jest w tym przypadku wykonanie cesarskiego cięcia.

W wyniku zakażenia, wirus HSV zagnieżdża się w zwojach nerwowych noworodka i może doprowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym, a nawet do zgonu dziecka.

Opryszczka płciowa jest niezwykle nieprzyjemną chorobą, której można zapobiec jedynie przez unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych i wierność jednemu partnerowi, u którego nie stwierdzono wirusa HSV.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze