Trwa ładowanie...

Hugh Jackman zmagał się z rakiem. "Proszę, nie bądź tak głupi, jak ja"

Avatar placeholder
28.06.2023 16:54
Hugh Jackman przestrzega: Używaj kremów przeciwsłonecznych. 10 lat temu zdiagnozowano u niego raka
Hugh Jackman przestrzega: Używaj kremów przeciwsłonecznych. 10 lat temu zdiagnozowano u niego raka (Getty Images)

Hugh Jackman zmagał się z rakiem skóry. Aktor nauczony własnym doświadczeniem od wielu lat apeluje o stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Jak mogą objawiać się nowotwory skóry?

spis treści

1. Rak skóry Hugh Jackmana

Hugh Jackman to australijski aktor znany między innymi z roli Wolverina w serii "X-Men". W 2013 roku żona namówiła go na wizytę u lekarza ze względu na pojawienie się niepokojącego pieprzyka na jego nosie.

Znamię okazało się być rakiem podstawnokomórkowym skóry. Diagnoza była kompletnym zaskoczeniem dla aktora. Choć zmiana została usunięta, choroba okazała się wyjątkowo uporczywa, bo nowotwór kilkakrotnie powracał.

Ostatni alarm pojawił się w kwietniu 2023 roku. Na szczęście biopsja dała negatywny wynik. Hugh Jackman wykorzystał swoją popularność, by zwiększać świadomość.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Proszę, nie bądź tak głupi, jak ja. Badaj się. I używaj kremów przeciwsłonecznych!" – apelował do fanów.

Aktor również przyznał się, że przed diagnozą nie stosował kremów z filtrem. Od chwili, gdy dowiedział się o raku, jest jednak bardzo świadomy zagrożeń związanych ze słońcem i chroni skórę przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku.

2. Rak podstawnokomórkowy skóry

Czym jest rak podstawnokomórkowy skóry i jak się objawia? To najczęściej występujący nowotwór skóry, który rozwija się z nierogowaciejących komórek warstwy podstawnej naskórka. Szczególnie narażone są obszary ciała, które często wystawiamy na słońce.

Lekarze podkreślają jednak, że nowotwór skóry może zaatakować dowolny obszar ciała, nawet błony śluzowe. Przebieg raka podstawnokomórkowego skóry jest raczej powolny i rzadko powoduje przerzuty, ale ma tendencję do powracania.

Rak podstawnokomórkowy najczęściej objawia się w postaci niewielkiej ranki pokrytej strupem. Czasem ujawnia się owrzodzenie, może się też łuszczyć i być zaczerwieniona. Leczenie najczęściej polega na usunięciu zmiany nowotworowej.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze