Trwa ładowanie...

Najlepsza godzina, by położyć się spać

Avatar placeholder
27.11.2018 14:48
Regularny sen to podstawa regeneracji naszego organizmu
Regularny sen to podstawa regeneracji naszego organizmu (123rf.com)

Naukowcy po raz kolejny wzięli się za badania nad ludzkim snem. Tym razem ustalili, o której godzinie należy chodzić spać, by rano obudzić się świeżym i wypoczętym. Niestety, nie wszystkim ich odkrycie może się spodobać.

1. Najlepsza pora na sen

''Ranne ptaszki" nie będą miały problemu, aby obudzić się jeszcze przed wschodem słońca. Typowe ''sowy'' zrobią wszystko, by móc spać jak dłużej. Dlatego też swoje obowiązki często kończą późnym wieczorem. Naukowcy przekonują, że najlepsza godzina, by pójśc spać i obudzić się wypoczętym to 20:45.

Brak snu sprzyja chorobie. Sprawdź co się dzieje, gdy za mało śpisz.
Brak snu sprzyja chorobie. Sprawdź co się dzieje, gdy za mało śpisz. [7 zdjęć]

Na problemy ze snem skarży się co drugi Polak. Jeśli występują one sporadycznie, nie ma powodów do obaw.

zobacz galerię

2. Sen dobry dla regeneracji organizmu

Podczas spania twoje ciało regeneruje się. Dla zdrowia bardzo ważna jest również rutyna snu. Na czym polega? Staraj się kłaść do łóżka i wstawać zawsze o tych samych porach. Regularny sen polepsza również jakość snu. Ważne jest jednak, by rytm ten utrzymywać również w weekendy. Nie pozwalaj sobie na dodatkowe odsypianie w wolne dni.

Zobacz film: "Dysania. Bardzo trudna pobudka"

Pamiętaj również o tym, aby odpowiednio przygotować się do snu i wyciszyć. Przed zaśnięciem wyłącz urządzenia, które emitują sztuczne światło. W zamian poczytaj ulubioną książkę. Te czynności mają na celu uspokoić cię. Pamiętaj, że metoda ta wymaga czasu, aby organizm mógł w pełni dostosować się do zmian. Warto spróbować – w nagrodę będziesz wypoczęty, pełen energii i gotowy do działania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij namprzez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Metoda, dzięki której można zasnąć w 10 minut.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze