Ile kosztują najdroższe leki w Polsce?

Coraz częściej mówi się o zbiórkach na leki ratujące nie tylko zdrowie, ale i życie. Pacjentów nie stać na ich kupno nawet z pomocą NFZ. Obecnie najdroższym lekiem refundowanym jest Remodulin na tętnicze nadciśnienie płucne. Jego cena hurtowa wynosi ponad 90 tys. złotych.

Od czego zależy cena leków?

"W Polsce nawet na chorowanie trzeba mieć pieniądze" - słyszymy. I jest w tym sporo racji. Mieszkańców naszego kraju coraz częściej nie stać na leki. Nawet na te refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego są takie drogie?

- Ceny leków, tak jak ceny wszelkich innych towarów i usług spotykane w pozostałych branżach, są kształtowane m.in. w oparciu o techniczne koszty produkcji, prawo popytu i podaży, z uwzględnieniem konkurencji innych producentów oraz na podstawie obserwacji sytuacji rynkowej – mówi Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

Najdroższe są innowacyjne produkty lecznicze. To właśnie w ich przypadku potrzeba dużych kwot pieniędzy. Dlaczego? Odnajdywanie substancji czynnej o pożądanych właściwościach jest niezwykle kosztowne.

- Istotne są też badania kliniczne (w szczególności trzy pierwsze fazy) dowodzące skuteczności i bezpieczeństwa leku. Sam proces produkcji pozostaje najczęściej tajemnicą przedsiębiorcy, a wiele leków wciąż jest objętych patentami, stąd realne koszty produkcji substancji czynnych pozostają nieznane – dodaje rzeczniczka.

Jakie są najdroższe leki obecnie refundowane?

Remodulin

Na pierwszym miejscu wykazu sporządzonego w oparciu o oficjalną cenę hurtową brutto widniejącą na Obwieszczeniu MZ jest Remodulin. To lek na tętnicze nadciśnienie płucne. Zawiera on substancję czynną zwaną Treprostynilum. Kosztuje ok. 90 tys. złotych.

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, w Polsce zapada na tę chorobę około 38-70 osób rocznie.

Yervoy

Następnie na liście znajduje się Yervoy – lek stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych. Znajdziemy w nim Ipilimumabum. Kosztuje ponad 77 tys. złotych.

Statystycznie w Polsce na czerniaka choruje już ponad 1,2 tys. mężczyzn i 1,3 tys. kobiet.

Harvoni

Trzecie miejsce zajmuje lek Harvoni z Ledipasvirum i Sofosbuvirum w składzie. Podaje się go w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C z terapią bezinterferonową. Zapłacimy za niego ponad 73 tys. złotych.

Sovaldi

Sovaldi, lek z substancją czynną Sofosbuvirum w składzie, kosztuje ponad 65 tys. złotych. Podobnie jak Harvoni, stosuje się go w przypadku WZW typu C.

Zepatier

Następnie mamy Zepatier, lek z Elbasvirum i Grazoprevirum. Tak jak poprzednie, stosowany jest w leczeniu WZW typu C. Jego cena to ok. 48 tys. złotych.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołuje wirus HCV, który przenosi się przez krew. W samej tylko Polsce wirusem tym zakażonych jest ponad 200 tys. osób. Na całym świecie ta liczba wynosi ok. 170 mln.

Jak dodaje Milena Kruszewska, obecnie olbrzymią szansą dla całego sektora farmaceutycznego (a w szczególności dla pacjentów i płatnika publicznego) są leki odtwórcze, generyczne oraz leki biopodobne.

10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają

Wypadają ci włosy? Pomoże ci najczęściej traktowana tylko jako chwast pokrzywa. Jest ona prawdziwą bombą witaminową. Napar z liści pokrzywy zadziała na...

- Ich wprowadzanie powinno przyczynić się do obniżenia kosztów leczenia wielu obecnie stosowanych terapii – komentuje rzeczniczka.

W najdroższej dziesiątce leków refundowanych znalazły się jeszcze Zepatier i Daklinza (również stosowane w leczeniu WZW typu C), Tafinlar podawany w przypadku czerniaka i Lemtrada. Ostatni lek przepisuje się na stwardnienie rozsiane. Kosztuje ok. 33 tys. złotych.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 2 miesiące temu

Leki

Komentarze (8)
~ehhh
~ehhh 2 miesiące temu

Koszt nowego leku to ok 1 mld dolarow wydane w ciagu 20 lat badan. Wiec nie dziwne ze nowe leki tyle kosztuja. Poza tym pracuja nad nimi zachodnie firmy, bo polskich na to nie stac. A pracownik na zachodzie nie przyjdzie do pracy tak jak polski farmaceuta za 4 tys na reke.

Odpowiedz
~chemik medyczny
~chemik medyczny 2 miesiące temu

@~Ryszard:Cały proces od wytypowania cząsteczki aktywnej spośró tysięcy zsyntetyzowanych do wprowadzenia na rynek jest po pierwsze czasochłonny, wymaga zaangażowania specjalistów z wielu dziedzin. Z tym wszystkim wiążą się ogromne wydatki rzędu kilkudziesięciu mln dolarów. Poczytaj troszkę na temat badań klinicznych.....

Odpowiedz
~Bertina
~Bertina 2 miesiące temu

musi być atak kosmitów abyśmy w końcu zrozumieli, że leczymy ludzi- CZŁOWIEK CZŁOWIEKA! więc skąd takie kosmiczne kwoty za leki, za aparatury a zwłąszcza dla DZIECI! Ludzie nie badzmy az tak łąsi na pienaidze bo sami mozemy zachorowac i zadne pieniadze świata nas nie wyleczą!!!! CHORY ŚWIAT

Odpowiedz
~e3rdf
~e3rdf 2 miesiące temu

jako chemik miałem praktyki np Polfie, znałem zakłady ,gdzie produkowano takie rzeczy , że świat nawet nie otrzymywał takiej czystości substancji czystej .Swat 80 a my 90% czystości i można powiedzieć instalacja na zachodzie na złom bo nie chromonikiel. Sprzedało się Polfę i inne zakłady to leki drogie , a synteza takie go leku w dobie dzisiejszej technologii ile mogłaby Polskę kosztować 1000 zł kilogram pigułek, może więcej ale niech kosztuje nawet 5000 zł gdzie reszta kasy ? tak sie doi głupie państwa . Kupuje się zakłady i wprowadza się produkcję suplementów , które nikomu nie służą

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc