Infekcje intymne a podróże
Objawem infekcji intymnej jest świąd pochwy i pieczenie w okolicy intymnej, a także wydzielina pochwowa o nieprzyjemnym zapachu, zmienionej barwie i konsystencji. Aby zapobiec rozwojowi chorób narządów płciowych w trakcie podróży, należy zadbać o równowagę flory bakteryjnej pochwy jeszcze przed wyruszeniem w drogę, a w dniu wyjazdu założyć luźną spódnicę i bawełnianą bieliznę. W przypadku zaobserwowania symptomów choroby intymnej należy zastosować globulki dopochwowe.
1. Przyczyny infekcji intymnych w podróży
W trakcie podróży lub po powrocie z urlopu wiele kobiet skarży się na choroby układu moczowo-płciowego (na przykład grzybicę lub stan zapalny pochwy). Podatność na infekcje intymne w podróży wynika z ograniczonych możliwości dbania o higienę intymną.
Wielogodzinna jazda samochodem lub pociągiem wiąże się z utrudnionym dostępem do bieżącej wody. Wówczas pojawia się dyskomfort spowodowany brakiem możliwości odświeżenia się (wzięcia prysznica lub kąpieli) i zmiany bielizny.
Najmniej komfortowo czują się kobiety, które w czasie wyjazdu przechodzą comiesięczną menstruację. Podróż wiąże się z utrudnieniami związanymi z częstą wymianą środków higienicznych (należy zaopatrzyć bagaż w odpowiednią liczbę tamponów, podpasek i wkładek).
Objawy infekcji intymnej mogą pojawić się również jako następstwo kąpieli w publicznym basenie u celu wyprawy.
2. Higiena intymna w podróży
Profilaktyka zakażenia pochwy w podróży obejmuje przestrzeganie kilku zasad higieny intymnej, które dotyczą zarówno okresu przygotowań do wyjazdu, jak i czasu podróży do miejsca przeznaczenia.
Istotnym elementem zapobiegania chorobom intymnym jest zdrowa dieta. Aby uniknąć problemów ze zdrowiem intymnym, należy ograniczyć spożywanie słodyczy. Nadmierna ilość węglowodanów prostych w organizmie sprzyja bowiem namnażaniu się drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za rozwój zakażeń grzybiczych pochwy (na przykład grzybicę pochwy wywołuje drożdżak bielnik biały). Przed planowaną wyjazdem warto zadbać również o florę bakteryjną pochwy, spożywając jogurty naturalne.
Na czas podróży lepiej założyć luźną spódnicę niż obcisłe spodnie. Przewiewna sukienka zapewni dostęp powietrza do okolic intymnych. Warto wybrać bieliznę wykonaną z bawełny, która – w odróżnieniu od fig wykonanych z materiałów syntetycznych – pochłania wilgoć.
Po każdej wizycie w toalecie podczas przerw w podróży samochodem należy skorzystać z odświeżających chusteczek do higieny intymnej. Jeżeli w trakcie wyjazdu kobieta przechodzi owulację (związaną z obfitą wydzieliną z pochwy), powinna stosować bezzapachowe wkładki higieniczne. Zapachowe akcesoria mogą podrażnić śluzówkę pochwy.
3. Jak wyleczyć infekcję intymną w podróży?
Aby złagodzić natężenie symptomów infekcji intymnej w podróży, należy stosować globulki dopochwowe. W składzie tych środków farmaceutycznych znajduje się kwas mlekowy i witamina C, które pomagają odbudować naturalną równowagę mikrobiologiczną pochwy (przywracają kwaśny odczyn pH okolic intymnych).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.