​Infekcje intymne a podróże

Objawem infekcji intymnej jest świąd pochwy i pieczenie w okolicy intymnej, a także wydzielina pochwowa o nieprzyjemnym zapachu, zmienionej barwie i konsystencji. Aby zapobiec rozwojowi chorób narządów płciowych w trakcie podróży, należy zadbać o równowagę flory bakteryjnej pochwy jeszcze przed wyruszeniem w drogę, a w dniu wyjazdu założyć luźną spódnicę i bawełnianą bieliznę. W przypadku zaobserwowania symptomów choroby intymnej należy zastosować globulki dopochwowe.

1. Przyczyny infekcji intymnych w podróży

W trakcie podróży lub po powrocie z urlopu wiele kobiet skarży się na choroby układu moczowo-płciowego (na przykład grzybicę lub stan zapalny pochwy). Podatność na infekcje intymne w podróży wynika z ograniczonych możliwości dbania o higienę intymną.

Wielogodzinna jazda samochodem lub pociągiem wiąże się z utrudnionym dostępem do bieżącej wody. Wówczas pojawia się dyskomfort spowodowany brakiem możliwości odświeżenia się (wzięcia prysznica lub kąpieli) i zmiany bielizny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji
8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji [8 zdjęć]

Właściwości lecznicze miodu znane są od wieków. Na szczególne uznanie zasługuje jego działanie antybakteryjne...

zobacz galerię

Najmniej komfortowo czują się kobiety, które w czasie wyjazdu przechodzą comiesięczną menstruację. Podróż wiąże się z utrudnieniami związanymi z częstą wymianą środków higienicznych (należy zaopatrzyć bagaż w odpowiednią liczbę tamponów, podpasek i wkładek).

Objawy infekcji intymnej mogą pojawić się również jako następstwo kąpieli w publicznym basenie u celu wyprawy.

2. Higiena intymna w podróży

Profilaktyka zakażenia pochwy w podróży obejmuje przestrzeganie kilku zasad higieny intymnej, które dotyczą zarówno okresu przygotowań do wyjazdu, jak i czasu podróży do miejsca przeznaczenia.

Istotnym elementem zapobiegania chorobom intymnym jest zdrowa dieta. Aby uniknąć problemów ze zdrowiem intymnym, należy ograniczyć spożywanie słodyczy. Nadmierna ilość węglowodanów prostych w organizmie sprzyja bowiem namnażaniu się drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za rozwój zakażeń grzybiczych pochwy (na przykład grzybicę pochwy wywołuje drożdżak bielnik biały). Przed planowaną wyjazdem warto zadbać również o florę bakteryjną pochwy, spożywając jogurty naturalne.

Na czas podróży lepiej założyć luźną spódnicę niż obcisłe spodnie. Przewiewna sukienka zapewni dostęp powietrza do okolic intymnych. Warto wybrać bieliznę wykonaną z bawełny, która – w odróżnieniu od fig wykonanych z materiałów syntetycznych – pochłania wilgoć.

Po każdej wizycie w toalecie podczas przerw w podróży samochodem należy skorzystać z odświeżających chusteczek do higieny intymnej. Jeżeli w trakcie wyjazdu kobieta przechodzi owulację (związaną z obfitą wydzieliną z pochwy), powinna stosować bezzapachowe wkładki higieniczne. Zapachowe akcesoria mogą podrażnić śluzówkę pochwy.

3. Jak wyleczyć infekcję intymną w podróży?

Aby złagodzić natężenie symptomów infekcji intymnej w podróży, należy stosować globulki dopochwowe. W składzie tych środków farmaceutycznych znajduje się kwas mlekowy i witamina C, które pomagają odbudować naturalną równowagę mikrobiologiczną pochwy (przywracają kwaśny odczyn pH okolic intymnych).

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.