Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Większa skuteczność iniekcji steroidów niż leków doustnych w leczeniu nagłej utraty słuchu

Avatar placeholder
07.04.2017 14:18
Większa skuteczność iniekcji steroidów niż leków doustnych w leczeniu nagłej utraty słuchu
Większa skuteczność iniekcji steroidów niż leków doustnych w leczeniu nagłej utraty słuchu

Badania wskazują, iż zastrzyk z kortykosteroidów przy nagłym, idiopatycznym czuciowo-nerwowym ubytku słuchu daje podobne rezultaty jak steroidy doustne lub dożylne, a przy tym pozwala uniknąć skutków ubocznych tych leków.

spis treści

1. Nagła utrata słuchu

Nagły idiopatyczny (o nieznanych przyczynach) czuciowo-nerwowy (dotyczący nerwów czuciowych) ubytek słuchu to stan, który rozwija się w czasie do 72 godzin. Każdego roku problem ten dotyka od 5 do 20 osób na 100 000. Szacuje się jednak, że liczby te są większe, gdyż wiele osób, którym słuch wraca po krótkim czasie nie szuka pomocy lekarskiej. Standardowym leczeniem przy tej dolegliwości jest doustne podanie kortykosteroidów, które u niektórych pacjentów mogą wywołać działania niepożądane.

2. Badanie skuteczności iniekcji kortykosteroidów

Alternatywą dla kortykosteroidów doustnych może być podanie ich w formie zastrzyku bezpośrednio do ucha środkowego. Skuteczność obu tych metod sprawdzono na grupie pacjentów z jednostronnym czuciowo-nerwowym ubytkiem słuchu. Po 2 miesiącach od leczenia grupa pacjentów otrzymujących steroidy w zastrzyku zanotowała średnią poprawę słuchu o 28,7 dB, a grupa przyjmująca te leki doustnie – 30,7 dB. Różnica ta jest na tyle nieznaczna, że można prognozować, iż obie drogi podania leku dają podobną skuteczność. Iniekcje z kortykosteroidów można więc z powodzeniem stosować u chorych, u których doustne steroidy nie są wskazane.

W Polsce zaproponowano stanowisko Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego dotyczące zaleceń diagnostycznych i terapeutycznych dla nagłej głuchoty, które traktuje terapię dobębenkową jako alternatywną, wspomagającą lub ratunkową dla pacjentów u których nie uzyskano poprawy leczeniem doustnym lub dożylnym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze