Introwertyk – cechy. Introwertyk w pracy i w związku
Introwersja to jeden z typów osobowości występujący u około 25-46 proc. społeczeństwa. Osoby introwertyczne uważane są za nieśmiałe i skryte. Jaki naprawdę jest introwertyk i jak go zrozumieć?
1. Czym jest introwersja?
Podział na introwersję i ekstrawersję zaproponował w 1921 roku psychiatra Carl Gustav Jung. Termin introwersja pochodzi z łacińskich słów "intra" i "vertere", czyli "wewnątrz" oraz "zwracać się".
Introwertyk skupia się na własnych odczuciach wewnętrznych i przeżyciach. Świat zewnętrzny budzi u niego mniejsze zainteresowanie.
Przeciwieństwem introwersji jest ekstrawersja. Ekstrawertyk czerpie energię ze świata zewnętrznego, jest otwarty na nowe kontakty oraz wyróżnia się tym, że najpierw mówi, a później myśli.
Zazwyczaj ludzie mają część cech introwertycznych i część ekstrawertycznych. Tego typu osobowość określa się jako ambiwersję.
2. Jak rozpoznać introwertyka?
Introwertyk to osoba ceniąca sobie spokój oraz przebywanie we własnym towarzystwie. Oczywiście introwertycy lubią się spotykać i rozmawiać, ale zazwyczaj robią to w kameralnym towarzystwie.
W gronie swoich znajomych chętnie się wypowiadają i polemizują. Jednak, gdy w towarzystwie pojawi się ktoś obcy, szybko zamieniają się w słuchaczy. Duże imprezy lub koncerty to coś co odstrasza osoby o tym typie osobowości.
Introwertycy są osobami bardzo kreatywnymi, dzięki czemu wiele osób ze świata sztuki i kultury posiada tą osobowość. Najbardziej znane osoby będące introwertykami to m.in. Michał Anioł, Audrey Hepburn, Emma Watson lub J.K. Rowling.
Osoby o tym typie osobowości lubią wszystko planować. Daje to im poczucie spokoju i komfortu. W sytuacjach, gdy są przyparte do ściany mogą reagować nieracjonalnie.
Introwertyk zanim coś powie dokładnie to przemyśli. Jest dobrym słuchaczem i woli słuchać niż mówić. Osoby o osobowości introwertycznej są skromne, nie lubią się chwalić oraz głośno mówić o swoich osiągnięciach.
Typowe cechy introwertyka:
- Zyskuje energię w samotności;
- Woli słuchać niż mówić;
- Zanim coś powie dokładnie to przemyśli;
- Preferuje rozmowy w cztery oczy od tych w większym towarzystwie;
- Mówi wolno oraz z przerwami;
- Przyjaźnią nazywa jedynie głębokie relacje;
- Do skupienia się wymaga ciszy;
- Łatwiej uczy się czytając niż rozmawiając;
- Ma trudności w zapamiętywaniu twarzy lub nazwisk.
3. Introwertyk w pracy
Często uważa się, że lepszym pracownikiem jest ekstrawertyk. Jednak nie zawsze przebojowość lub łatwość nawiązywania kontaktów, znana u ekstrawertyków, jest kluczem do sukcesu. Jest wiele zawodów, gdzie introwertyk będzie mile widzianym pracownikiem.
Osoby o tym typie osobowości sprawdzą się jako copyrighterzy, redaktorzy, graficy lub bibliotekarze. Introwertyk dzięki temu, że jest świetnym słuchaczem, sprawdzi się jako doradca klienta lub sprzedawca. Po uważnym wysłuchaniu klienta będzie mógł dobrać produkt spełniający oczekiwania.
Ze względu na to, że osoba o cechach introwertycznych jest systematyczna, konsekwentna oraz lubiąca planować, może sprawdzić się na stanowiskach kierowniczych.
4. Introwertyk w związku
Flirtowanie nie należy do mocnych stron introwertyków. W związkach są jednak bardzo uczuciowi, oddani i troskliwi. Związki z introwertykiem wymagają cierpliwości i zrozumienia. Należy zaakceptować to, że osoba o tej osobowości będzie czasem wymagała ciszy i samotności.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.