Irygator do zębów - do czego służy i jak go używać. Irygator a aparat ortodontyczny
Irygator do zębów wspiera codzienną higienę jamy ustnej. Odpowiednie zabiegi powtarzane każdego dnia chronią nas przed próchnicą, chorobami przyzębia i dziąseł, a także pomagają w zachowaniu świeżego oddechu. Czasem jednak sama szczoteczka i pasta do zębów to za mało.
1. Co to jest irygator do zębów?
Irygator to niewielkie urządzenie przypominające elektryczną szczoteczkę do zębów. Jego podstawowym zadaniem jest dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy płynu wtłaczanego pod ciśnieniem. Dzięki temu możemy mieć pewność, że resztki jedzenia i osad są dokładnie usuwane, a tym samym zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy.
Irygator z łatwością radzi sobie z czyszczeniem trudno dostępnych zakamarków, a przy tym jest łagodny nawet w przypadku osób z wrażliwymi zębami czy dziąsłami.
Do każdego irygatora można podłączyć kilka różnych dysz, dzięki czemu może być on stosowany przez całą rodzinę. Do czyszczenia zębów z jego pomocą można wykorzystać specjalny płyn lub zwykłą wodę.
2. Kiedy należy stosować irygator do zębów?
Każdy z nas może używać irygatora do zębów, jednak został on stworzony szczególnie z myślą o osobach, które borykają się z problemem krwawiących dziąseł, ponieważ jest delikatniejszy w działaniu niż np. nicie dentystyczne, które mogą spowodować powstawanie ran. Irygator przeznaczony jest także do pielęgnacji mocno stłoczonych zębów, które trudno jest właściwie doczyścić zwykłą szczoteczką czy nawet nićmi dentystycznymi.
2.1. Irygator a aparat ortodontyczny
Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny regularnie używać irygatora. Dzięki niemu nie tylko dobrze doczyścimy przestrzenie międzyzębowe, ale także trudno dostępne miejsca, które znajdują się pod oraz między klamerkami i łączeniami w aparacie ortodontycznym.
Szczoteczka i pasta nie poradzą sobie z ciasnymi przestrzeniami pod aparatem, dlatego właśnie irygator jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Z nim korygowanie wad zgryzu będzie bezpieczne. Zmniejszymy również ryzyko chorób przyzębia, próchnicy czy przebarwień po zdjęciu klamerek.
3. Rodzaje irygatorów do zębów
Istnieje kilka typów tego urządzenia, a każdy ma nieco inne cechy. Irygator stacjonarny działa pod największym ciśnieniem, dzięki czemu dobrze sobie radzi ze stłoczonymi zębami i ciasno założonym aparatem ortodontycznym. Jego wadą jest jednak konieczność stałego podłączenia do prądu. Ma on swój odpowiednik mobilny, wyposażony w akumulator, który należy ładować co ok. 2 tygodnie. Jego działanie jest dużo słabsze, a ciśnienie znacznie mniejsze.
Innym typem jest irygator, który można zainstalować bezpośrednio przy kranie. Wówczas siła, z jaką wyrzuca on z siebie płyn jest zależna od mocy dopływu wody.
To, który irygator wybierzemy zależy od tego, co tak naprawdę będzie dla nas najwygodniejsze.
4. Jak używać irygatora do zębów?
Przed przystąpieniem do używania irygatora należy umyć zęby. Następnie do zbiornika w urządzeniu należy wlać specjalny płyn lub wodę o odpowiedniej temperaturze. Zbyt niska temperatura może wywołać nadwrażliwość i spowodować dyskomfort użytkowania.
Strumień wody powinno się kierować pod kątem prostym do powierzchni zębów. Na początku wydaje się to skomplikowane, zwłaszcza w przypadku trzonowców położonych nieco dalej. Dysza nie powinna dotykać zębów ani dziąseł. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku tzw. kieszonek zębowych, czyli szczelin w okolicy szyjki zęba.
W przypadku osób noszących aparat - proces irygacji powinien być wydłużony ze względu na większą ilość przestrzeni do czyszczenia. Należy bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie trudno dostępne miejsca. Istnieją specjalne końcówki do irygatorów stworzone z myślą właśnie o osobach noszących aparat.
5. Jak dbać o irygator?
Końcówki i dysze należy opłukać po każdym użyciu, a raz na 3 miesiące wymienić na nowe. To bardzo ważne ponieważ zbyt długo używana końcówka może zbierać bakterie i przyczyniać się do rozwoju chorób przyzębia.
Warto także pamiętać o tym, żeby nie dotykać irygatora mokrymi dłońmi - istnieje ryzyko porażenia prądem w przypadku irygatorów stacjonarnych.
6. Cena i dostępność irygatorów
Irygatory do zębów są dostępne w większości sklepów z elektroniką, a także w aptekach i specjalnych sklepach medycznych. Można je z łatwością kupić także przez internet. Ich cena waha się od 80 do 300 złotych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.