Jak chirurdzy radzą sobie ze stresem?

Operacje chirurgiczne trwają nawet po kilkanaście godzin. Przez cały ten czas lekarze muszą być maksymalnie skupieni i dokładni. Jakie są ich niezawodne sposoby na koncentrację pomimo zmęczenia?

Najdłuższe operacje

Przeciętny zabieg chirurgiczny na otwartej jamie brzusznej trwa ok. 3 godzin. W tym czasie zespół lekarz otwiera narząd, wykonuje odpowiednie czynności i zaszywa powłoki brzuszne. Takie operacje są typowe dla onkologii, w innych dziedzinach coraz częściej wykonuje się zabiegi laparoskopowo, czyl**i z użyciem spacjelnego sprzę**tu. Jest on wprowadzany do organizmu przez niewielkie rozcięcia skóry i tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Najdłużej trwającymi operacjami są transplantacje narządów. Przeszczep nerki może trwać nawet 10 godzin, przeszczep wątroby - nawet 16 godzin. Lekarze są w pełnej gotowości przez cały ten czas. Na bok odkładają wówczas potrzeby fizjologiczne. Jak sobie radzą ze zmęczeniem i napięciem?

Muzyka łagodzi obyczaje

By zapewnić sobie długotrwałe skupienie, lekarze stosują różne techniki. Od tych prostych, jak założenie wygodnych butów i – ogólnie – stroju, do bardziej psychologicznych. Zdają sobie sprawę, że od tego zabiegu zależy zdrowie i życie pacjenta. Podchodzą do niego niezwykle poważnie i - jak zaznaczają - czasami są tak skupieni, że nie czują upływu czasu.

  • Odpowiedzialność, emocje i koncentracja, która pojawia się przed zabiegiem powodują, że lekarze bardzo się mobilizują w działaniu. Bez trudu prowadzimy operacje cztero- lub pięciogodzinne - zaznacza prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Praca chirurgów transplantologicznych obejmuje tworzenie na nowo połączeń pomiędzy naczyniami krwionośnymi. Z kolei zabiegi onkologiczne wiążą się najczęściej z wycinaniem zmian nowotworowych.

  • Takie zabiegi to ogromny stres – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Grzegorz Luboiński, chirurg onkolog. - Często ten stres ma bardzo motywujące działanie, nie pozwala na rozproszenie się. Dzięki temu robimy to, co w danej chwili do nas należy – dodaje.

Ulubioną metodą dr Luboińskiego, która pomaga ograniczyć negatywny wpływ zdenerwowania jest odtwarzanie podczas zabiegu muzyki. - Bardzo lubię pracować przy muzyce. Przed zabiegiem w całym zespole ustalamy rodzaj muzyki i go włączamy. Osobiście preferuję smooth jazz, ale gdy koledzy chcą posłuchać innej muzyki – zgadzam się na to.

Muzyka na sali operacyjnej nie jest nowym elementem. Od lat stosują ją chirurdzy w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. - Wiadomo, na linii operator - lekarz asystujący - instrumentariuszka czasami zdarzają się spięcia. Muzyka je tonuje, łagodzi. Gdy byłem z wizytą w szpitalu w Kuwejcie, lekarze mieli do wyboru nawet 4 kanały radiowe z muzyką właśnie – podkreśla dr Luboiński.

Ważne jest doświadczenie

W wytrzymałości na stres pomaga także doświadczenie. - Jesteśmy wytrenowani. Wytrzymanie przy stole operacyjnym kilku godzin nie jest dla nad problemem, wynika to z doświadczenia - dodaje prof. Danielewski.

Bywa, że w czasie długich operacji, takich jak przeszczep wątroby, lekarze planują pracę, dzieląc się na zespoły. - W takim przypadku jeden zespół usuwa wątrobę własną pacjenta, a drugi - wkłada narząd przeznaczony do przeszczepu. Zdarza się, że w międzyczasie można zrobić kilkuminutową przerwę, by napić się wody czy kawy. Można też usiąść i odpocząć - wyjaśnia prof. Danielewski.

Istotne dla lekarzy jest także obuwie. - Korzystamy zazwyczaj z miękkich butów, dzięki nim nogi bolą mniej - kończy Luboiński.

Komentarze (4)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Poznaj freekeh Freekeh (inaczej frikeh, freekah czy farik), to inna nazwa zielonego ziarna pszenicy - produktu znanego najbardziej w Środkowo-Wschodniej i Północnej Afryce oraz krajach arabskich. Jest to jeden z rodzajów gruboziarnistej kaszy produkowanej...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Ciche oznaki problemów z płucami

Ciche oznaki problemów z płucami

Objawy chorób płuc Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś, że łapie cię zadyszka? Choć te objawy nie są jednoznaczne, nie warto ich ignorować - mogą być oznaką problemów z płucami. Narząd...

Ciąża i dziecko

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

- naczyniowego oraz kobietom w ciąży. By usprawnić pracę układu limfatycznego, warto również masować ciało okrężnymi ruchami za pomocą suchej szczotki