Trwa ładowanie...

Jak długo możesz słuchać głośnej muzyki na odtwarzaczu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zbyt głośne słuchanie muzyki może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych, powodując nieodwracalne uszkodzenia słuchu. Problem ten dotyczy już ponad miliarda ludzi, przede wszystkim młodych osób z państw rozwiniętych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Bez muzyki ani rusz?

Osoby ze słuchawkami na uszach to powszechny widok. Muzyka towarzyszy nam w drodze do pracy, szkoły, na uczelnię. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez ulubionej, piosenki, która dodaje energii i napędza do działania. Z kolei zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia nie powinniśmy słuchać muzyki więcej niż godzinę dziennie. Zalecenia te kierowane są przede wszystkim do osób, które często noszą słuchawki lub przebywają w miejscach, w których puszczana jest głośna muzyka.

Aktualnie liczba osób z przedziału wiekowego między 12. a 35. rokiem życia, które doświadczyły uszkodzeń słuchu w wyniku zbyt głośnej muzyki, wynosi około 43 miliony. W latach 1994-2006 odsetek młodych ludzi, u których zdiagnozowano problemy ze słuchem, wzrósł z 3,5 % aż do 5,3%.

2. 28 sekund koncertu

Dr Etienne Krug ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzi, że uszkodzenia słuchu spowodowane zbyt głośnym słuchaniem muzyki to problem, o którym wciąż mówi się zbyt mało. Już godzinne puszczanie głośnych utworów może mieć poważne konsekwencje dla słuchu.

Specjaliści z WHO opracowali zalecenia dotyczące czasu, który jest bezpieczny dla słuchania dźwięków o określonym natężeniu. Przykładowo, jest to 8 godzin dla hałasu o natężeniu 85 dB, co odpowiada przebywaniu wewnątrz samochodu osobowego, 2,5 godziny spędzone na koszeniu trawnika, 47 minut jazdy na motorze, 4 minuty słuchania głośnej muzyki na odtwarzaczu oraz tylko 28 sekund udziału w głośnym koncercie.

Mając na uwadze ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia, warto ograniczyć czas przeznaczony na słuchanie bardzo głośnej muzyki oraz przebywanie w zbyt głośnych miejscach, co uchroni nas przed poważnym uszkodzeniem słuchu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.