Trwa ładowanie...

Zakazane przed pomiarem ciśnienia. Zafałszuje wynik

Avatar placeholder
14.10.2024 14:30
Pozycja ręki w czasie pomiaru ciśnienia ma ogromne znaczenie. Jak robić to prawidłowo?
Pozycja ręki w czasie pomiaru ciśnienia ma ogromne znaczenie. Jak robić to prawidłowo? (Getty Images / X)

Regularne pomiary ciśnienia są kluczowe, by w porę wykryć nieprawidłowości i zapobiegać chorobom serca. Równie ważne jest poprawne przeprowadzenie badania - w nieodpowiedniej pozycji odczyty mogą być nieprawidłowe.

spis treści

1. Różnice w pomiarze ciśnienia

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "JAMA Internal Medicine" wykazały, że pewne pozycje mogą prowadzić do znacznego wzrostu ciśnienia skurczowego. Pomiary przeprowadzono w trzech pozycjach.

W pierwszym ułożeniu sprawdzano ciśnienie na rękach pacjentów spoczywających na powierzchnię, następnie opartych na kolanach, a na koniec pomiary wykonano na ręce opuszczonej wzdłuż ciała.

Wielkość różnicy, prawie 7 punktów w pozycji zwisającej ręki, była zaskoczeniem dla zespołu medycznego. Specjaliści zalecają więc, by ramię pacjenta było podparte, aby uzyskać dokładny odczyt.

Zobacz film: "Mierzysz ciśnienie? Sprawdź, czy robisz to dobrze"

"Pomoże to informować pacjentów, jak samodzielnie mierzyć ciśnienie. Pacjenci powinni mieć możliwość upewnienia się, że pomiar jest prawidłowy" - podsumowała dr Tammy Brady z Johns Hopkins Children's Center.

Zobacz także: Nietypowy znak, że masz za wysokie ciśnienie. Nie zwracamy na to uwagi

2. Pamiętaj o prawidłowej pozycji

By pomiary były prawidłowe, warto pamiętać nie tylko o prawidłowej pozycji, ale także kilku innych kwestiach. Specjaliści zalecają unikanie kofeiny, ćwiczeń i palenia przez 30 min przed wykonaniem badania.

Mankiet do pomiaru ciśnienia krwi powinien być umieszczony na wysokości serca, stopy najlepiej utrzymać płasko na podłodze, a plecy powinny być oparte. Nawet drobne różnice mogą utrudnić odpowiednią diagnozę.

Autorzy badania zauważają, że podwyższona wartość w nieodpowiedniej pozycji może doprowadzić do błędnego zdiagnozowania nadciśnienia, a tym samym przepisania leków, których pacjent w rzeczywistości nie potrzebuje.

"Bądźcie świadomi prawidłowej techniki pomiaru ciśnienia krwi. Pacjenci, którzy otrzymują leki obniżające ciśnienie krwi, których nie potrzebują, mogą doświadczać skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, zmęczenie i niewyraźne widzenie" - zauważa dr Karyn Singer z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze