Zakazane przed pomiarem ciśnienia. Zafałszuje wynik
Regularne pomiary ciśnienia są kluczowe, by w porę wykryć nieprawidłowości i zapobiegać chorobom serca. Równie ważne jest poprawne przeprowadzenie badania - w nieodpowiedniej pozycji odczyty mogą być nieprawidłowe.
1. Różnice w pomiarze ciśnienia
Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "JAMA Internal Medicine" wykazały, że pewne pozycje mogą prowadzić do znacznego wzrostu ciśnienia skurczowego. Pomiary przeprowadzono w trzech pozycjach.
W pierwszym ułożeniu sprawdzano ciśnienie na rękach pacjentów spoczywających na powierzchnię, następnie opartych na kolanach, a na koniec pomiary wykonano na ręce opuszczonej wzdłuż ciała.
Wielkość różnicy, prawie 7 punktów w pozycji zwisającej ręki, była zaskoczeniem dla zespołu medycznego. Specjaliści zalecają więc, by ramię pacjenta było podparte, aby uzyskać dokładny odczyt.
"Pomoże to informować pacjentów, jak samodzielnie mierzyć ciśnienie. Pacjenci powinni mieć możliwość upewnienia się, że pomiar jest prawidłowy" - podsumowała dr Tammy Brady z Johns Hopkins Children's Center.
Zobacz także: Nietypowy znak, że masz za wysokie ciśnienie. Nie zwracamy na to uwagi
2. Pamiętaj o prawidłowej pozycji
By pomiary były prawidłowe, warto pamiętać nie tylko o prawidłowej pozycji, ale także kilku innych kwestiach. Specjaliści zalecają unikanie kofeiny, ćwiczeń i palenia przez 30 min przed wykonaniem badania.
Mankiet do pomiaru ciśnienia krwi powinien być umieszczony na wysokości serca, stopy najlepiej utrzymać płasko na podłodze, a plecy powinny być oparte. Nawet drobne różnice mogą utrudnić odpowiednią diagnozę.
Autorzy badania zauważają, że podwyższona wartość w nieodpowiedniej pozycji może doprowadzić do błędnego zdiagnozowania nadciśnienia, a tym samym przepisania leków, których pacjent w rzeczywistości nie potrzebuje.
"Bądźcie świadomi prawidłowej techniki pomiaru ciśnienia krwi. Pacjenci, którzy otrzymują leki obniżające ciśnienie krwi, których nie potrzebują, mogą doświadczać skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, zmęczenie i niewyraźne widzenie" - zauważa dr Karyn Singer z Uniwersytetu Nowojorskiego.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.