Działanie preparatów wspomagających potencję

Na rynku aptecznym istnieje wiele preparatów mieniących się jako skutecznie podnoszące sprawność seksualną mężczyzn. Przyczyny impotencji mogą tkwić w lękowym nastawieniu do aktu płciowego i własnej seksualności, ale mogą wynikać także z choroby, która dotyka organizm mężczyzny. Niejednokrotnie również niektóre stosowane leki mogą przejściowo zaburzać proces erekcji. Suplementy diety dostępne w aptekach mogą pomóc w tej niekomfortowej dolegliwości. Zawierają one składniki roślinne bądź aminokwasy. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

Buzdyganek ziemny (Tribulus terrestris)

W nadziemnych częściach tej rośliny znajdują się związki chemiczne zwane saponozydami steroidowymi (protodioscyna, protogracillina). Zawarta w ekstrakcie z buzdyganka protodioscyna, ulega w organizmie człowieka przemianie do związku zwanego dehydroepiandrosteronem (DHEA). Jest to naturalny (wytwarzany w organizmie) hormon sterydowy podobny chemicznie do testosteronu. W organizmie człowieka, dochodzi do przemiany DHEA w testosteron. Aby nieaktywna cząsteczka testosteronu mogła wywierać działanie hormonalne, musi zostać przekształcona w substancję zwaną dihydrotestosteronem. W tej postaci, związek ten oddziałuje na organizm zwiększając m.in. libido, produkcję białek organizmu oraz spermatogenezę u mężczyzn. Dowiedziono również, że wyciągi z buzdyganka pobudzają przysadkę mózgową i jądra, co prowadzi do zwiększonej bezpośredniej produkcji testosteronu przez organizm. Badania naukowe wykazały, że systematyczna suplementacja preparatami zawierającymi wyciąg z buzdyganka podnosi poziom wolnego testosteronu o ponad 40%. Kolejnym mechanizmem działania ekstraktów z tej rośliny jest zwiększone uwalnianie tlenku azotu (NO) ze śródbłonka naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Działanie NO polega na rozluźnieniu mięśni gładkich prącia i natychmiastowym napływie krwi do ciał jamistych, czego efektem jest erekcja.

Ziele damiany (Turnera diffusa)

Wyciągi z ziela damiany zawierają sterole, żywice, kwasy organiczne, flawonoidy i olejki eteryczne. Substancje zawarte w ekstrakcie powodują stymulację zakończeń nerwowych prącia, co ułatwia osiągnięcie wzwodu. Ziele damiany polecane jest także jako „zastrzyk energii" osobom zmęczonym i osłabionym.

Korzeń Muira-puama (Ptychopetalum olacoides)

Substancje chemiczne zawarte z korzeniu oddziałują na sferę seksualną człowieka poprzez centralny układ nerwowy. Stosowanie preparatów zawierających ten surowiec oparte jest na tradycjach Indian południowoamerykańskich. Za działanie zwiększające libido i podnoszące sprawność seksualną mężczyzn odpowiedzialne są związki zwane sterolami (beta sitosterol) i olejki eteryczne zawarte w korzeniu.

Korzeń żeń-szenia (Panax ginseng)

Podstawowe substancje czynne wchodzące w skład surowca są tzw. ginsenozydy. Związki te oddziałują na czynność wszystkich organów wewnętrznych, w tym narządów wydzielających hormony (kora nadnerczy, przysadka mózgowa). Przeprowadzone badania naukowe wykazały znaczny wzrost aktywności seksualnej u osób zażywających preparaty żeń-szenia. Pacjenci zaobserwowali dłuższy czas trwania erekcji oraz zwiększenie satysfakcji seksualnej w porównaniu z grupą kontrolną, która otrzymywała placebo. Nie dowiedziono jednak zmian w stężeniu poziomu testosteronu we krwi. Na czym więc polega mechanizm oddziaływania żeń-szenia na sferę seksualną mężczyzn?

Podczas suplementacji preparatami żeń-szenia, dochodzi do nasilonej produkcji tlenku azotu (NO) w śródbłonku naczyń krwionośnych (w tym naczyń ciał jamistych prącia). Pod działaniem NO następuje wzrost stężenia tzw. cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP) w komórkach, co powoduje relaksację mięśni gładkich. Ciała jamiste prącia mogą napełnić się krwią, w efekcie czego dochodzi do erekcji.

L-arginina

Jest to endogenny (produkowany również przez organizm człowieka) aminokwas, którego podstawowe zadanie polega na usuwaniu amoniaku i chlorków z ustroju. L-arginina, wprowadzona do organizmu w postaci suplementów uczestniczy również w produkcji tlenku azotu (NO) i aminokwasu cytruliny. Tlenek azotu, w wyniku kaskady reakcji biochemicznych, powoduje rozluźnienie mięśni gładkich, co prowadzi do zwiększonego napływu krwi m.in. do ciał jamistych prącia oraz zapobiega agregacji krwinek. Aminokwas ten wzmaga również procesy regeneracji wątroby oraz odtruwania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii.

Komentarze (2)
~Teresa K.
~Teresa K. ponad rok temu

Witam,
moim sposobem na poprawę potencji mojego męża jest ziele lubczyku. Przez cały rok hoduję je w doniczce na parapecie i dodaję do wielu potraw, szczególnie do zup. Mój mąż nawet o tym nie wiem, bo znając jego "męską dumę", mógłby poczuć się urażony. Polecam ten sposób wszystkim innym paniom i ich mężom.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia erekcji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Problemy ze wzwodem (WIDEO)

Problemy ze wzwodem (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia wzwodu są stosunkowo częstym problemem, zgłaszanym także przez młodych mężczyzn. W młodym wieku problemy z erekcją zwykle mają odmienne (...) erekcji dość łatwo odróżnić od zaburzeń...

Zaburzenia erekcji

Erekcja - zdjęcia

Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi się od niego ze względu na negatywne skojarzenia, jakie wywołuje.

Zaburzenia erekcji

Czym jest impotencja? (WIDEO)

Czym jest impotencja? (WIDEO) Odtwórz wideo

Impotencja to niemoc płciowa, która powoduje zmniejszanie sprawności seksualnej. Jeśli zaburzenia są krótkotrwałe, nie powinny stwarzać niepokoju. Impotencja, jak podaje definicja, charakteryzuje się długotrwałym problemem w uzyskaniu...

Zaburzenia erekcji

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia zwiększa liczbę plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość, podnosi libido i likwiduje problemy z erekcją.

Zaburzenia erekcji

Potencja nie musi być problemem

Potencja nie musi być problemem

Niejeden mężczyzna ma problemy z potencją. Wielu z nich nie wie, że można sobie pomóc różnymi niemedycznymi sposobami w zaciszu własnego domu.

Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

na erekcję u mężczyzn i powodować tymczasowy problem ze wzwodem. Dobrą informacją jest to, że spożycie jednego lub dwóch drinków może z kolei zwiększyć (...) sercowo-naczyniowy, a w przypadku mężczyzn ma ono także korzystny wpływ na...

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) w szczególności odnosi się...

Zaburzenia erekcji

Leczenie farmakologiczne impotencji

się do lekarza. Zaburzenia erekcji są przyczyną gorszej samooceny, obniżenia jakości życia i poczucia własnej wartości, a czasem prowadzą nawet do depresji (...) . Współczesna medycyna oferuje jednak leki, które mogą...