Jak Lech Wałęsa przechodzi COVID? Wiadomo, że jest po trzech dawkach szczepionki
Lech Wałęsa od tygodnia walczy z COVID-19. Jego syn w rozmowie z dziennikarzami "Super Expressu" przyznał, że jest już poprawa. Były prezydent podkreśla, że przyjął trzy dawki szczepionki i jest przekonany, że to uchroniło go przed bardzo ciężkim przebiegiem choroby. Zwłaszcza że jest w grupie ryzyka ze względu na wiek - ma 78 lat.
1. Lech Wałęsa od tygodnia choruje na COVID-19
Lech Wałęsa od tygodnia walczy z zakażeniem koronawirusem. Jego stan jest dobry, chociaż choroba daje mu się we znaki. Były prezydent opisując dolegliwości przyznał, że czuje "każdy włos na głowie", a czasami ma wrażenie "odrywania ciała od kości".
"Nie mogę rozgrzać ciała. Odczuwam odrywanie ciała od kości. Nie mogę poradzić sobie z własnym ciałem" - relacjonował objawy w mediach społecznościowych.
Jego syn zdradził, że na szczęście z każdym dniem stan ojca się poprawia.
- Jest lepiej! Jest na dobrej drodze! Dzięki Bogu i nauce to pokonujemy - mówił Jarosław Wałęsa w rozmowie z "Super Expressem".
Syn zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że zakażenia udało się uniknąć mamie. Danuta Wałęsa w ostatnim czasie dwukrotnie wykonała testy w kierunku koronawirusa i oba wyniki były negatywne. - Oby tak zostało - podkreślał z nadzieją Jarosław Wałęsa.
2. Osoby zaszczepione trzema dawkami też mogą zachorować. Ale u nich przebieg choroby jest inny
Pomimo zakażenia Lecha Wałęsa podkreśla, że jest zwolennikiem szczepień "prawie przymusowych". Były prezydent nie ma wątpliwości, że przejęcie szczepionki uchroniło go przed znacznie gorszym przebiegiem choroby. Chociaż, kiedy zobaczył u siebie pozytywny wynik testu, był bardzo zaskoczony.
"Nie mogę uwierzyć. Trzy razy zaszczepiony" – pisał były prezydent.
Opisywaliśmy ostatnio podobne przypadki osób, które uległy zakażeniu, a przyjęły trzecią dawkę. Wszystko przez to, że Omikron jest w stanie częściowo ominąć ochronę uzyskaną po zaszczepieniu czy po przejściu infekcji. Trzecia dawka w znacznym stopniu podnosi poziom ochrony, zwłaszcza przed ciężkim przebiegiem. Nie oznacza to jednak, że nie zachorujemy.
- Wydaje się, że uniknięcie zakażenia będzie bardzo trudne. Doniesienia z krajów, gdzie się testuje dokładniej, pokazują, że ten potencjał zakaźności Omikronu jest ogromny. Jeśli mamy odpowiednią odporność, część z nas może nawet nie zauważyć tego zakażenia. Musimy rozumieć to tak: wszyscy możemy się zakazić, natomiast nie wszyscy zareagujemy objawowym zakażeniem - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.